Siva zona dnevno ukrade osam miliona evra
do tri godine smanji na 26 odsto.On je rekao da su 2017. i 2018. godina proglašene za godine borbe protiv sive ekonomije i da je to prioritet za državu, i dodao da je dugoročni plan da se udeo sive ekonomije smanji na srednjoevropski prosek od oko 20 odsto.
– U prethodne dve godine mnogo je urađeno u toj oblasti, a donet je i Akcioni plan za borbu protiv sive ekonomije – rekao je Ožegović.Usvojen je u aprilu 2015. i Zakon o inspekcijskom nadzoru, koji je, kako je ocenio, popunio određene pravne praznine.– Pre svega, do sada niko nije bio odgovoran za postupanje prema neregistrovanim subjektima. Povećana je transparentnost rada inspekcija i uvedena bolja koordinacija – naveo je Ožegović.
Dodao je i da se s Agencijom za privredne registre mere efekti tog zakona i da podaci pokazuju da je do decembra 2016. godine broj novoregistrovanih preduzeća povećan 17 odsto, a da je broj ođavljenih deset odsto smanjen.Ožegović je rekao i da je puna primena zakona počela u aprilu 2016. i da je do kraja te godine broj ođavljenih smanjen 32 odsto.
– Pre se dešavalo da ljudi ođavljuju svoja preduzeća i prelaze u sive tokove jer nije bilo kontrola neregistrovanih subjekata – kazao je Ožegović.
Dodao je da je potrebno pojačati koordinaciju s drugim institucijama koje se bave borbom protiv sive ekonomije, kao što su policija i sudovi, ali i povećati svest građana o tome.
– Istraživanja pokazuju da se gotovo osam miliona evra dnevno gubi u raznim aktivnostima u sivoj zoni. To utiče na makroekonomski ambijent, a oni koji posluju legalno, trpe nelegalnu konkurenciju – istakao je Ožegović.Jedna od mera za smanjenje sive ekonomije i podizanje svesti građana jeste nagradna igra prikupljanja fiskalnih računa „Uzmi račun i pobedi”.
LJ. M.