Za deset meseci 620 napada na policajce
Gotovo da ne prođe dan a da se ne desi neki napad na policajce. U poslednje vreme to je bilo najočitije u Južnobačkom okrugu. Podsetimo, najpre je krajem
prošlog meseca u Novom Sadu zverski pretučen žandarm, a u ponedeljak su dvojica pijanih napala policajce u Bečeju, dok je jedan mladić pripadnika MUP-a izaivao na tuču u Novom Sadu.
Tokom 2016. godine na području Južnobačkog okruga, evidentirana su 74 krivična dela ometanja, sprečavanja ili napada na službena lica u vršenju službene dužnosti, dok ih je 2015. godine bilo 138, saopštila je za „Dnevnik” Policijska uprava u Novom Sadu.
Od ukupnog broja, 41 put radilo se, prema kvalifikaciji javnog tužioca, o krivičnom delu napada na službeno lice u vršenju službene dužnosti (2015. ih je bilo 26), iz člana 323 Krivičnog zakonika Republike Srbije. U četiri slučaja događaj je kvalifikovan kao krivično delo sprečavanja službenog lica u vršenju službene radnje (2015. – pet), iz člana 322 Krivičnog zakonika.
Krivično delo ometanja službenog lica u vršenju službene dužnosti iz člana 23. zakona o javnom redu i miru evidentirana je 29 puta (2015-107). U ovim događajima lakše su povređena 24 policijska službenika, a teško dva pripadnika Policijske uprave u Novom Sadu.
Inače, po podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, policajce najčešće napadaju osobe pod dejstvom alkohola i narkotika, u afektivnim i posebnim psihičkim stanjima, kao i članovi ekstremnih navijačkih grupa na sportskim utakmicama. Napadi na policajce uglavnom se dešavaju tokom intervencija na uspostavljanju javnog reda i mira, provere identiteta osoba i prilikom hapšenja osumnjičenih.
Od 1. januara do 30. oktobra prošle godine zabeleženo je 620 krivičnih dela nad policajcima. Od toga, 399 je ometanje službenog lica u obavljanju dužnosti, 37 su krivična dela sprečavanja službenog lica u vršenju dužnosti, 180 napadi na službeno lice i četiri krivična dela ugrožavanja sigurnosti. Po podacima do kojih su mediji došli, na dužnosti je povređen 151 policajac, od kojih deset teško.
Od 5. februara protekle godine, kada je počeo da se primenjuje novi Zakon o javnom redu i miru, zaključno s 30. oktobrom, zabeležena su i 482 prekršaja vređanja službenog lica na dužnosti. Podsećamo, taj prekršaj je prethodno bio obuhvaćen krivičnim delom ometanja ovlašćenog službenog lica u obavljanju poslova bezbednosti ili održavanja javnog reda i mira.
Kriminolog Zlatko Nikolić je više puta za medije istakao da su policajci najčešće na meti huliganskih, navijačkih grupa i ekstremno neurotičnih ljudi. Po njegovim navodima, netrpeljivost prema policiji nije nesvakidašnja samo u Srbiji nego i u svetu. Međutim, problem je kada taj animozitet izađe iz okvira netrpeljivosti i preraste u otvoreno neprijateljstvo. Nažalost, ne smemo zanemariti ni činjenicu da je u nekim huliganskim i navijačkim grupama stvar prestiža napasti policajca.
Predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Srbije Miloš Jelenković ističe da je više puta ukazivano na pogubne posledice loše kaznene politike u takvim slučajevima. On smatra da državni organi nemaju snage i volje da se na pravi način postave prema kriminalcima i huliganima. Zbog toga policajci postaju otvorena meta svakome ko u tim krugovima želi da se dokaže, smatra Jelenković.
Sindikati Ministarstva unutrašnjih poslova saglasni su u tome da sudovi napadačima na policajce izriču blage kazne. Po Krivičnom zakonu Srbije, za napad na službeno lice u vršenju posla javne ili državne bezbednosti, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina. Ukoliko je službeno lice teško povređeno, učiniocu sleduje i do deset godina zatvora.
D. Nikolić