Odrasli puše, mene guše
U borbi protiv pušenja je najvažnija prevencija i za nju nikad nije rano, smatra organizatorka zdravstvene nege u Savetovalištu za mlade Doma zdravlja „Novi Sad” Branislava Spasojević.
Tim povodom Nacionalni dan bez duvanskog dima (31. januar) pod sloganom „Odrasli puše, mene guše” obeležen je javnim časom u OŠ „Jožef Atila“.
– Gotovo 55 odsto dece u osnovnim školama od 13 do 15 godina je zapalo cigaretu, a devet odsto njih postaju pušači – objasnila je Branislava Spasojević, i naglasila da je od tog perioda pa sve do punoletstva najkritičniji period u kojem se mladi odlučuju da propuše.
Stručnjaci smatraju da bi rana, kontinuirana edukacija o štetnim efektima pušenja po zdravlje trebalo da smanji broj onih koji će početi da puše u doba adolescencije, kao i da skrene pažnju na to da je pušenje u tom uzrastu neprihvatljivo.
– Deca u tim godinama najčešće eksperimentišu, razvijaju se, razvijaju stavove, žele da se po svaku cenu istaknu, pa makar i lošim postupcima, a loši uzori su zapravo ono što ih najviše vuče ka cigareti – rekla je Spasojevićeva.
Ona smatra da deci treba ponuditi pozitivne uzore, predstaviti im prednosti zdravog života bez duvanskog dima, ali im i stalno skretati pažnju na posledice pušenja na telo i život uopšte.
Da deca već u osnovnoj školi probaju cigaretu potvrdila nam je učenica sedmog razreda Anastasija Sokolović, koja kaže da pušači ne štete samo sebi već i svojoj okolini. Učenica Andrijana Ječmenica se slaže da pušenje nije zdravo, ni za mlađe ni za starije, a kako kaže, najbitnije je sprečiti mlade da počnu da puše jer je odvikavanje mnogo teže nego uopšte ne početi.
– Pričala sam već s roditeljima o štetnosti duvana, tako da već dosta toga znam, a neki moji drugari već puše ili su probali cigaretu s 11 i 12 godina – rekla je Andrijana.
Uprkos zabrani pušenja na javnim mestima i reklamiranja cigareta, devojke i mladići u Srbiji i dalje sve mlađi posežu za nikotinom. Jedni puše jer su videli od roditelja, a drugi su prvi dim povukli na nagovor vršnjaka. Po mišljenju velikog broja psihologa, adolescenti često smatraju da je pušenje jedan od načina da ubrzaju svoj razvoj i pređu u svet odraslih. To je uzrast kada emotivni razvoj kaska za fizičkim, smatraju psiholozi, pa iz tog razloga tinejyeri često oponašaju odrasle, kroz oblačenje, frizuru, pa i pušenje. Modeli ponašanja, stavovi o životu, odnos prema okolini su nešto što svako od nas uči od roditelja, od najbliže okoline, pa ni pušenje nije izuzetak od tog pravila.
J. Vukašinović
Ostavljanje cigareta mučno
Jedna od velikih zabluda pušača, kažu stručnjaci, je ta da mogu da prestanu da puše kad god požele. Nažalost, činjenice govore da je, kada se jednom ta navika učvrsti, ostavljanje cigareta često mučan i retko uspešan proces. Čak i kod onih koji puše do četiri cigarete dnevno verovatnoća razvijanja zavisnosti je 90 odsto.