Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Đurović: Za kašnjenje radova na koridorima kriv Velimir Ilić

27.01.2017. 14:09 11:39
Piše:

Direktan krivac za kašnjenje radova na koridorima je upravo bivši ministar Velimir Ilić, koji je bio ministar za kapitalne investicije u

periodu od 2004. do 2007. godine kada su se i radili idejni projekti, izjavio jedanas direktor Koridora Srbije Dmitar Đurović.

 Đurović je u intervju Tanjugu podvukao da je pitanje zašto nisu proveravani katastrofalni idejni projekti upravo pitanje za bivšeg ministra Ilića. 



"Bivši ministar Velimir Ilić postaje ministar za infrastrukturu od 2007. do 2008. godine, kada se završavaju glavni projekti po uzoru na idejne, takođe katastrofalno loše. Ilić nije naložio proveru glavnih projekata iako se već tada znalo da su rađeni loše i na brzinu, tako da je on lično odgovoran za sve posledice u vidu kašnjenja i plaćanja štete koje su iz toga proizašle, a koje su ogromne" podvukao je Đurović.

 On podseća i da je Ilić bio ministar građevine i urbanizma u periodu od 2012. do 2014. godine. 



"Zašto tada nije isplaćena eksproprijacija koja je do kraja 2012. godine morala da bude celokupno isplaćena, jer je to bio preduslov za početak radova" upitao je direktor Koridora.

 Kako je istakao da nije Vlada Srbije koju vodi premijer Aleksandar Vučić obezbedila novac koji je isplaćivan sukcesivno u periodu od početka 2013 - 2016. godine, autoput se nikad ne bi završio, odnosno ne bi bio ni započet. 



 Đurović je u tomsmislu ocenio i da bi bilo daleko više kašnjenja i štete da se lično premijer Aleksandar Vučić nije uključio i naložio rešavanje ovih problema. 

 Kako je objasnio mnogo pre nego što je izabran na funkciju direktora Koridora Srbije i mnogo pre nego što je Vlada na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem preuzela odgovornost, morali su biti ispunjeni zakonski uslovi, a oni su: 



 Isplaćena eksproprijacija 100 odsto, završeni idejni i glavni projekti sa odstupanjemplus minus 3 odsto i završeni i tačni istražni radovi.

"Bez ovoga nema autoputa" podvukao je.

 On je ukazao da bivši ministar Ilić i bivša vlast ne samo da nisu radili svoj posao, nego su ostavili velike probleme koji su prouzrokovali kašnjenje i štetu. 



"O svemu ovome sam obavestio Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture još 2014.godine, a zatim i 2016.godine. Još jednom ponavljam da se premijerVučić nije založio za rešavanje ovih problema, autoput nikada ne bi bio gotov, a šteta bi se merila u stotinama miliona evra" podvukao je. 

Kako je rekao, deo izveštaja koji je uradila radna grupa Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koji kaže da je došlo do kašnjenja je tačan, što i nije tajna, jer sve ove informacije se sve vreme nalaze i na sajtu Koridora Srbije. 



"Međutim, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nema stručne ljude iz oblasti građevine sa posedovanjem odgovarajućih licenci, kao ni ljude sa poznavanjem međunarodnih Fidik procedura po kojima se izvode radovi, niti je to njihov posao" naveo je Đurović.

On je govoreći o poslovanju Koridora podvukao da se revizorske kuće u periodu 2012.-2016. godine radile revizije što po nalogu države, što po nalogu kreditora (EBRD; EIB; Svetska banka), kao i Državna revizorska institucija, koja je na kraju 2016.godine, nakon petomesečne kontrole, donela pozitivan izveštaj o radu Koridora Srbije. 



Đurović je ukazao da je Radna grupa u drugom delu izveštaja dala objašnjenje za kašnjenje i konstatovala činjenično stanje i precizirao osnovne razloge za kašnjenje radova na nekim delovima.

Osnovni razlozi kašnjenja su loši idejni i glavni projekti koji su urađeni u periodu od 2003-2009.godine, kao i neisplaćena eksproprijacija, koja je morala biti isplaćena u periodu 2010-2012.godine, što je bila obaveza bivše vlasti prema bankama kreditorima, kaže Đurović i podvlači da bez isplaćene eksproprijacije nema početka radova. 



Takođe, loši ili neizvršeni istražni radovi su prouzrokovali nove projekte, dodatne radove i proširenje zone eksproprijacije, što je sve zajedno prouzrokovalo produženje rokova i štetu, rekao je direktor Koridora Srbije.

Govoreći o tome šta će Koridori Srbije u narednom periodu preduzeti po pitanju problema koje je radna grupa ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture iznela u svom izveštaju Đurović je rekao da će Koridori Srbije nastaviti da doprinose radu radne grupe Ministarstva, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. 



 "Obzirom da je rukovodilac posebne radne grupe ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukturepravnik po struci, svakako će im naša pomoć biti od koristi kako bi se u narednom periodu razjasnile sve nedoumice, a koje su očigledne u samom izveštaju, obzirom da naša firma raspolaže sagrađevinskim inženjerima koji poseduju sve potrebne licence, a koji su i direktno uključeni u vođenje projekta, kao i ljudima sa poznavanjem Fidik procedura i završenim obukama kod banaka kreditora" dodao je.



 Vrlo je važno napomenuti, dodao je Đurović, da se nepromišljenim i neosnovanim izjavama i izveštajima ugrožava projekat u celini, jer se bez ikakvih dokaza stvara sumnja u neregularnost postupaka koji su sprovedeni od strane Koridora Srbije, a to može imati katastrofalne i dalekosežne posledice kako po projekat, tako i po interes Republike Srbije. 



 On je poručio da je svaka isplata avansa, računa, odštetnih zahteva, dodatnog avansa kao i zadržanog depozita rezultat unapred sprovedene strogo formalne procedure utemeljene u zakonu i potpisanimugovorima, i primenjena je kod svih izvođača bez izuzetka. 

"Neizostavni uslov svake isplate kako avansa, tako i bilo koje druge vrste isplate ili zadržanog depozitajeste dostavljanje adekvatne bankarske garancije čime su interesi Republike Srbije apsolutno zaštićeni" istakao je direktor Koridora. 



Kako je rekao isplate se vrše nakon kontrole i odobrenja međunarodnih kompanija - inženjera, odobrenih od strane kreditora, zatim nakon provere dokumentacije nezavisnog tehničkog konsultanta, postavljenog od strane banaka i o njihovom trošku. 

"Do procedure plaćanja dolazi tek nakon odobrenja i saglasnosti svih banaka kreditora, upoznavanja i odobravanja od strane Skupštine Koridora Srbije, što znači tek nakon što su ispoštovane sve ove procedure" dodao je.



 "Što se tiče razloga zbog kojih Koridori Srbije nisu raskinuli ugovor sa stranim izvođačem, napomenuću da je prema opšte prihvaćenom stanovištu raskid izvođačkog ugovora (Fidik ugovora) najdrastičnija mera kojoj se pristupa kada se iscrpe svi drugi ugovorni mehanizmi, kao što su pre svega, upozorenja i izadavnje zahteva za ispravkom (notice to correct) što je mera koja je dala rezultate na mnogim ugovorima" ukazao je on.

 Kako je rekao ukoliko bi investitor olako primenio meru raskida, nepoštujući Fidik procedure, bio bi izložen riziku nadoknadi štete izvođaču zbog nezakonitog raskida. 



Prema njegovim rečima ne treba zaboraviti da je uslov za ispunjenje mnogih izvođačevih obaveza i to da prvo investitor, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstvo finansija, ispuni sve svoje obaveze, koje se u ovom slučaju odnose na nerešenu eksproprijaciju, neadekvatnu projektnu dokumentaciju i loše ili neurađene istražne radove. 



On je podvukao i da je neistinita informacija iz izveštaja radne grupe da je član Skupštine Koridora Srbije predstavnik tehničke podrške "EGIS".

Đurović je objasnio da se članovi Skupštine postavljaju isključivo zaključkom Vlade na predlog Ministarstva privrede, u šta je neizostavno upućeno Ministarstvo građevinarstva, saobaraćaja i infrastrukture, tako da je nemoguće da član skupštine Koridora Srbije bude u bilo kom odnosu sa bilo kojim inženjerom, kontrolnim organom, bankom ili izvođačem radova. 

 

Piše:
Pošaljite komentar