Tuđi problemi su i naša odgovornost
– Naša misija, a ujedno i moto je da doprinesemo stvaranju humanog društva – kaže koordinatorka programa Novosadskog humanitarnog centra (NS HC) Danijela Korać Mandić
Ipak, ono što ovi humanitarci obezbede osobama u problemu je samo delić onoga što je tim ljudima zaista neophodno. Stoga se volonteri NS HC-a trude da prevashodno sve podstaknu da nešto sami urade da bi popravili svoj položaj.
– Mora da postoji solidarnost u našem društvu, kao i to da svako od nas ima obavezu da pomogne osobama koje žive oko nas, a kojima je pomoć potrebna – ističe Danijela Korać Mandić. – Ne možemo mirno posmatrati tuđu nesreću. Sutra će i naš problem biti nečija odgovornost, i to je filozofija koju promovišemo. Ne možemo biti srećni pored nesrećnih ljudi.
Prethodnu godinu Novosadski humanitarni centar obeležio je raznim akcijama i programima, od kojih naša sagovornica naglašava rad s migrantima iz Sirije. Kako kaže, organizovali su timove koji su obilazili izbeglice na terenu, obezbeđujući im, kako humanitarnu pomoć, tako i psihološku. U direktnom radu s njima, iskustvo govori da su najugroženija maloletna deca, koja najčešće putuju bez pratnje starijih članova porodice.
Ni lokalno socijalno ugroženo stanovništvo nije izuzeto iz aktivnosti Centra, te tokom školske godine grupa volontera jednom nedeljno pomaže romskim učenicima osnovnih i srednjih škola pri učenju i izradi domaćih zadataka. Taj projekat realizuju u saradnji s Fondom za obrazovanje Roma iz Budimpešte. Novosadski humanitarni centar ima dostupno i besplatno psiholško savetovanje na Bulevaru Vojvode Stepe 1, svakog radnog dana od 12 do 16 časova. Tamo rade volonteri koji su psiholozi ili pedagozi, a kojima je takav vid prakse prilika da steknu iskustvo, ali i sate terapijskog rada.
– Radimo i s izbeglim i interno raseljenima iz zemalja nekadašnje Jugoslavije, a koji danas žive u Vojvodini, i to u opštinama gde ih ima najviše.
To su najugroženiji od ugroženih, i naši timovi im pružaju psiho-socijalnu pomoć, da se bolje povežu s okruženjem, pronađu način da se oslone na institucije koje im mogu pomoći, kao i to da im se u najtežim slučajevima obezbedi materijalna pomoć u grantovima ili građevinskom materijalu. Obezbeđujemo i podršku starima u Novom Sadu, tako što im nalazimo geronto-domaćice.
Prošle godine smo s još nekim organizacijama iz regiona učestvovali u programu koji podržava zapošljavanje i ekonomsko osnaživanje žena i mladih – objašnjava Danijela Korać Mandić. Rad NS HC-a ne bi bio moguć da ne nailazi na bezuslovnu podršku i saradnju, pre svega, Novosađana. Mnogi su, kako tvrdi Danijela, spremni da doniraju, uglavnom stvari za koje nije potrebno mnogo odricanja. Nailaze i na zavidan odziv raznih firmi koje u okviru svog radnog okruženja organizuju humanitarne akcije i prikupljene donacije odnesu u prostorije Centra u Arse Teodorovića 3, svakog radnog dana od 8 do 16 časova.
L. Radlovački
Volontiraj zato što ne moraš
Budući da su novi ljudi, aktivisti i volonteri uvek preko potrebni, NS HC intenzivno radi i s mlađom populacijom.
– Volonterizam je neplaćeni rad, pa se mnogi brinu da nije reč o zloupotrebi i iskorišćavanju – kaže Danijela Korać Mandić. – Međutim, volonterski rad je, pre svega, način da nešto uradite za svoju zajednicu i da nekome pomognete. To radite tako što dajete svoje vreme, znanje i iskustvo. Mi imamo moto „Volontiraj zato što ne moraš”. Vama se vraća dobro osećanje da ste smisleno upotrebili svoje vreme i znanje. Stičete iskustvo koje vam je vredno i može vam značiti kasnije u poslu. Takođe, vi tada dosta saznate o sebi samima, da li ste sposobni za neki posao, šta volite da radite i slično. Volonterski rad jeste način i da se lakše zaposlite.