Bačka ne zaboravlja svoje žrtve
U sredu će u Čurugu biti održan centralni pomen povodom obeležavanja 75. godišnjice ozloglašene Racije u Bačkoj, koju su januara 1942. godine počinili mađarski
fašisti. Tim povodom će mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, uz služenje episkopa bačkog Irineja u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg služiti parastos žrtvama Racije u 11.30 sati.
Posle parastosa će u Muzeju žrtava Racije, u nekadašnjem Topalovom magacinu u centru Čuruga biti održan pomen u 12.15 sati, potom će se okupljenima obratiti predsednik opštine Žabalj Čedomir Božić, ambasadorka Izraela Alona Fišer-Kam, ambasador Mađarske Atila Pinter, predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. Nakon obraćanja i polaganja venca, zvanice će obići Muzej žrtava Racije.
Krajem prošle godine je na zajedničku inicijativu Eparhije bačke i Pokrajinske vlade osnovan Odbor za obeležavanje Racije na čijem čelu su episkop bački Irnej i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. Odbor čine i predstavnici opština u kojima se odigrali krvavi januarski događaji kao i predstavnik Memorijalnog društva “Racija 1942”, koje okuplja potomke nastradalih. Prilikom formiranja Odbora u Pokrajinskoj vladi je konstatovano da je potrebno dati veći značaj obeležavanju tragičnih januarskih dešavanja o kojima se nedovoljno zna, kao što se i drugi narodi sećaju takvih datuma iz svoje istorije. Zato će se, počev od ove godine, pored već tradicionalnog obeležavanja Racije na novosadskom keju i u drugim mestima u Bačkoj održati jedan centralni pomen.
Centralna manifestacija na 75. godišnjicu Racije organizovana je u Čurugu, gde je i počela Racija u Bačkoj 4. januara, zatim je nastavljena u naseljima šajkaške oblasti Gospođincima, Šajkašu, Đurđevu, Mošorinu, Titelu, Loku, Gardinovcima, Vilovu, Žablju. Prema dostupnim podacima u svih 17 naseljenih mesta šajkaške oblasti mađarski fašisti su ubili 2.345 ljudi. Stradanje se nastavilo u Novom Sadu, gde je između 21. i 23. januara nemilosrdno ubijeno i bačeno pod u zaleđeni Dunav još 1.246 ljudi Srba, Jerveja i Roma. Pokolj stanovništva se završio u Bečeju 29. januara gde je ubijeno još 215 ljudi. Ukupan broj nevinih žrtava januarske Racije prema dostupnim podacima premašio je 3.800. Pokoljem u Šajkaškoj komandovali su mađarski vojni general Ferenc Feketehalmi Cajdner i žandarmerijski pukovnik Laslo Deak. Posle rata mađarske vlasti su obojicu isporučile Jugoslaviji. Osuđeni su na smrt i javno streljani upravo u Čurugu.
E. Marjanov
Magacin smrti
Nekadašnji magacin Branka Novakova Topalova u centru Čuruga do početka Drugog svetskog rata služio je za smeštaj žita. Uoči pravoslavnog Božića, 4. januara 1942. godine pretvorio se u magacin smrti, jer su mađarski fašisti tamo odvodili čuruške Srbe, Jevreje i Rome, među kojima su bile i žene i deca, streljali ih, a njihova tela su bacili u zaleđenu Tisu. U magacinu smrti je streljano je oko 500 ljudi.
- Čurug je u januaru 1942. godine ostao bez više od polovine srpskog stanovništva, svih Jevreja, 28 kućevnih Roma, dva Rusa, jednog Rusina i jednog Mađara – rekao je ranije Milan Radomir, predsednik Memorijalnog društva “Racija 1942” koje ima za cilj da utvrdi imena žrtava i sačuva ih od zaborava.
Topalov magacin je danas muzej koji čuva sećanje na žrtve Racije. Preuređen je nakon dogovora koji je postignut novembra 2012. godine prilikom susreta predsednika Srbije Tomislava Nikolića i njegovog mađarskog kolege Janoša Adera u Budimpešti da će mađarska vlada obezbediti 10 miliona dinara za preuređenje magacina, dok će srpska strana takođe u Čurugu obeležiti mesto na kojem su u znak odmazde za raciju streljani lokalni Mađari. Nakon što su radovi bili završeni Nikolić i Ader su juna 2013. godine na tim memorijalnim mestima položili vence i poklonili se žrtvama.
- Time je zatvoreno teško poglavlje odnosa Srbije i Mađarske. Od danas istoriju ostavljamo istoričarima, a budućnost saradnji dva naroda – rekao je tada Nikolić.