Šiški izglasano nepoverenje
Ako je suditi po sednici Skupštine Stonoteniskog saveza Vojvodine (STSV), koja je održana u Novom Sadu, kojom je predsedavao predsednik Vladimir Šiška,
poslanici ovoga sporta rešili su da zavedu red i naprave renesansu ping-ponga, koji se nalazi u alarmantnoj situaciji. Iako je, prema rečima delegata, sednica zakazana u nevreme, 13 časova kada su mnogi na poslu, na Skupštini je bio 51 od ukupno 68 delegata, što je pokazatelj da je dogorelo do noktiju.
Posle prve tačke dnevnog reda, kada predlog Statuta nije dobio podršku većine prisutnih delegata. Šiška je, tumačeći da je time Izvršnom odboru praktično izglasano nepoverenje, rekao da je vreme za izbornu skupštinu.
- Predloženi Statut je trebalo da bude implementacija Zakona o sportu. Imajući u vidu da predlog Izvršnog odbora nije prošao, to jest izglasano je nepoverenje, zakazao sam izbornu skupštinu za 14. februar, dva dana pre stupanja na snagu novog Zakona o sportu. Sledeća tačka dnevnog reda, izveštaji predsednika i sekretara, imajući u vidu trenutnu situaciju, je besmislena, pa sam zaključio ovu sednicu - rekao je Vladimir Šiška.
Posle devet godina predsednikovanja, Šiška nije dobio podršku Skupštine. U martu, na izbornoj skupštini, dugogodišnji predsednik nije dozvolio delegatima da se izjasne o načinu glasanja, pod pretnjom da će prekinuti sednicu ukoliko ne bude drugačije. Ovoga puta, uslovno rečeno, opozicija, koja je godinama tražila promene u STSV, došla je u većem broju i iskazala svoj stav. Milan Stanić iz Novog Sada, koji je izgubio martovske izbore od Šiške, tom prilikom je rekao da je predloženi Statut abortirani dokument, jezički neprecizan, gramatički neispravan i štamparski pogrešan.
- Niko nije uložio nimalo truda da ozbiljno popravi osnovni akt STSV. Da ne govorim o gašenju stonog tenisa u pokrajini. Primer za to je da se na poslednjem Prvenstvu Vojvodine pojavio samo 31 kadet, a nekada ih je bilo 120 u toj kategoriji. To je rezultat rada ovog saveza. Situacija je alarmantna - upozorio je Stanić i dodao: - Spreman sam da uložim svoje znanje i ljubav prema stonom tenisu i da učestvujem u radu statutarne komisije na izradi valjanog Statuta i svih akata Saveza, bez kojih nema boljitka. Prvenstveno mislim na Poslovnik o radu, koji je sada skandalozan.
Bečejac Milutin Glavaški smatrao da se izmenama Statuta neće povećati broj dece u salama, već samo ako klupski treneri zasuču rukave i zapitao se gde su nestale stonoteniske sredine kao što su Senta i Čoka.
- Da li ćemo novim Statutom dobiti veći broj igrača u klubovima? Sve je na klubovima, do sada smo samo jedan odsto imali koristi od Saveza - rekao je Glavaški.
Šiška je pitao zašto niko od prisutnih nije tokom 45 dana dostavio svoje predloge izmena Statuta, na šta je pojašnjenje dao Dragan Mandić iz Bačkog Brestovca.
- Razmišljao sam, ali sam odustao jer dosadašnje iskustvo mi kaže da je Skupština glasačka mašina. Ovim predlogom Statuta daju se još veća ovlašćenja predsedniku, gde on prema svojim simpatijama može da šikanira neistomišljenike i isključuje ih iz Saveza. Statut treba da omogući da sistem funkcioniše, da se omogući razvoj stonog tenisa, a ne da to bude diktatura jednog čoveka - rekao je, između ostalog, Mandić.
Tokom glasanja 22 delegata je bilo za predloženi Statut, 24 protiv, dok je pet bilo uzdržano. Nakon toga je predsednik Šiška, i pored negodovanja delegata, zaključio sednicu, pa se nije ni moglo raspravljati o izveštajima o radu i finansijskom poslovanju.
J. Galić
Stanić na čelu komisije
Prihvaćen je predlog da Milan Stanić bude predsednik komisije koja će napisati novi Statut, a u njoj su još: Mitar Majstorović, Miodrag Čović i Arsenije Katanić.
Komisija je dužna da do 28. januara napiše Statut i da ga stavi na javnu raspravu do 14. februara, kada će biti održana vanredna izborna Skupština.
Mnogo nejasnoća
Sednici je prisustvovao i sportski inspektor Milorad Dokmanac, koji je ukazao da iz dnevnog reda nije mogao da zaključi o kakvoj se skupštini radilo, redovnoj ili vanrednoj.
- Mnogo toga je bilo izmešano, ja sam bio samo posmatrač i niko me nije pitao za mišljenje. Čini mi se da dnevni red više odgovara vanrednoj nego redovnoj skupštini. Ako je redovna, onda prvo mora da se odredi verifikaciona komisija (prisustvo delegata), usvoji zapisnik sa prethodne sednice, potom da se čuju izveštaji o radu predsednika, kao i finansijsko poslovanje, pa tek onda statutarne promene... Ovde toga nije bilo, zato mi nije jasno mnogo toga - rekao je Dokmanac.