Analizom DNK rešavaju i zlodela stara više decenija
Opušci cigareta, pljuvačka, sperma, predmeti umazani krvlju, tragovi ugriza, sadržaj ispod noktiju, paketi zaplenjenih narkotika, tragovi s oružja,
sredstava davljenja, predmeta svakodnevne upotrebe, sve to je materijal na osnovu kojeg stručnjaci forenzike naprave DNK profil koji može nekoga da osudi ili pak oslobodi krivice. Dr Dragana Zgonjanin Bosić iz Laboratorije za DNK Centra za sudsku medicinu, toksikologiju i molekularnu genetiku Kliničkog centra Vojvodine, kaže da se analize rade za potrebe viših i osnovnih sudova i tužilaštava u Vojvodini, ali i s područja uže Srbije.
DNK laboratorija od osnivanja 2003. prva je i jedina DNK laboratorija u Vojvodini koja koristi najsavremenije metode i opremu validiranu za forenzičku i genetičku DNK analizu.
- Struktura predmeta u kojima su veštačenja rađena obuhvataju ubistva, razbojništva, teške krađe, saobraćaj, krivična dela protiv polnih sloboda, forenzičke identifikacije, očinstva i druge sporne srodničke odnose – navodi dr Zgonjanin Bosić.
Mogućnosti koje nudi danas DNK učinile su ovu nauku neizostavnom u toku istražnog postupka i moćnim sredstvom na osnovu kojeg se neko oslobađa ili pak optužuje. Takođe, zahvaljujući njoj mogu da se identifikuju i žrtve masovnih nesreća i katastrofa. Iako razne kriminalističke serije prikazuju forenzičare na mestu nesreće, u ovom slučaju forenzičar ne izlazi na teren. Naime, policija ima tehnička lica koja su deo ekipe i koja uzimaju tragove, odnosno prikupljaju ih i dostavljaju u laboratoriju.
- To mogu da budu delovi odeće, sekira, puška, pištolj, svi predmeti i materijali s tragovima DNK. Donose bris s volana, kvake, opuške – navodi naša sagovornica. Priseća se jednog slučaja saobraćajne nezgode u Subotici u kojoj su dva maloletna i jedan punoletan mladić pogazili tri momka i srušili trudnicu, koja je bila na biciklu.
- Punoletni mladić je negirao da je on vozio automobil i pokušavao da svali krivicu na jednog od maloletnika. Utvrđeno je da je vozio taj punoletni mladić, i to tako što su u pepeljari automobila pronađeni opušci na kojima je bio trag DNK njegovih roditelja, te je nevin dečko oslobođen - ispričala je Zgonjanin Bosić.
Jako je važno da što manje osoba bude u kontaktu s predmetom, kao i da on bude odgovarajuće upakovan, označen i obeležen. Po prijemu u DNK laboratoriju predmeti se fotografišu, uzimaju se tragovi, pa i oni koje je teško videti, na primer na paketima sa drogom. Potom sledi izolacija, koja je različita za različite tipove DNK, pa amplifikacija Pi-Si-Ara i na kraju se dolazi do instrumentalne kapilarne elektrofereze, što je metoda detekcije u kojoj je injektovanje, razdvajanje i detekcija uzoraka potpuno automatizovano, a omogućava obradu više uzoraka u neprekidnom nizu i isključuje svaku mogućnost subjektivne procene.
- Nekad imamo 60 uzoraka po slučaju. Mašina daje DNK profil od eventualnog počinioca kriminalnog dela, koji je dobijen od policije i poredi se s tragom nađenim na mestu zločina. Sudije i tužioci nekada ne traže DNK veštačenja, ukoliko postoje drugi dokazi, jer je to skupa analiza i košta 13.400 dinara po uzorku. Možemo da radimo i hladne slučajeve, za događaje od pre šest ili sedam godina, pa i više decenija, za koje nisu rađene analize, a naknadno se ukaže potreba za tim. Ukoliko se materijal čuva na odgovarajući način, može da bude predmet analize i tada se poredi DNK profil sa bazom podataka i tako se reši predmet - objašnjava Zgonjanin Bosić.
Iz sudskog depoa je tako na analizu stigao slučaj silovanja jedne maloletne devojke, koji se desio 2009. u Futoškom parku u Novom Sadu.
- Tri godine kasnije radili smo analizu sa tragova maramice i odeće počinioca i žrtve, a na odeći žrtve je pronađen DNK trag počinioca, na osnovu čega je dokazana krivica - ispričala je dr Dragana Zgonjanin Bosić.
LJ. Petrović
Foto: R. Hadžić
Analiza genskih markera
Forenzička obrada slučajeva, odnosno analize i veštačenja koja mogu da se upotrebe i izvedu u laboratoriji, predstavljaju autozomalne STR markere, što su kratki ponavljajući tandemi. Ta analiza uključuje 15 i 24 genskih markera (lokusa), zatim markere na ipsilon hromozomu s analizom 27 genskih markera (lokusa) i mitohondrijalnu DNK. Ipsilon STR markeri imaju brojnu primenu u testovima utvrđivanja identiteta, a od posebne važnosti su pri rešavanju slučajeva u delima povezanim sa seksualnim nasiljem i analizi problematičnih smeša uzoraka, koji ne mogu da se reše korišćenjem analize autozomalnog DNK.