Prelevmani za uvoz mleka kuvaće se do ponedeljka
23.12.2016.
21:25
21:12
Komentari (0)
Za dva dana trebalo bi da bude donet jasan stav države o ukidanju carinske zaštite odnosno prelevmana na mleko. Ministar poljoprivrede i
zaštite životne sredine Branislav Nedimović izjavio je za “Dnevnik” da odluka još nije doneta .
Pre nekoliko dana Nedimović je podsetio da je Vlada Srbije uvela prelevmane kada su cene mleka značajno pale dodajući da je sada situacija na tržištu znatno bolja i da je ukidanje prelevmana stvar političke odluke.
- Ne treba se igrati prelevmanima, jer će možda doći vreme kada će oni ponovo biti potrebni – istakao je Nedimović.
Inače, prelevmani na mleko uvedeni su pre godinu i po dana kako bi se sprečili poremećaji na tržištu mleka i mlečkih proizvoda. Njima su zaštićeni domaći proizvođači od navale evropskog mleka. Poslednji put prelevmani su produženi od 1.jula ove godine. Međutim, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, za Srbiju ističe poslednji rok za ukidanje prelevmana na mleko kao zaštitne mere za uvoz jeftinog mleka iz evropskih zemalja. Sada su cene mleka u Evropi porasle, istakao je Nedimović, i nema opasnosti da se taj poljoprivredni proizvod prelije na tržište Srbije i ugrozi domaću proizvodnju.
Predstavnici Asocijacije poljoprivrednika pre nekoliko dana zatražili su od Vlade Srbije da produži trajanje carinske zaštite za proizvođače mleka koja ističe za nekoliko dana kako bi se sačuvala domaća proizvodnja. Tražili su i usvajanje zakona o mleku, kako bi se ta oblast uredila na kvalitetan način.
- Vlada Srbije treba da nastavi s merama zaštite da bi sačuvala proizvodnju mleka, ali i ostale grane agrara. Ako se ukinu prelevmani, domaće tržište preplaviće proizvodi iz uvoza, što će dodatno uništiti domaće proizvođače, jer još nisu postali dovoljno konkurentni. Cena mleka je sada niža nego 2014.godine, a cene gotovih proizvoda nisu smanjene – ukazao je Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika.
LJ. Malešević
Pritisci sve veći
Stručnjaci procenjuju da su šanse za produžetak prelevmana minimalne zbog toga što se Srbija potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju obavezala da će pomoć mlekarima davati najkasnije do marta naredne godine. Zbog toga su pritisci iz Evrope za ukidanje prelevmana sve veći, pa je Vladi Srbiji ostalo premalo argumenata kojim bi stali u odbranu domaće proizvodnje mleka, tim pre što je cena mleka u zemljama Evropske unije znatno porasla. Na kraju krajeva, ocenjuju stručnjaci, ukoliko ipak srpsko tržište preplavi mleko iz Evrope, država može ponovo da ih vrati.