Od džeza do karnevala brodova
Načelnik uprave za kulturu, sport i omladinu Sremske Mitrovice Ilija Nedić kaže da je grad u toku godine prepun sadržaja i programa, koji iz godine u godinu privlače sve više posetilaca.
Ono što je sigurno, Mitrovici ne manjka prigodnih i inspirativnih prostora u kojima se odvijaju kulturni sadržaji, od centralnog trga, preko natkrivene Carske palate, Biblioteke i Galerije „Gligorije Vozarević”, Arhiva Srema, do Pozorišta „Dobrica Milutinović” koje čeka modernizaciju, odnosno unutrašnje uređenje, ali je pored toga, izuzetno posećeno. Sve ove ustanove kulture su simboli grada i nalaze se u blizini, u pešačkoj zoni.
Jedna od manifestacija po kojoj se poznaje Mitrovica je „Srem folk fest”, koja se održava već 12 godina, tokom kojih su ovde nastupali ansambli čak iz Australije, Severne Amerike, Filipina.
- Ovu manifestaciju poseti i do šest hiljada ljudi, održava se u avgustu i već se pipremamo za iduću godinu, kada će nastupiti oko 16 folklornih ansambala - kaže Nedić. – Ne manje značajan za grad je Festival besedništva, koji se održava u poslednjoj subotu u novembru.
Treću godinu za redom Grad organizuje zimsku prazničnu manifestaciju „Magični trg”, u okviru koje je napravljeno klizalište na otvorenom i razni prateći novogodišnji programi, gde će Mitrovčani moći da kupe poklone i suvenire na mnogobrojnim štandovima, a za ovu namenu je izvojeno 1,5 miliona dinara zajedno sa klizalištem - kaže Nedić.
Gradska uprava odlučila se da za doček Nove godine ne angažuje bendove i pevače, zbog velikih troškova koje bi to iziskivalo, ali će zato, kaže Nedić, „Magični trg” biti otvoren poslednjih dana decembra, a klizalište raditi sve do Dana zaljubljenih, odnosno 14.februara. Prema njegovim rečima, nadaju se da će „Magični trg” posetiti što više ljudi, jer je ova manifestacija iz godine u godinu sve sadržajnija. Biće pripremljen i šator u kojem će se nalaziti šank sa pićima, a glavni akcenat ipak se stavlja na praznično druženje.
Mitrovica se ponosi i „Džez festivalom” koji se, kada su povoljni vremenski uslovi održava na otvorenom. „Karneval brodova” na Savi ove godine ispratilo je čak sedam hiljada ljudi, podseća Nedić i dodaje da se na Savi takođe u letnjim mesecima održava i „Sirmijum rok fest”.
Budžet Uprave za kulturu, sport i omladinu iznosi 389 miliona dinara, a dogodine očekuju malo više sredstava koje će uložiti da manifestacije koje su značajne za građane, još više obogate i unaprede.
- Prošle, 2015. godine nam je budžet bio malo veći, ali ove godine smo podržali dosta udruženja. Tako smo za sportska udruženja, a imamo 140 klubova, od kojih je 30 fudbalskih, izdvojili 80 miliona dinara, što nam je najveća stavka u budžetu - kaže Nedić.
Za udruženja građana je ove godine izdvojeno 15 miliona dinara, za adaptaciju sportskih objekata 16,5 miliona, što podrazumeva radove na terenu većinom u mesnim zajednicama, kao i izgradnju svlačionica. Za verske objekte izdvojeno je 20 miliona dinara.
Sedmaci se umešali među starije
Mitrovačka gimnazija jedna je od pet u Srbiji, u kojima je ove godine omogućeno uvođenje odeljenja sedmog i osmog razreda za darovite učenike osnovnih škola. Sedmi razred u jednom odeljenju u Mitrovačkoj gimnaziji pohađa 20 učenika iz svih osnovnih škola sa teritorije Grada.
- Sedmaci su, slobodno mogu da kažem, jedno osveženje u našoj školi. U početku naravno da smo imali strah kako će ovo sve sa njima da funkcioniše, jer su oni ipak dve do tri godine mlađi od uzrasta u kojem se gimnazija obično upisuje, međutim sada vidimo da je taj strah bio bez razloga – izjavila je direktorka Mitrovačke gimnazije Mirjana Đorđević.
Ona je dodala da su se đaci sedmaci jako lepo snašli, da su ih drugi učenici lepo dočekali, a posebno profesori koji su već sada jako zadovoljni njima.
- Kada nam dođe neko od roditelja i kaže da njihovo dete sa osmehom ide i vraća se iz škole, nema veće potvrde koliko je ovaj potez bio dobar - dodala je Đorđević.
Mnogo zavisi od samih meštana
Sama Sremska Mitrovica broji 39.084 stanovnika, dok celo područje administrativnog Grada ima 78.000 žitelja. Sremsku Mitrovicu čini ukupno 33 mesne zajednice, od kojih su 25 okolna sela – Bešenovački Prnjavor, Bešenovo, Bosut, Veliki Radinci, Grgurevci, Divoš, Zasavica I, Zasavica II, Jarak, Kuzmin, Laćarak, Ležimir, Manđelos, Martinci, Mačvanska Mitrovica, Noćaj, Ravnje, Radenković, Salaš Noćajski, Sremska Rača, Stara Bingula, Čalma, Šašinci, Šišatovci i Šuljam.
Svaka od tih mesnih zajednica ima svoju školu, ili područno odeljenje, a Mitrovica ima pet osnovnih škola i isto toliko srednjih. Načelnik uprave za kulturu, sport i omladinu Grada Sremska Mitrovica Ilija Nedić kaže da se svake godine finansira opremanje škola na selu, a u gradu radi i škola za lica sa smetnjama u razvoju, kojoj se posvećuje posebna pažnja. U Mačvanskoj Mitrovici u toku je izgradnja nove škole, dok su ove godine zmenjeni parketi u matičnim školama.
- Stalno ulažemo u škole i obrazovanje dece, ali i kulturne i sportske sadržaje, jer je cilj zadržati mlade u našoj sredini - kaže Nedić, kome je ovo bliska problematika, jer je profesor istorije i donedavno je bio na funkciji direktora Ekonomske škole. Iz ovog ugla on kaže da za mlade postoji dosta sadržaja u Mitrovici, ali i da se uveliko radi na novim projektima.
Domovi kulture po seoskim mesnim zajednicama bili su dugo zanemareni i dosta zapušteni, te je plan da se ubuduće ulaže u njih, ali, kako ističe Nedić, mnogo toga zavisi i od aktivnosti samih meštana tih naselja. Tako se sprema renoviranje Doma kulture u Kuzminu. Menjaće se prozori i podovi. Ovo selo ima pravi folklorni centar, gde se okuplja više od stotinu dece, što je izuzetna brojka, s obzirom da selo ukupno ima tri hiljade stanovnika.
- Moram da pohvalim stanovnike Kuzmina koji se uprkos malom budžetu trude da održe živim njihov Dom kulture, učiteljica u penziji je zadužena za dramsku sekciju, i drugi se trude zaista da posvete vreme deci - kaže Nedić.
Obuhvatniji inspekcijski nadzor
Na predstojećoj sednici Skupštine Grada Sremska Mitrovica, zakazanoj za utorak, naći će se i Predlog rešenja o obrazovanju Komisje za koordinaciju inspekcijskog nadzora, na koji je mišljenje prethodno dao načelnik Gradske uprave za saobraćaj, komunalne i inspekcijske poslove.
Cilj obrazovanja Komisije je obuhvatniji i delotvorniji nadzor i izbegavanje preklapanja i nepotrebnog ponavljanja inspekcijskog nadzora kao i usklađivanje inspekcijskog nadzora između inspekcija koje vrše nadzor nad poslovima iz izvorne nadležnosti Grada.
Zadaci Komisije bi bili, između ostalog, razmatranje i davanje mišljenja na Predloge planova nadzora, koje dostavljaju inspekcije, zatim da prati dostignuti nivo koordinacije, inicira mere i utvrđuje smernice.
Maša Stakić
Foto: Filip Bakić