Poslaničke teme: Izabrano četvoro sudija Ustavnog suda
Skupština Srbije izabrala je Snežanu Marković, Milana Škulića, Miroslava Nikolića i Jovana Ćirića za sudije Ustavnog suda Srbije. Ujedno je utvrdila i listu kandidata
s koje predsednik Srbije treba da imenuje još pet sudija tog suda. Parlament je nove sudije Ustavnog suda izabrao s liste od osam kandidata koju je predložio predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Odlukom Skupštine, od juče je sudija Apelacionog suda u Nišu Aleksandar Pantić novi član Visokog saveta sudstva.
Ako se pogleda listing s jučerašnjeg glasanja, može se videti da su poslanici BDZ-a Muamer Zukorlić i Jahja Ferhatović glasali za kandidate, dok je samostalna poslanica Dijana Vukomanović, koja je doskora podržavala predloge vladajuće koalicije, bila uzdržana. Zanimljivo je da poslanik SNS-a Ljubiša Stojmirović nije glasao ni za jednog sudiju UŠ-a. Škulića su podržali i radikali, ali ne Aleksandar Čotrić (SPO), a za Ćirića su glasala i dva poslanika „Dveri”, Ivan Kostić i Srđan Nogo, a nije i naprednjak Marko Atlagić. Za sudiju Nikolića nisu glasali Aleksandar Jugović (SPO), ni Milutin Mrkonjić (SPS).
Lista predsednika Srbije
S utvrđene liste od deset kandidata, predsednik Srbije treba da imenuje pet sudija USS-a.
Predloženi su sudija Ustavnog suda Katarina Manojlović Andrić, profesorke Kriminalističko-policijske akademije Dragana Kolarić i Tijana Šurlan i predsednica Ustavnog suda Vesna Ilić Prelić. Kandidati su i direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić, sudija Privrednog apelacionog suda u Beogradu Jasminka Obućina, advokat iz Beograda Dušan Ignjatović, profesor Fakulteta za pravne i poslovne studije „Dr Lazar Vrkatić” u Novom Sadu Tamaš Korhec. Kandidovani su i zamenik višeg javnog tužioca u Novom Pazaru Radisav Filimonović i javni izvršitelj iz Beograda Branislav Petrović.
Ustavni sud čini 15 sudija koji se biraju i imenuju na devet godina, a istekao je mandat osam sudija, koje su izabrali Skupština Srbije i predsednik Republike, dok je jednom sudiji prestala funkcija zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju.
Opozicija nezadovoljna
Poslanici opozicionih stranka negodovali su zbog izbora sudija Ustavnog suda, tvrdeći da su birani po partijskoj i rodbinskoj liniji. Navode opozicije odbacio je šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Aleksandar Martinović, navodeći da su izabrani najbolji kandidati i po proceduri koja je propisana Ustavom.
Marko Đurišić iz SDS-a rekao je da sudije vidi „kao produženu ruku izvršne vlasti”, te da se glasalo „na osnovu zasluga za stranku, a ne za državu i građane”. Lider LDP-a Čedomir Jovanović rekao je da nije prvi put da se u Ustavni sud sudije biraju po političkoj i rodbinskoj liniji i da je to omogućeno Ustavom koji predviđa da stranke i predsednik Srbije predlažu kandidate. On je rekao da na spisku sudija koje je Skupština prosledila Nikoliću ima i ljudi „koji su duboko kompromitovani, ali i onih koji su učestvovali u izbornoj krađi 2000. godine”.
Poslanik SRS-a Nemanja Šarović rekao je da na listi kandidata Dragana Kolarić, žena predsednika opštine Čukarica, nekadašnjeg člana SRS-a, a sada SNS-a, koja je, inače, bila na izbornoj listi SNS-a.
U Kinu bez vize na mesec dana
Poslanici su potvrdili Sporazum vlada Srbije i Kine o međusobnom ukidanju viza za građane. Vladajućoj koaliciji glasovima „za” priključili su se radikali, Dragan Vesović i Marija Janjušević iz „Dveri”, predsednik Zelene stranke Goran Čabradi i samostalna poslanica Dijana Vukomanović.
Kako je utvrđeno sporazumom, državljani Srbije i Kine oslobođeni su obaveze pribavljanja vize za ulazak, izlazak ili tranzit preko teritorije druge ugovorne strane tokom boravka do 30 dana od dana ulaska u Srbiju, odnosno Kinu. Sporazum će stupiti na snagu 30 dana od dana pismenog obaveštenja dilomatskim putem da su obavljene sve neophodne unutrašnje procedure.
I opozicija za sporazume
Potvrđena su i dva sporazuma iz oblasti saobraćaja. Skupština je podržala Sporazum između Vlade Srbije i Ujedinjenih nacija o Centralnoj kancelariji projekta Transevropske železnice i Multilateralni sporazum o komercijalnim pravima u vanrednom vazdušnom avio-prevozu u Evropi.
Osim vladajuće koalicije, za te sporazume glasali su i šef kluba SDS-a Marko Đurišić, poslanici DS-a Goran Ćirić i Gordana Čomić, iz kluba LSV-a Nada Lazić, Marinika Tepić i Goran Čabradi.
Poslanici su izglasali i izmene Zakona o vodama, a od poslanika vlasti za njega nije glasao jedino Dragomir Karić (PSS). Njima se predviđaju jasnije procedure o zakupu nekog vodnog prostora i drugačije upravljanje rekama, a naknade za odvodnjavanje više neće obračunavati Poreska uprava već nadležna javna vodoprivredna preduzeća.
Usvojene su i izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju koje će omogućiti poljoprivrednicima u Srbiji pristup sredstvima iz IPARD - a od 175 milona evra.
Stefana Miladinović zamenila Dijanu Vukomanović
Za novu šeficu delegacije u Parlamentarnoj skupštini OEBS-a e je izbarana poslanica SPS-a Stefana Miladinović, a za zamenika člana Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje zamenik šefa poslaničke grupe socijalista Neđo Jovanović. Oni su na tim mestima zamenili nekadašnju funkcionerku SPS-a Dijanu Vukomanović. Njeno razrešenje tražila je poslanička grupa Socijalističke partije Srbije.
Dijana Vukomanović je razrešena i članstva u skupštinskom Odboru za spoljne poslove.
Tokom glasanja, predsednica parlamenta Maja Gojković je izrekla opomenu poslaniku SRS-a Nemanji Šaroviću, koji je bez odobrenja prišao predsedavajućem stolu. On je već „zaradio” tri opomene, pa mu je samim tim oduzeta reč na zasedanju.
Nastavak u utorak
Poslanici će sednicu nastaviti u utorak, 20. decembra, raspravom o amandmanima na predloge zakona o upravljanju aerodromima, o stanovanju i održavanju zgrada, o transportu opasne robe, kao i o amandmanima na izmene zakona o komunalnim delatnostima i o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama. Na te zakonske predloge podneto je ukupno 688 amandmana.
Tog dana će se na posebnoj sednici poslanicima obratiti predsednik Parlamenta Grčke Nikolas Vucis.
S. Stanković