Kraljica kruškovača iz Bajmoka
SENTA: Najbolja rakija 16. međunarodnog Nikoljdanskog festivala rakije u Senti je kruškovača Zorana Varađanina iz Bajmoka. Ovoj kapljici koju je Varađanin ispekao u
svom kazanu pripale su najviše počasti i šampionski pehar, jer je najbolje ocenjena u konkurenciji 321 uzorka prirodne domaće rakije proizvođača iz Srbije, Mađarske, Slovačke i Rumunije.
- Malo sam zatečen uspehom, mada se trudim da uvek rakije koje pečem budu što je moguće boljeg kvaliteta - kaže Zoran Varađanin. - Sirovina je iz mog voćnjaka na četiri jutra, u kome su breskve, šljive, višnje i drugo voće, ali kruške kupujem u obližnjem Ljutovu, pa je od njih spravljena šampionska kruškovača. U sopstvenoj pecari imam dva bakarna kazana, a bavljenje voćarstvom i proizvodnjom rakije je dodatna zanimacija, pošto sam zaposlen u Elektrodistribuciji u Subotici.
Tradicionalni festival rakije, najmasovniji u Srbiji, organizovali su Udruženje poljoprivrednika Sente i Red vitezova rakije „Sveti Nikola“. U sportskoj hali u Narodnoj bašti učesnike manifestacije i izložbe domaće radinosti pozdravili su predsednik Udruženja Ferenc Šoti i predsednik senćanske opštine Rudolf Cegledi. Na prigodnoj svečanosti u Red vitezova uvedena je Iboja Fekete iz Bačke Topole, koja se već 27 godina bavi pečenjem rakije, dok je za kandidata za viteza proglašen Đura Đeri iz Titela.
Ove godine na festivalu učestvovalo je 109 proizvođača rakije, od kojih 70 iz Srbije, saopštio je predvodnik Reda Mikloš Nađ. Pristigla je 21 vrsta rakije, najviše šljivovica, zatim, kajsijevače, dunjevače, jabukovače, kruškovače, lozovače i druge, ali i dudovače, pa čak i rakije spravljene od trnjina, malina i banana. Međunarodni ocenjivački žiri činila su 23 stručnjaka iz naše zemlje i inostranstva. Šampionski pehari dodeljeni su za 11 vrsta rakije gde je bilo više od 10 uzoraka. Pobednici su: za dunjevaču Geza Beli iz Đera (Mađarska), jabukovaču Monika Berenji iz Sente, kajsijevaču Ištvan Bilicki iz Sente, kruškovaču Zoran Varađanin iz Bajmoka, lozovaču Atila Lakatoš iz Bačalmaša (Mađarska), odležale rakije Joca Botoški iz Kaća, šljivovicu Iboja Fekete iz Bačke Topole, višnjevaču Destilerija „Eden To“ iz Šarkada (Mađarska), viljamovku Gordan Papić iz Subotice i voćnu rakiju Erne Čaki iz Orošhaze (Mađarska).
- Posebno sam ponosan na zlatnu medalju i šampionski pehar u kategoriji odležalih rakija za vinjak koji je nekoliko godina u barik buretu, a i sve ostale rakije su dobile visoke ocene - zadovoljan je vlasnik pecare „Naša rakija“ Joca Botoški iz Kaća. Vitez rakije Mirko Marić iz Crvenke je i vinar, pa je medalje osvojio za komovicu i lozovaču. Kaže da uživanje u poslu i umereno konzumiranje daju pravi rezultat.
Za najboljeg proizvođača rakije iz Srbije osmi put je proglašen Ištvan Bilicki iz Sente.
- Sezona je kod mene bila dobra, ovog puta predali smo 15 uzoraka, pa su tri rakije nagrađene zlatnim medaljama, devet je srebrnih i ostale su bronzane. Mušterija za dobru rakiju ima, posebno za kvalitetnu od koje glava ne boli – veli Bilicki.
Tekst i foto: M. Mitrović