Dragomirka Arsić i Gordana Brkljač – „Žene za 5”
09.12.2016.
21:04
21:12
Komentari (0)
Na sedmom konkursu „Žena za 5“ Opportunity banke, nagrade su osvojile Dragomirka Arsić, kao najbolja poljoprivrednica, vlasnica poljoprivrednog gazdinstva iz
malog sela u blizini Užica, i Gordana Brkljač, vlasnica male preduzetničke radnje „Anđa Joja“ kao najpreduzetnica. Ovogodišnje pobednice konkursa dobile su nagradu po 150.000 dinara, čime će moći još više da unaprede poslovanje.
– Već sedam godina konkursom „Žena za 5“ nagrađujemo najbolje u preduzetništvu, odnosno u poljoprivredi, a razlog za njegovo osnivanje nije slučajan – rekla je viša saradnica za marketing i komunikacije u Opportunity banci Marijana Vujović. – Kao mikrofinansijska institucija, usmereni smo na žensko preduzetništvo jer žene mnogo više misle o budućnosti i životu kroz svoju decu i na taj način smanjuju stopu siromaštva, nego što to čine muškarci u svom poslovanju. Mi ovim unapređujemo žensko preduzetništvo i nastojimo da tim modelima dobre poslovne prakse ohrabrimo što više žena da se osnaže, samozaposle i da zapravo unapređuju svoj mali biznis.
Po rečima naše sagovornice, konkurs je bio prvo eksternog karaktera i prijavljivale su se žene sa strane, odnosno izvan banke. Vremenom su učinili da to ipak bude više u domenu misije i vizije poslovanja Opportunity banke, a to je da se usmere na žene – klijentkinje banke i na njihove male preduzetničke projekte i mala poljoprivredna gazdinstva.
– Nama nije važno da na papirima budu neke velike brojke, ostvareni profiti ili broj zaposlenih – rekla je Marijana Vujović. – Nama je zapravo misija da to budu žene koje su uspele da od svog prirodnog okruženja naprave biznis koji im izdržava porodicu ili pak kroz biznis ostvaruju neke značajne prihode za domaćinstvo.
Ovogodišnje pobednice konkursa „Žena za 5“ su obične žene, pre svega majke, supruge, domaćice i žene-borci, koje su samozapošljavanjem rešile da obezbede bolju budućnost i bolju egzistenciju sebi i svojoj porodici. Svojom hrabrošću, a pre svega zahvaljujući velikoj želji za radom, odlučile su se na velike životne korake, s nadom da će uspeti. Danas su te žene uspele u svojim namerama, uz mnogo odricanja, ali se, kako same kažu, na kraju trud isplatio.
Preduzetnica Gordana Brkljač ima svoju radnju u kojoj proizvodi nameštaj za decu, unikatne lejzi-begove i foteljice za igraonice, škole i vrtiće, a potražnja je sve veća, što garantuje proširenje proizvodnje.
– Svoj biznis sam započela kada mi je muž, igrom slučaja, ostao bez posla – počinje priču mama preduzetnica Gordana Brkljač. – Leti i zimi sam radila u neizgrađenom prostoru kuće, vođena željom da deci obezbedim normalne uslove za život. Malo-pomalo, za šest godina uspeli smo da naš kućni posao pretvorimo u pravi mali biznis. Imam tri ćerke i svi zajedno smo uključeni u posao. Pošto su sad već velike gužve i imam mnogo poruybina, a radim na dva koša sastavljena od dasaka, deo nagrade ću da uložim da mi se napravi pravi koš u koji mogu da stavim mnogo punjenja da bih mogla ođednom da punim četiri do pet lejzi-begova jer se tako ubrzava posao. Drugi deo nagrade ću da čuvam do neke nove ideje.
Druga dobitnica nagrade, najbolja poljoprivrednica Dragomirka Arsić, nosilac je gazdinstva i obrađuje zemlju koju je nasledila od oca. Ona je domaćica, sposobna i vredna žena i nosilac svih odluka na imanju i aktivo učestvuje u proizvodnji i svim poslovima u gazdinstvu, zajedno s mužem i sinom. Drugi sin boluje od cerebralne paralize, ali i on, kako kaže naša sagovornica, nastoji da pomogne.
– Zajedničkim snagama bavimo se stočarskom proizvodnjom, imamo sedam muznih krava, ali i voćarstvom, uzgajamo maline i šljive – rekla je Dragomirka Arsić. – Od nagrade koju sam osvojila kupiću frezer za traktor jer nam je veoma značajno da unapredimo mehanizaciju da bismo olakšali dnevne aktivnosti na imanju.
Opportunity banka je inicirala ovu nagradu kao podsticaj ženskom preduzetništvu jer se žene teško odlučuju na razvijanje sopstvenog biznisa. To je naročito izraženo u ruralnim sredinama, gde je dostupnost informacija manja, pristup tehnologijama teži pa im je dodatna pomoć i podrška i te kako neophodna.
I. Mikloši