Neophodna promena akcizne politike
Kako sada stvari stoje, prosečna cena sirove nafte ove godine neće dostići vrednost od 50 dolara, kako je procenjivano početkom godine, jer je ona trenutno 44,4 dolara.
U odnosu na prosečnu cenu barela nafte tipa „brent” 2015. godine, sadašnja je denjset dolara niža pa je to i razlog što su cene goriva na domaćem tržištu sada niže nego lane.
Iz Udruženja naftnih kompanija Srbije ukazuju na to da su prvih deset meseci ove godine prosečne maloprodajne cene goriva bile niže od prošlogodišnjeg desetomesečnog proseka – benzina oko osam dinara, dizela oko 10, a TNG-a – auto-gasa oko sedam dinara. Iz UNKS-a podvlače da bi gorivo u Srbiji bilo još jeftinije da ove godine nije povećana akciza, i ističu da je neophodna promena akcizne politike jer su u Srbiji zahvatanja države u litru goriva najviša u okruženju.
Da podsetimo, ove godine je akciza na dizel-gorivo povećana četiri dinara po litru, na benzin 2,50 dinara i na TNG – auto-gasa dinar po kilogramu. Na taj način povećani su osnovica za obračun poreza na dodatu vrednost i državno učešće u ceni goriva. Ukazujući na to da po visini fiskalnih i parafiskalnih nameta, koji opterećuju svaki litar goriva, Srbija prednjači u odnosu na zemlje s kojima se graniči, iz UNKS-a ističu da to stvara probleme i naftnim kompanijama – zbog pada ukupnog prometa i državi – zbog manjih fiskalnih prihoda.
Analize UNKS-a pokazuju da je izmena akcizne politike neophodna i da bi određenim merama naša zemlja mogla uticati na to da se smanji kupovina goriva u susednim zemljama, što je poslednjih godina ustaljena praksa stanovnika pograničnih mesta, kao i stvoriti pogodnosti koje bi vozače u tranzitu i domaće transportere na međunarodnim linijama privukle da gorivo kupuju na benzinskim stanicama u Srbiji. UNKS ponovo upozorava nadležne na problem sivog tržišta, koje, kako navode, postaje sve jača nelojalna konkurencija naftnim kompanijama koje posluju u skladu sa zakonom.
D. Mlađenović