Vučić: Vojvodini 7,3 odsto, odgovorno za svaki dinar
– Predlogom budžeta Srbije za 2017. predviđeno je da AP Vojvodina dobije 7,3 odsto prihoda državne kase, što je 67 milijardi i 187 miliona dinara – saopštio je premijer Aleksandar Vučić u
raspravi u Skupštini Srbije.
Kako je objasnio, novac se izdvaja da se dodatno „ojača ono što Republika već plaća“.
– Što se tiče Vojvodine, o tome želim da otvorim diskusiju i ovde u parlamentu, dodatno, jer sve vreme se govori o sedam odsto, a ja sam pripremio da vam kažem da mi izdvajamo 7,3 odsto od naših prihoda – naveo je predsednik Vlade, upitavši: – Da me pitate kako i zašto smo ovakvu papazjaniju napravili, ja to nisam u stanju da objasnim. Oni koji su pravili finansijske aranžmane između Beograda i Novog Sada kao da su imali ćup iz kojeg su vadili pare, ne razumejući da će jednog dana za svaki dinar morati da se odgovara.
– Kakva su nam to bila ustavna rešenja i šta smo radili? Mogu da razumem političke razloge, ali ne i da neko tako finansijski i ekonomski zamuti vodu, jer ovo su pare koje mi dajemo gotovo bez obaveza – objasnio je on.
– Nema nikakvih suštinskih obaveza na nivou Pokrajine jer mi plaćamo i penzije, i plate, i puteve, i sve… Mi dajemo pare da bi Pokrajina isplatila pokrajinskim instutucijama. Nema izvornih prihoda, nema ničega – rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja poslanika SVM-a Zoltana Peka.
Predsednik Vlade je predočio da, osim sume koja je ukupno navedena za Pokrajinu, dodatno ide i devet milijardi subvencija za poljoprivredu, kao i 465 miliona dinara za granični prelaz Batrovci, za Projekat mađarsko-srpske železnice 850 miliona, a 300 miliona za Kelebiju, 386 miliona za izgradnju novog zatvora u Pančevu, 171 milion u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti…
Premijer je odbacio ocene lidera LSV-a Nenada Čanka da je predloženi budžet neustavan jer nema pratećih zakona kojima bi se precizirale obaveze države prema Vojvodini. Dodao je da postoje takozvani leks specijalisi, kojima su određeni izvorni prihodi APV, pa u skladu s njima Pokrajini ostaje 42,7 odsto poreza na dobit preduzeća s njene teritorije, 18 odsto poreza na dohodak, kao i naknade za odvodnjavanje, za šume.
– Suštinski, tu sem naknada nema izvornih prihoda, ostalo su sve republički – pojasnio je Vučić. – Možete sada politički da me napadnete i kažete da ukidam pokrajinu. Ne pada mi na pamet tako nešto, ne bih to učinio. Iako ne razumem takav finansijski aranžman, držaćemo taj nivo, i pored toga što nisam siguran da je to ekonomski isplativo.
Iako je sve regulisano, ali različitim zakonima, na pitanje da li je potreban jedan krovni zakon, „leks generali“ kazao je:
– Mislim da jeste i treba da razgovaramo o tome, da popišemo sve te prihode Vojvodine, ali i neke obaveze Pokrajine. Jer, da vas pitam šta su obaveze APV, niko u ovoj sali ne zna to da mi odgovori – primetio je Vučić.
Poručio je da „treba da sednemo svi zajedno i da se dogovorimo, zato što su sve teške i ozbiljne obaveze na Republici“. Kako je upozorio, „imamo takvu vrstu problema da tu temu nismo politički otvorili i da nismo razgovarali na vreme ni o političkom ni o ekonomsko-finansijskom delu“ jer, kako je predočio, „ne znamo za šta se troši novac, a ne damo pare za nenamensko trošenje nikome“.
– Verujem u novu Pokrajinsku vladu, ne samo što su to moje kolege, jer razumeće da taj novac treba da služi ne zato da bi se tek onako potrošilo i plaćalo, nego za strateške, za važne projekte u pokrajini. Jer tada Pokrajinska vlada i te kako ima smisla, kada te pare troši na pametan način, pošto može to bolje da vidi od republičke – naglasio je premijer, ističući da mora postojati „obaveznost i odgovornost za trošenje novca, a ne da imate pokrajinskog sekretara koji je dobar samo zato što će te pare dati određenom licu ili ogranizaciji, a da iz toga ne mora ništa da proistekne i da nema nikakvog rezultata“.
Vučić je poručio Čanku da je uvek „dobrodošao da otvorimo dijalog o svakom ustavnopravnom pitanju Vojvodine u okviru Republike Srbije“.
– Želim jednako dobro Vojvodini kao i Beogradu i svakom drugom delu Srbije, tako da sam siguran u to da naš dijalog može dovesti do najboljih mogućih rešenja, ali para preko onoga što smo dali nema – poručio je Vučić.
Na primedbu SVM-a i LSV-a da su sedišta nekih fabrika koje rade u Vojvodini – u Beogradu, te da tu i ostaje porez na dobit, Vučić je rekao da „to ne treba da nikog žalosti jer kasa Beograda i Novog Sada, na kraju je uvek ista – to je srpska kasa, to je jedinstvena kasa“.
Dodao je da će deo poreza od zarada u „Liru“ i „Delfiju“ ostati Novom Sadu, ukazujući na poseban značaj što je u tim preduzećima zaposleno 3.000 mladih ljudi.
Poslanik SVM-a Zoltan Pek podsetio je na to da se ta stranka svake godine zalagala za to da „Vojvodina dobije svoje pare, što je Zakonom o budžetskom sistemu predviđeno“, ukazavši i na to da još uvek nije donet zakon o finansiranju Vojvodine, niti izmene Zakona o nadležnostima Pokrajine. Govoreći o kapitalnim ulaganjima, on je pohvalio premijera što je „urgirao“ pa su ove godine počeli radovi na Ipsilon kraku Koridora 10, kod Subotice, ističući da je u budžetu za narednu godinu za to planirano 300 miliona dinara, a za 2018. još milijardu. Isto tako je važan i projekat „Palić“, gde se ulaže deset miliona dinara u razdelu turizma. SVM će, najavio je, podržati budžet, a podneo je amandman kojim traži da za Narodno pozorište u Subotici bude izdvojeno 111 miliona dinara.
Nenad Čanak je istakao da Liga ne može i neće podržati budžet za 2017. godinu jer taj predlog nije u skladu s Ustavom, budući da je AP Vojvodina svedena na samo jedan oblik lokalne samouprave. Veliki propust je, dodao je on, što ne postoje zakoni kojima bi se AP Vojvodina drugačije tretirala.
– Mislim da bi ova vlada to morala da učini kada ispravlja sve probleme koje su joj ostavile prethodne vlade – kazao je lider LSV-a.
Po njegovim rečima, kompletan budžet je „sabijen” u jedan član koji ima 120 strana.
– Pošto poslanik može o jednom članu budžeta da diskutuje dva minuta, jednim amandmanom teško je ispraviti tako nešto – primetio je Čanak.
Na početku obraćanja premijer Aleksandar Vučić rekao je da je to najbolje krojen a realno skrojen budžet koji je Srbija imala.
– Budžet za 2017. godinu najzdraviji je predloženi budžet, koji znači izlazak Srbije iz krize – rezimirao je predsednik Vlade. – Što je novčanik Srbije bolji, to će biti puniji novčanik građana Srbije,
Vučić je prokomentarisao da Srbija sledeće godine neće biti u krizi, iako, kaže, neće biti lako.
Ministar finansija Dušan Vujović ocenio je da novi budžet predstavlja nastavak fiskalne konsolidacije i ekonomskih reformi Srbije.
Svetlana Stanković
Ulaganje u Novi Sad
– Ne može Beogradu da bude dobro, a Novom Sadu loše, i obrnuto. Nemojte da smetnete s uma da smo dali za Novi Sad tri miliona evra za uređenje fasada, zato što ga smatramo posebnim turističkim potencijalom i što će biti Evropska prestonica kulture 2021. godine – kazao je predsednik Vlade.
Tvitovanje i vikanje
Vučić je zahvalio poslanici Nove Srbije Dubravki Filipovski koja je, kako je rekao, imala lepe reči za rad Vlade Srbije i što je to smela i da kaže „jer je danas to nepopularno“. On je to ilustrovao rečima da ga čudi da i Bregoviću ne kažu da nema pojma s muzikom, pošto je rekao da glasa za njega.
– Pljunu Vučića, kažu nešto loše protiv Vlade, to je popularno i to rade kvaziintelektualci i pseudoelita. I zato su poraženi – rekao je premijer. – Mi radimo za dobro države, a ne pseudoelite.
Kako je kazao, neki se prave da su mnogo pametni i ismevaju poslanicu Filipovski.
– Slika su i prilika kukavica, koji su uvek pričali šta će nekome da urade, a kad se taj pojavi, onda noga nogu sustiže. Nisam fasciniran njihovim „strašnim pojavama“ – rekao je Vučić.
Na komešanje i glasnije komentare dela opozicije prilikom tvitovanja, Vučić je rekao da je to u redu, ali da „ne moraju da viču kada tvituju – valjda ne mora da se čuje kad tvituju“.
Ponude nekih „dosovskih kandidata”
Premijer Vučić izjavio je da su mu se neki „dosovski kandidati“ nudili, odnosno tražili podršku na predsedničkim izborima, te da su za te kandidate to čak radili i „neki stranci“.
– Mogao sam da biram, ti predsednički kandidati, ti koje ćete da podržite, mogli su biti moji i meni su se nudili – kazao je Vučić.
Kako je rekao, možda je to budućnost zemlje, pošto su dosovski kandidati-favoriti već pobedili po medijima i društvenim mrežama, ali i on ne želi u tome da učestvuje.
– Svi, međutim, znaju šta su ti „dosovski kandidati“ radili i kako su se odnosili prema državi, a kako se vladajuća koalicija odnosi – dodao je Vučić u obraćanju poslanicima.
Kako je rekao, i od stranaca je dobijao poziv za podršku jednom kandidatu, ali ga, istakao je, neće podržati jer „misli o Srbiji“. On je dodao da će stabilnost zemlje biti očuvana, i da će, ukoliko slučajno ne izgube izbore, nakon toga pozvati mnoge na razgovor o Srbiji, i to ne one koji sede po kafanama, nego one koji misle svojom glavom. Premijer je to rekao u odgovoru na pitanje poslanika LDP-a Čedomira Jovanovića u vezi s predsedničkim izborima i eventualnim vanrednim parlamentarnim.
Jovanović je za predlog novog budžeta pohvalio premijera Aleksandra Vučića, ministra finansija Dušana Vujovića, Vladu, kao i građane Srbije, čiju žrtvu, kako je rekao, treba poštovati.
– Svaka čast uradili ste dobar posao i vi i vaši ministri – rekao je Jovanović, ali je otvorio pitanje koja Vlada i koja parlamentarna većina će realizovati taj budžet.