Pokrajina sufinansira 23 naučnoistraživačka projekta
Rukovodiocima 23 naučnoistraživačka projekta sa 14 akreditovanih fakulteta, su u Pokrajinskoj vladi uručeni ugovori o njihovom sufinansiranju. Za ovu namenu iz budžeta
Pokrajine ukupno je izdvojeno 20 miliona dinara, a svaki projekat dobio je novac u rasponu od 700.000 do 900.000 dinara.
Ugovore o korišćenju ovih sredstva dobitnicima je uručio pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, prof. dr Zoran Milošević. Time je za ovu godinu okončan Javni konkurs za sufinansiranje kratkoročnih projekata od posebnog interesa za održivi razvoj u Autonomnoj pokrajini Vojvodini.
- Nakon sredstava koja smo podelili za materijalne troškove fakulteta, visokih škola i instituta, kao i novca za obnavljanje onih resursa koji su u funkciji, pre svega datih na popravke, opredelili smo 20 miliona za 23 projekta na 14 akreditovanih fakulteta, državnih i privatnih – rekao je sekretar Milošević, istakavši da je ovaj novac obezbeđen za projekte onih koji vredno rade i koji su prepoznati od strane osam referentnih komisija.
– Izuzetno sam zadovoljan s obzirom na to da smo imali više od 200 prijava, što govori o tome da su naši naučnici itekako spremni da u partnerstvu s Pokrajinskim sekretarijatom za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost rade ne samo kratkoročne, nego i buduće dugoročne, a vereujem i one projekte kojim se povezuju nauka i privreda – reko je Milošević, istakavši i da se za 2017. godinu planiraju znatno veća sredstva za ovu namenu.
- Ovo je zaista dobar gest Pokrajinskog sekretarijata koji ohrabruje pre svega mlade ljude, mlade istraživače, i koji pokazuje da se rad, znanje, primenjena znanja u našoj zemlji zaista vrednuju. Takođe, s puno optimizma očekujem i dugoročne projekte sledeće godine koje će verovatno raspisati Sekretarijat – kaže prof. dr Aleksandar Grubor, rukovodilac projekta “Istraživanje potrošača i modaliteta finansiranja proizvodnje organske hrane u funkciji razvoja AP Vojvodine” koji se realizuje na Ekonomskom fakultetu u Subotici.
Rukovodilac projekta koji će se raditi na Tehnološkom falkultetu u Novom Sadu Dr Branisklav Šojić, kaže da će izdvojena sredstva mnogo značiti za istraživanja koja se bave razvojem proizvoda mesa sa smanjenim sadržajem nitrita.
Istraživanju uslova i mogućnosti za razvoj socijalnog preduzetništa kao instrumenta socijalne inkluzije u AP Vojvodini posvetiće se tim Fakulteta poslovne ekonomije Univerziteta “Edukons”.
- Ovaj projekat se bavi novom i zanimljivom temom – socijalnim preduzetništvom u Vojvodini. Radi se o kombinaciji preduzetništva, odnosno, novih veština u rešavanju socijalnih i drugih društvenih problema – kaže prof dr Dragan Golobović s Univerziteta “Edukons” i objašnjava – Dobijena sredstva na konkursu omogućiće Univerzitetu i projektnom timu da se prvi put napravi maping studiju o tome koja su socijalna preduzeća aktivna u Vojvodini, koji su njihovi institucionalni, finansijski i pravni problemi.
V. Crnjanski
Podrška radovima iz brojnih naučnih oblasti
Podrška pokrajinskog sekretarijata raspoređena je na oblasti tehnologije, inženjerstva, medicine, pedagogije i psihologije, ekonomije i građevinarstva. Sredstva je dobio FTN Univerziteta u Novom Sadu, za četiri projekta. Na listi su i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja UNS, Pedagoški fakultet Sombor, Medicinski fakultet ima dva projekta, kao i Tehnološki, Prirodno-matematički i Poljoprivredni fakultet. Novac z prjekte dobili su i Univerzitet “Edukons”, Fakultet poslovne ekonomije, Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, Novi Sad, Ekonomski fakultet u Subotici, Fakultet za ekonomiju i inžinjerski menadžment, Novi Sad, Filozofski fakultet, Tehnički fakultet “Mihalo Pupin”, Zrenjanin i Građevinski fakultet UNS.