Briljantno pijanističko veče Dinka Blagojevića
Nakon bačkopalanačke i beogradske publike, i sremskokarlovčani su imali priliku da ovog meseca uživaju u muziciranju pijaniste i vanrednog profesora na Katedri za klavir
Akademije umetnosti u Banjaluci Dinka Blagojevića. U organizaciji Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlvaca ovaj umetnik nastupio je u sredu u Svečanoj sali Karlovačke gimnazije u okviru „Novembarskih svečanosti”, koje to udruženje priređuje godinama. Darivao je u Karlovačkoj gimaziji publiku Buzonijevim preradama Bahovih koralnih preludijuma, Šopenovom etidom opus 25 i delom Arva Perta „Cantus in memoriam Benjamin Britten”.
– Nekoliko koncerata s tim programom sam održao u novembru – kaže Dinko Blagojević. – Sva dela su poznata, čak i ovo Pertovo, koje spada u savremenu muziku. Napisano je 1980. godine i predstavlja njegovu reakciju na smrt poznatog kompozitora Britna, koga je cenio i želeo da upozna. Pert je veoma interesantan i preporučujem svima da prouče njegov opus. To je neobična ličnost koja je stvarala u 20. veku, ali uveliko to čini i u 21, na način koji privlači sve slojeve publike, svih kultura i profila i koja ga gotovo na isti način doživljava. Reč je o mojoj transkripciji, odnosno aranžmanu jednog dela koje je pisano za gudače i zvono. Pertova muzika inače je prihvatljiva, pitka, ali istovremeno i vrlo intenzivna i duboka.
Blagojević kaže da mu je primarna ambicija da svira što više i na što više mesta, i da bi to trebalo da važi i za ostale umetnike.
– Vrlo je važno da ima što više koncertnih upotrebljivih klavira, ne nužno novih, i da to bude kulturna politika svake sredine, u skladu s njenim mogućnostima, ali ne ispod nekih standada koji su ostvarljivi – napominje Blagojević. – Mislim da svaka sredina i prostor koji to može, treba da ima bar polukoncertni klavir. Gde je klavir, tu je i koncertni prostor, a tu je onda i publika. U junu sam održao koncert u porti Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci. To je lepo iskustvo i toga treba da bude što više. Tako šta može se raditi i na festivalima, gradskim trgovima, na mestima gde se okuplja veliki broj ljudi, a izvodljivo je. Ne iziskuje mnogo posla, potrebno je malo logistike da se klaviri prenesu i stručna pomoć majstora klavira, a postiže se veliki efekat.
Ističe da je ispunjen boravkom u Karlovcima i da se veoma raduje što je imao priliku da tu održi koncert. Priprema novi program i koncerte i voleo bi da ponovo da dođe.
– Već dugo mi je bila velika želja da posetim Sremske Karlovce, oni su, inače, svudge gde naš narod živi poznati kao gradić u kojem se srećno spajaju nacionalna svest i evropska kultura i vidim da je to zaista tačno – kaže Blagojević. – Oduševljen sam gradom, po mnogo čemu, divnom Gimnazijom, crkavama... Posebno me je obradovala posvećenost svom gradu Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca, koje čine dragi ljudi.
Z. Milosavljević