Gubitak i zakon presudili
SOMBOR: Ukoliko odbornici Skupštine grada na sednici zakazanoj za poslednji novembarski dan usvoje predlog Gradskog veća, Sombor će ostati bez još dva javna preduzeća.
Predlaže se likvidacija JP „Direkcija za izgradnju Grada Sombora“ (DIGS) i JP za prostorno i urbanističko planiranje i zaštitu spomenika kulture „Urbanizam“, kao što je nedavno ugašena Razvojna agencija Grada Sombora (RAGS).
Kao razlog za pokretanje postupka likvidacije navedena je potreba usklađivanja sa Zakonom o buyetskom sistemu kojim je propisano da javna preduzeća od 1. decembra gube status indirektnih buyetskih korisnika. Radna grupa koja je svojevremeno obrazovana da izvrši analizu poslovanja „Direkcije“ navela je, što zvanično potvrđuju i u odseku za poslove informisanja i odnosa sa javnošću u somborskoj Županiji, da ovo javno preduzeće „ne služi svrsi zbog koje je osnovano, a to je izgradnja grada.“ Istog dana kada (i ako) donesu odluku o gašenju DIGS, biće razrešen dužnosti, netom postavljeni v.d. direktor Branko Rilke, a Direkcija će dobiti svog likvidacionog upravnika. Prema onome što se nezvanično može saznati postupak likvidacije ovog, ali i JP „Urbanizam“ vodiće Milorad Veljović, koji privodi kraju i postupak likvidacije RAGS.
Gašenje DIGS, pretpostavka je, neće previše uzburkati ovdašnju stručnu i laičku javnost, pre svega zbog činjenice da postoji svega nekoliko godina, što nije slučaj i sa JP „Urbanizam“, firmom koja se poslovima izrade planske dokumentacije bavi preko 50 godina. Razloge za ovakav predlog upućen odbornicima Gradsko veće je zvanično pronašlo u gubitku od osam miliona dinara u 2015. godini (mada ga eksterni revizor „Mor i Stivens“ iz Beograda procenjuje na 9,6 miliona dinara, čime za 4,7 miliona nadmašuje vrednost kapitala preduzeća). Tu je i ocena o velikom broju zaposlenih, što ne bi bilo sporno da za direktora svojevremeno nije postavljen Boris Đurković, ekonomista koji je na ovo mesto i doslovno doleteo iz Australije i za koga se tvrdilo da će, budući iskusan u istinski tržišnoj ekonomiji, doneti prosperitet ovom JP i samom gradu.
Pride, zaposleni u ovom preduzeću su nešto ranije uputili pismo gradskim ocima u kojem su predložili da se odluka o njihovom ukidanju ponovo razmotri, makar u svetlu racionalizacije, ističući da u stručnoj javnosti postoji bojazan da će prelaskom poslova urbanističkog planiranja u privatna urbanistička preduzeća buduća planska rešenja izgubiti na kvalitetu zbog preovlađujuće profitne orijentacije, što bi moglo, prema zaposlenima u „Urbanizmu“, da predstavlja pretnju i za gradsko urbanističko nasleđe. Potpisnici ovog pisma pristiglog iz JP u kojem, pored ostalih, radi čak 17 licenciranih inženjera, izneli su i svoj stav da Somboru ne priliči da bude prvi grad u Srbiji koji će ukinuti vlastiti urbanistički zavod.
M. Miljenović
Preuzimanje radnika
Ukoliko odbornici ipak prihvate predlog Gradskog veća o likvidaciji dva javna preduzeća, u šta s obzirom na konstelaciju političkih snaga u ovdašnjem parlamentu ne treba ni sumnjati, moraće se pristupiti i još jednoj reorganizaciji Gradske uprave, ne bi li se u njoj oformila nova organizaciona jedinica koja bi preuzela deo nadležnosti ova dva preduzeća. Ovakav razvoj događaja bi, naravno, doveo i do preuzimanja dela radnika DIGS i „Urbanizma“.