Pred publikom čak 20.000 kolekcionarskih predmeta
Oko 50 izlagača i gotovo 20.000 kolekcionarskih predmeta ispunilo je juče svečanu salu Doma Vojske. Mnoštvo starih satova, posuđa i novčića činilo je odličnu postavku 157. sajma antikviteta,
hobija i umetničkih predmeta.
– Glavni cilj sajma je prevashodno očuvanje tradicije i kulturno-istorijske baštine, a uz to i edukacija mladih – kazao je organizator Sava Todorov, član Udruženja antikvara i kolekcionara „Srpska Atina”.
Po njegovim rečima, osim što je prodajnog i promotivnog karaktera, Sajam ima i humanitarnu ulogu.
– Neki od izlagača doniraju predmete i onda prikupljeni novac, uglavnom preko Kola srpskih sestara, darujemo bolesnoj deci – dodao je Todorov.
Učesnik sajma Nebojša Popović svoju kolekciju izlaže desetu godinu zaredom.
– Dosta dugo radim s ocem – on to čini već 40 godina, pa sam ja nastavio tradiciju – rekao je Popović.
Do antikviteta, kako kaže, najčešće dolazi obilaskom drugih sajmova i izložbi, gde predmete kupuje ili menja. Svako je slobodan da se prijavi za izlaganje svoje kolekcije.
– U principu, izlagač zakupljuje sto, i treba da ima dovoljno materijala da ga popuni, da ima što raznovrsniju robu, neki se uže specijalizuju, na primer, samo za satove, za porcelan, za numizmatiku i druge određene kategorije, ali to nije nužno – objašnjava Popović.
Jedan od posetilaca sajma, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je da je razlog njegove posete popunjavanje lične kolekcije starina.
– Kupujem stari novac, ordene, medalje, hladno oružje... i ukoliko pronađem nešto što me interesuje i što nedostaje mojoj kolekciji, ja to i kupim.
On se bavi numizmatikom 54 godine i, kako dodaje, ima potrebno znanje za hobi te vrste.
Zbog dugo negovane tradicije, Sajam antikviteta, hobija i umetničkih predmeta svrstava se u turističku ponudu Novog Sada, regiona i cele Srbije, a aktom Gradske uprave za kulturu iz 2008. godine proglašen je za kulturni događaj od značaja za grad. Uključen je i u ovogodišnju bitku za Evropsku prestonicu kulture i svake godine okuplja kolekcionare iz cele Srbije.
Tekst i foto: M. Grmuša
A. Višnjić
S.Aničić