Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Predato 60.764 komada municije, 913 pušaka i pištolja, 295 bombi...

20.11.2016. 22:25 21:52
Piše:

U postupku legalizacije oružja, koja je otpočela 1. jula i trajala do 31. oktobra, ukupno je predato 60.764 komada municije različitog kalibra, 913 komada oružja,

između ostalog 173 komada automatskog i poluautomatskog oružja, 296 bombi i 114 minsko-eksplozivnih sredstava, saopšteno je „Dnevniku” iz MUP-a Srbije.

Građani su predavali automatsko oružje, lovačko oružje, pištolje, revolvere, malokalibarsko oružje, konvertibilno oružje, vazdužno oružje, oružje s tetivom, bombe, „zolje”, minsko-eksplozivna sredstva i municiju.

Vlasnici oružja, fizička i pravna lica, mogli su najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici, predati sve vrste oružja i municije čije držanje nije dozvoljeno, bez dokazivanja njihovog porekla i neće odgovarati za neovlašćeno nabavljanje i držanje oružja.

Za godinu dana to je druga legalizacija oružja. Lane, od 4. marta do 4. juna. građani su predali 7.543 komada različitog oružja, među njima i 15 neispaljenih ručnih raketnih bacača „zolja”, 287 automatskih pušaka i 32 automatska pištolja „škorpion”. Predato je i 1.107 komada bombi i eksplozivnih sredstava, a ukupno je prikupljeno 158.396 komada municije različitog kalibra.

U odnosu na poslednju legalizaciju, koja je bila 2007, prošle godine je prikupljeno znatno više municije jer je pomenutom prilikom ukupno prikupljeno oko 11.500 komada.

Niko nema precizne podatke o tome koliko je nelegalnog oružja i municije u rukama građana. Broj registrovanih komada premašuje milion, a najgrublje procene pokazuju da zemljom cirkuliše između 200.000 i 900.000 nelegalnih kratkih i dugih cevi. Ukoliko je tačna druga brojka, to znači da je u zemlji ukupno oko dva miliona, što legalnih, što ilegalnih „cevi”!

Da građani u Srbiji imaju dosta nelegalnog oružja govori i prošlonedeljna akcija MUP-a na području Apatina. Podsetimo, policija je zaplenila dve automatske puške kalibra 7,62 mm, pušku M-48, puškomitraljez, šest pištolja, deset kilograma plastičnog eksploziva, 20,7 kilograma eksploziva TNT, 111 ručnih bombi, 12 ručnih protivtenkovski bombi, dve „zolje”, 6.000 komada municije.

Samo dan posle toga, otkriveno je da je iz jednog vojnog magacina u Garnizonu Beograd ukradeno 70 pištolja „CZ-99”, pet „kalašnjikova” i dva sanduka municije. Osnovano se sumnja da je to oružje ukradeno radi prodaje na crnom tržištu.

Po broju registrovanog oružja po glavi stanovnika Srbija je prva u regionu jer ga ima 15 odsto, dok 1.700 lica ima dozvolu za nošenje. Dostupni podaci govore da ga samo u agencijama za obezbeđenje ima 50.000 komada.

Legalno oružje nije problem jer su vlasnici u velikoj meri savesni. Problem su, dakle, cevi u ilegalnom posedu. Iako su ratovi na prostoru bivše Jugoslavije odavno prestali, posledice tih oružanih sukoba i te kako se još uvek osećaju – upravo u švercu, odnosno donošenju ilegalnog oružja s ratišta u Srbiju. Neki te puške, pištolje, revolvere, minsko-eksplozivna sredstva prodaju, drugi ih još negde skrivaju.

Kazne za držanje nedozvoljenih pušaka, pištolja i minsko-eksplozivnih sredstava nisu male – mogu biti novčane i zatvorske.

Mada je legalizacija prilika da se ljudi otarase balasta ili ozakone svoje pištolje i revolvere koje su možda kupili na crno, u Nacionalnoj asocijaciji za oružje ukazuju na jednu manjkavost. Naime, prilikom registracije oružja za ličnu bezbednost, po njihovoj oceni, neopravdano je da se plaća porez od oko 30 evra. Takva stavka ne postoji nigde u Evropi.

M. Bozokin

 

Za registraciju 480 zahteva

MUP je saopštio da tokom zakonske legalizacije fizička i pravna lica mogu registrovati oružje za ličnu bezbednost (pištolji i revolveri), lovačko oružje (lovačke puške i karabini), sportsko oružje (malokalibarski pištolji i revolveri, malokalibarske puške i vazdušno oružje) i konvertibilno oružje za koje ne poseduju odobrenje MUP-a.

Od početka legalizacije policijskim upravama u Republici Srbiji podneto je 480 zahteva za registraciju oružja, od toga najviše za registraciju vazdušnog, starog i lovačkog oružja (lovačke puške i karabini”, saopšteno je „Dnevniku”.

 

Šest poziva dobrovoljcima

Od 1992. do ove godine u Srbiji je bilo šest legalizacija oružja. Najveća predaja ilegalnog oružja bila je 2003. godine, tokom policijske akcije „Sablja”. Policija je tada zaplenila oko 10.000 komada raznog oružja, a građani su samoinicijativno predali više od 35.000 ubojitih cevi. U tom periodu predato je i 23.848 zahteva za legalizaciju oružja koje je bilo u posedu građana.

Piše:
Pošaljite komentar