Najviše nedostaje lekova u slobodnoj prodaji
– Nazavidna situacija s lošim uslovima za rad i manjkom lekova na policama u Apoteci „Novi Sad” nije mnogo promenjena od letos, kada su zaposleni
u toj državnoj ustanovi izašli na ulice da protestuju – kaže predsednica Sindikata Apoteka „Novi Sad” Jelena Lopatić.Po njenim rečima, i dalje se vode pregovori s Ministarstvom zdravlja i lokalnom samoupravom, ali još uvek ništa konkretno nije rešeno te nije isključen ni nastavak protesta, i to na državnom nivou. Trenutno, najizraženija je nestašica lekova u slobodnoj prodaji.
– Imamo nešto više lekova nego letos, ali to još uvek nije zadovoljavajuće – kaže Jelena Lopatić. – Problem su lekovi koji se kupuju slobodno, pošto smo one koji se propisuju na recept i ranije imali. Među medikamentima koji nedostaju, a koje sugrađani najviše traže, jesu oni protiv bolova, antireumatici, sirupi za decu i brufen. Sve dobijamo, ali u ograničenim količinama.
Naša sagovornica ističe da se ona i njene kolege nadaju da će u narednih mesec dana stići neko konkretnije rešenje od Ministarstva ili organa lokalne samouprave. U protivnom, biće realizovan protest, koji je već bio zakazan, ali, po njenim rečima, odložen radi pregovora.
– Na tom protestu učestvovaće sve državne apoteke Srbije, kao i sve ostale kolege koje budu zainteresovane da nas podrže. Protest bi trebalo da bude u Beogradu, a razmišljamo o tome da bude i u Novom Sadu – kaže Jelena Lopatić.
Podsetimo, zbog loše poslovne i finansijske situacije, koja je ozbiljno dovela u pitanje sudbinu Apoteke „Novi Sad”, zaposleni u toj ustanovi organizovali su letos protestne skupove. Zabrinuti za sudbinu i opstanak Apoteke, oni su tražili podršku od Grada Novog Sada, koji je i osnivač te ustanove. Među osnovnim zahtevima zaposlenih u Apoteci „Novi Sad”, koje su istakli još tokom letošnjih protesta, bilo je regulisanje dugova da bi opstanak te ustanove bio osiguran, da se zaposlenima obezbedi kontinuitet primanja u skladu sa Zakonom, s posebnim kolektivnim ugovorom za zdravstvene ustanove i kolektivnim ugovorom Apoteke „Novi Sad”, da se reguliše snabdevanje Apoteke i omogući neometano pružanje farmaceutske zdravstvene zaštite.
S obzirom na to da problemi koji se odnose na dugovanja Apoteke nisu nastala u vezi s izvršavanjem obaveza koje Grad ima prema toj ustanovi, na sastanku koji je tada održan s rukovodstvom Apoteke „Novi Sad”, predstavnicima Upravnog odbora te ustanove, Sindikata i zaposlenih, predloženo je da se sačeka konstituisanje nove Republičke vlade i da se u saradnji s Ministarstvom zdravlja nađe sistemsko rešenje za sve lokalne samouprave čije apoteke imaju probleme u poslovanju, a koje će se primeniti i na Apoteku „Novi Sad”.
D. Ristić