Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kovačević: Kinezi i Turci zainteresovani za Fruškogorski koridor

11.11.2016. 21:56 21:52
Piše:

Direktor Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine Nedeljko Kovačević ocenio je za „Dnevnik” radni sastanak u Pokrajinskoj vladi, koji je u sredu predsednik pokrajinske administracije Igor Mirović imao

s direktorom Javnog preduzeća „Putevi Srbije” Zoranom Drobnjakom i gradonačelnikom Grada Novog Sada Milošem Vučevićem kao veoma važan. Tema tog sastanka je bila dogovor o realizaciji velikih zajedničkih projekata države, Pokrajine i Grada Novog Sada.

– To je kontinuitet saradnje Republike, Pokrajine i Grada Novog Sada – kazao je Kovačević. – Mi smo već potpisali protokol s Gradom Novim Sadom o učestvovanju u zajedničkim projektima koji su delegirali predsednik Mirović i gradonačelnik Vučević. Srazmerno dogovoru, u realizaciji tih projekta će učestvovati i Republika Srbija.

* Konkretno o kojim projektima ste razgovarali?

– Pre svega o Sentandrejskom putu, zatim o nekim putnim pravcima u Vojvodini koje je Javno preduzeće „Putevi Srbije” odredilo kao prioritet, ali i o deonicama koje smo mi kandidovali kao prioritete. Dotakli smo se i Fruškogorskog koridora, odnosno nekih deonica koji bi bile upotrebljene dok se Koridor ne izgradi, a čiju izgradnju bi finansirali „Putevi Srbije”.

* Koje deonice državnog puta su bile označene kao prioritet za Vojvodinu i Grad Novi Sad?

– Pre svega Sentandrejski put u Novom Sadu. Taj projekat je bio delegiran i na zajedničkoj sednici Republičke i Pokrajinske vlade u Novom Sadu jer ćemo ga zajedno realizovati. Republika učestvuje u projektu s 50 odsto novca, a Pokrajina i Grad Novi Sad sa po 25 odsto. Sentandrejski put je ulaz u Novi Sad od Rimskih šančeva kroz Klisu i Slanu baru preko mosta na kanalu Dunav–Tisa–Dunav ka centru grada i veoma je opterećen. Put će se graditi u dve faze. Prva obuhvata deonicu od Primorske ulice do Velebitske i duga je 1,4 kilometar, a imaće četiri kolovozne trake, biciklističku stazu, režijsku traku i trotoar. Za taj deo puta Grad Novi Sad je već rešio pitanja koja se tiču imovinskopravnih odnosa, treba još da se inovira projektna dokumentacija, zatim sledeće godine može da se krene u realizaciju te faze projekta. U drugoj fazi, u 2018. godini biće biće izgrađeni novi most-blizanac na kanalu DTD, a potom u 2019. godini i rekonstruisan postojeći most. U toku 2018. Godine biće izgrađena i deonica Sentandrejskog puta od Velebitske ulice do Zmajevačkog puta.

* Osim Sentandrejskog puta, o kojim drugim deonicama državnog puta je bilo reči?

– Razgovarali smo i o rekonstrukciji puta između Stare Pazove i Sremskih Karlovaca, i već sledeće godine radiće se deo od Banstola do Sremskih Karlovaca,  dug sedam-osam kilometra. To je jedan od putnih pravaca ulaska u Novi Sad koji je veoma frekventan i jedan od najgorih puteva u Vojvodini. Novac će obezbediti „Putevi Srbije”, a deo Pokrajina. Razgovarali smo i o putu Novi Sad – Bačka Palanka koji vodi ka granici s Hrvatskom, a koji je isto u vrlo lošem stanju. Bilo je reči i o drugim putnim pravcima važnim za Vojvodinu – o tome ćemo imati naknadne sastanke s „Putevima Srbije” i videćemo šta je prioritet i sa kojim novcem se raspolaže da se projekti realizuju. „Putevi Srbije” su napravili prioritete i u dogovoru s njima treba da vidimo šta su u okviru toga naši prioriteti.

* Rekli ste da ste se dotakli i Fruškogorskog koridora?

– Što se tiče samog Koridora, imali smo dva sastanka s potencijalnim investitorima: s Kinezima, s delegacijom korporacije „Čajna roud end briy korporejšen” (CRBC) koja je zainteresovana za izgradnju državnog puta Novi Sad – Ruma s tunelom kroz Frušku goru, i s predstavnicima turske kompanije „Nurol”. Da li će taj posao biti urađen kroz kredit ili javno-privatno partnerstvo s elementima koncesije – to će biti stvar daljih razgovora. Delegacija kineske kompanije CRBC u istom sastavu imala je razgovor i s premijerom Vučićem u Rigi, dva dana ranije nego u Novom Sadu. Oni su premijeru pomenuli da su zainteresovani za izgradnju tog pravca Fruškogorskog koridora. Putni pravac između Novog Sada i Rume, dug 34,2 kilometra, a koji se nastavlja dalje prema Šapcu i Loznici, po nama je najvažniji putni pravaca jer skraćuje put do zapadnog dela Srbije do  istočne Bosne. Radiće se iz tri partije, za drugu partiju – od tunela kroz Frušku goru do Rume –već su rešeni imovinsko-pravni odnosi. Na koridoru je najvažniji tunel dug od 3,5 kilometra, za koji se može s elementima koncesije naplaćivati putarina i time će taj koridor biti isplativ.

* Kad bi počela izgradnja te druge partije, za koju su, kako ste rekli, rešeni imovinskopravni odnosi?

– Ne bih licitirao datumima, ali mogu da kažem da je idejni projekat za drugu partiju prošao reviziju, tako da bi realizacija te partije mogla početi već iduće godine.

Eržebet Marjanov

 

Biće to brza saobraćajnica

Fruškogorski koridor ne spada u kategoriju auto-puteva, iako će imati dva puta po dve kolovozne trake široke po 3,5 metra, što ga može svrstati u tu kategoriju, ali nema zaustavne trake i zbog toga spada u brze saobraćajnice. Prostiraće se od Kaćke petlje na putu Novi Sad – Zrenjanin, s autoputem E-75 se ukršta kod benzinske pumpe „Minut”. Koridor s novom saobraćajnicom dalje vodi prema Dunavu, zatim preko Fruške gore do auto-puta Beograd–Zagreb. Na sremsku stranu će preći preko novog mosta koji treba da bude izgrađen i od Crkve Marije Snežne u Petrovaradinu dalje će voditi prema Bukovcu ispod Fruške gore kroz tunel dug 3.470 metara. Tunel ide prema petlji za Vrdnik, potom se nastavlja ka Rumi, gde se gradi obilaznica.  

Piše:
Pošaljite komentar