Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na relaciji FSS–Voša kao da se nešto dešava

31.10.2016. 22:10 21:52
Piše:

Bio je derbi u Nišu, bilo je na stadionu Čair svega i svačega - jedan gol, dosta prilika, pregršt žutih i dva crvena kartona - a najviše onoga što sa sportom veze nema. Barem onim zdravim, pravim sportom.

Na kraju, Radnički je pobedio Vojvodinu sa 1:0, nanevši joj treći prvenstveni poraz. Četa trenera Milana Rastavca nastavila je sa dobrim partijama i još boljim rezultatima, a tim koji predvodi trener Nenad Lalatović grad na Nišavi napustio je s ukusom gorčine i teškog nezadovoljstva. Utisak je za sve one koji na fudbal gledaju isključivo sa sportske strane, derbi je bio zanimljiv i kvalitetan, ali je ostavio iza sebe repove zbog koji će se o toj utakmici pričati još dugo.

Radnički je želeo da pobedi, s istom mišlju u utakmicu je ušla i Vojvodina. Voleli bismo da se bavimo dobrim fudbalom, elaboriramo odlične poteze domaćina u prvom, a gostiju u drugom poluvremenu i da u tome pronađemo razloge za pobedu jednih, odnosno poraz drugih.  Nažalost, onaj koji je trebao da na utakmici bude isključivo u službi fudbala, zaštite igre i poštovanja pravila - arbitar Petar Piper iz Čačka - dozvolio je sebi luksuz da iskoči u prvi plan. Zbog njegovih odluka, Novosađani su bili dovedeni u situaciji da, umesto da budu fokusirani na igru, mnogo više pričaju sa njim i da se hvataju za glave zbog njegovih (pr)ocena.

Taksativno nabrajajući propuste sudije iz Čačka, to bi moglo da izgleda ovako: u 15. minutu, na očigled kompletnog auditorijuma na stadionu, ali i kraj TV ekrana, Milan Pavkov je u jednom duelu s Kovačevićem rukom sebi pružio pas, istrčavši pred golmana Kordića sam-samcijat. Stativa je sprečila da domaći tim već tada povede. U 22. minutu, visoki Bulatović je dugo vukao loptu, uposlio Smiljanića, a ovaj loptu uputio ka potonjem strelcu Mrkiću. Utisak je, posebno pojačan nakon pregledanog snimka, da je najbolji strelac Nišlija za korak bio ispred svih odbrambenih igrača crveno-belih, ali tako nije misila i sudijska trojka. Gol, ispostaviće se vradan sva tri boda, bio je priznat.

Ako bismo donekle i mogli da se složimo s Piperom da je kod prvog žutog kartona koji je pokazao Novici Maksimoviću bilo elemenata za javnu opomenu, u 44. minutu to ne bismo mogli da kažemo. U duelu na polovini domaće ekipe bili su Arsić i Maksimović, koji je preskočio loptu i izborio se za bolju poziciju. Arsić je nastavio s kretanjem, baš kao i defanzivni vezista Novosađana, a u sledećem momentu domaći igrač je pao na zemlju, uhvativši se za lice. Bez sekunda razmišljanja, Piper je pokazao drugi žuti, a onda i crveni karton Maksimoviću. Analiza stručnjaka pokazaće koliko je (ne)opravdan bio potez čačanskog sudije, a Voša je ostala s igračem manje na terenu.

Već na početku nastavka, u 48. minutu, s klupe Vojvodine udaljen je inače mirni pomoćni trener Dragan Šarac. Šta je i na koji način prigovorio četvrtom sudiji Zoranu Širokom iz Smedereva - ne znamo, tek i on je isključen. Ostavši dosledan tome da bude u centru pažnje, Piper je počeo da, štiteći isključivo sebe, maše žutim kartonima, u slučaju Novosađana uglavnom zbog prigovora, pa ih je bilo teško sve evidentirati. Uglavnom, iako brojčano hendikepirana, Lalatovićeva ekipa ulagala je maksimalne napore ne bi li stigla do izjednačenja, a isto je činio i Radnički kako bi odbranio sva tri boda. Bilo je i tada nelogičnih sudijskih oduka (ili ih uopšte nije bilo), poput one kada je jedan domaći fudbaler pao posle duela i obema rukama uhvatio loptu. Međutim, prekida igre nije bilo, a isti fudbaler je, posle sekunda ili dva, ođednom ustao i nastavio s igrom. Kao da se ništa dogodilo nije!  A, za identičnu situaciju i potez, u utakmici kvalifikacija za Ligu Evrope, podsećanja radi, Aleksandar Paločević bio je kažnjen žutim kartonom.

Nedavno je, da podsetimo, FK Vojvodina, zbog lekarski konstatovanih povreda i bolesti igrača, negativno odgovorila na zahtev selektora da petorica njenih igrača budu u sastavu B reprezentacije Srbije za gostovanje u Kataru i tamo je otputovao samo u tom trenutku zdravi Vladimir Kovačević. Od tada se, čini se, promenio i odnos fudbalskih otaca naše zemlje prema Voši. Učestale su visoke novčane kazne zbog komentarisanja suđenja trenera Lalatovića i ponašanja ljudi bliskih klubu, a u tri od poslednjih pet utakmica Dušan Jovančić, Darko Puškarić i sada Novica Maksimović dobili su po dva žuta, odnosno crveni karton. Posebna priča vezana je za mlađe reprezentativne selekcije Srbije, gde se, posle dugo, dugo godina, ođednom nije moglo više naći mesta za mlade igrače kluba iz Novog Sada.

Nešto čudno je počelo da se dešava na relaciji FSS - FK Vojvodina, to je očigledno. Da li je na delu vrsta odgovora nacionalnog Saveza prema “neposlušnima” ili nešto drugo, pokazaće vreme, tek da je novosadska  Stara dama preko noći postala jedan od najvećih problema u srpskom fudbalu, zaključak je koji se prosto nameće sam po sebi. Očekuje se najavljena reakcija Upravnog odbora novosadskog superligaša, njegovog predsednika  Vojislava Gajića i predsednika Poslovnog tima Dragoljuba Zbiljića, na najnovija, ali i ukupna zbivanja. Ako ni zbog čega drugog, a ono zbog bogate tradicije i istorije kluba duge preko 102 godine, kao i zbog Vošinih navijača.

Aleksandar Predojević

Saradnja Niša i Novog Sada

Derbi utakmici između fudbalera Radničkog i Vojvodine prethodio je srdačan prijem delegaciji Novosađana, koji su im priredili gradonačelnik Niša Darko Bulatović, član Gradskog veća za omladinu i sport Branislav Kačar, predsednik FK Radnički profesor dr Radan Ilić, potpredsednici kluba Bojan Marinković i Dragan Pavlović i predsednik Kluba privrednika Niša Dragan Milošević.

U prijateljskom razgovoru istaknuta je važnost saradnje dva grada i prijateljskih klubova, a predsednik UO FK Vojvodina Vojislav Gajić je naglasio da Radnički i njegovo rukovodstvo poslednjih godina čine ogroman napor da podignu nivo fudbala i regularnost naše lige. To, prema Gajićevim rečima, doprinosi buđenju interesovanja za sport u tradicionalnim centrima fudbala kakav je Niš, kao grad s bogatom fudbalskom istorijom, a na zadovoljstvo ljubitelja ovog sporta u Srbiji i čitavom regionu. Uz to, FK Vojvodina je ponosan na činjnicu da je trener Nišlija Novosađanin, vrsni mladi stručnjak Milan Rastavac.

A. P.

 

Piše:
Pošaljite komentar