Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Trajno oduzimanje automobila s više od dva promila alkohola

19.10.2016. 21:00 09:06
Piše:

Ukoliko sve bude išlo po planu i Vlada Srbije uskoro usvoji Predlog izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja, i nakon toga ih potvrde poslanici

Skupštine Srbije, od sledeće godine korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje, ali i nekorišćenje sigurnosnog pojasa moglo bi biti kažnjavano paprenije nego ranije. Naime, visina kazne za te prekršaje uće se dvostručiti i iznosiće 10.000 dinara.

Statistika pokazuje da vozač koji samo na dve sekunde pogleda u mobilni telefon u toku vožnje pri brzini od 60 kilometara na sat izgubi nadzor nad putem u dužini od 35 metara, a utvrđeno je da je 26 odsto nesreća uzrokovano uprvo korišćenjem mobilnog telefona tokom vožnje. Drugim rečima, korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje četiri puta povećava mogućnost da dođe do saobraćajne nesreće. Svaka SMS poruka ili pozivi, sem ako se ne koristi blutut uređaj, mogu izazvati nesreću, a predlagači zakona smatraju da se može sačekati dok vozač ne parkira automobil.



Korišćenje mobilnog telefona kažnjivo je i kad vozač telefonira, kuca poruke ili drži telefon dok vozilo stoji na semaforu. Dakle, bilo kakvo korišćenje ruku zbog mobilnog telefona tokom vožnje smatra se prekršajem. Jedino je dozvoljeno korišćenje „hendsfri” uređaja.

Tokom prošle godine bilo je blizu 140.000 prekršaja nevezivanja pojasa tokom vožnje, iako je rizik od pogibije 50 odsto manji ako osoba na prednjem sedištu veže pojas. Nevezivanje pojasa je drugi najčešći uzrok saobraćajnih nesreća s teškim posledicama, ističu u saobraćajnoj policiji.



Posebna novina, koja se kod nas pojavljuje prvi put, budućeg Zakona o bezbednosti u saobraćaju je mogućnost trajnog oduzimanja vozila onima kod kojih se otkrije više od dva promila alkohola u organizmu. Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja objašnjava da će u tom slučaju vozači ostatiti bez vozila, i to trajno, bez obzira na to da li je za volanom bio vlasnik automobila ili ne. Izuzetak će biti, navodi, samo ako je vozilo vlasništvo rentakar agencije ili ako je protivpravno oduzeto.



Kazna za vozača koji vozi dete bez auto-sedišta biće takođe drastično povećana i umesto sadašnjih 30.000 iznosiće 120.000 dinara. Takođe, u sedištu će morati da se vozi svako dete dok ne dostigne 135 centimetara, a taj uzrast ona dostižu do 12 godina. Za razliku od drugih evropskih zemalja i onih u regionu, po podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Srbiji samo 32 odsto roditelja dece do tri godine koristi auto-sedišta za svoje mališane, a čak 90 odsto njih nepravilno ga postavlja u automobil. Najveći razlog za to je neinformisanost o tome koliko su auto-sedišta važna za bezbednost dece u saobraćaju. Bezbedna dečija auto-sedišta smanjuju rizik od povreda dece i do 70 procenata.



U grupu prekršaja, kojih ima ukupno 150, a za koje će kazne biti duplirane, osim korišćenja mobilnog telefona u toku vožnje i nevezivanja pojasa, spadaju i oni iz odredbi o držanju vozila na bezbednom odstojanju od drugih vozila u saobraćaju, zatim o zabrani voženja dece mlađe od 12 godina na prednjem sedištu kao i obaveznim posebnim sedištima za decu do tri godine. Zatim, o poštovanju ograničenja brzine u zavisnosti od saobraćajnih znakova, zabrani preticanja, parkiranju na pešačkom prelazu i u blizini saobraćajnih znakova, obaveznom korišćenju sigurnosnog trougla u slučaju zaustavljanja na kolovozu. Prekršajem će se smatrati i nepoštovanje obaveznog korišćenje dnevnih svetala na vozilu.



Istovremeno, novi zakon predviđa i znatno blaže kazne za vožnju zaustavnom trakom na auto-putu. U policiji ističu da se trenutno takva vožnja smatra nasilničkom i kažnjava se oduzimanjem dozvole na osam meseci, sa 14 kaznenih bodova i novčano od 100.000 do 120.000 dinara, zbog čega su  se mnogi prekršioci žalili Ustavnom sudu. Zato će to biti u rangu blažih prekršaja i kažnjivo sa 6.000 dinara.

LJ. Malešević

 

Kazna upola manja ako se plati za osam dana

I kada nove kazne za prekršaje u saobraćaju budu usvojene, prekršilac će imati mogućnost da u roku od osam dana plati upola manju kaznu. U slučaju da to ne učini, platiće pun iznos.

Piše:
Pošaljite komentar