Cilj je da izdvajanja za kulturu približimo evropskom proseku
Poslenici kulture poslednjih se godina žale kako za njih ima sve manje novca. Po oceni profesora Miroslava Štatkića, pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje
i odnose sa verskim zajednicama, takva percepcija, nažalost, nije bez pokrića.
– I ona ne može da se promeni bilo čijim, pa ni mojim obećanjima, čak i kada su ona najiskrenija – ističe profesor Štatkić u intervjuu „Dnevniku”. – Jer, izdvajanja za sve oblasti društvenog života, pa i za oblast kulture, neizbežno i direktno zavise od ekonomskog oporavka Srbije, a time i Vojvodine. Aktuelna republička Vlada je, na sreću, taj oporavak uspešno započela i on će, siguran sam, biti nastavljen. Tome, ozbiljnom i promišljenom politikom, doprinos u svojim okvirima daje i nova Pokrajinska vlada, a sve to otvara prostor da se i za kulturu izdvajaju značajnija sredstva. Ono što je, ne samo zbog percepcije javnosti o kojoj vi govorite veoma, veoma bitno, jeste činjenica da i ova Pokrajinska vlada, i njen predsednik Igor Mirović, izvanredno razumeju značaj kulture.
Znači li to da se da se već u pokrajinskom budžetu za 2017. godinu mogu očekivati veća izdvajanja za kulturu?
– Verujem da će biti tako. Uostalom, protekle sedmice Skupština Vojvodine je, na predlog Pokrajinske vlade, usvojila rebalans ovogodišnjeg buyeta i već u tom rebalansu su, i kada je o kulturi reč, napravljeni ozbiljni pomaci i rešeno finansiranje nekoliko izuzetno važnih, a zapostavljenih pitanja iz naše oblasti. Sada nam predstoji priprema buyeta za narednu godinu i mi ćemo učiniti sve da se procenat izdvajanja za kulturu približi evropskom proseku. Ali nije važno samo povećati izdvajanja za kulturu, važno je da novac koji za nju bude izdvojen, i to posebno ističem, mora da se usmerava na ono što zaista vredi, na ono što je vrhunski odraz našeg identiteta i naše kreativnosti, ono što će biti jače od svake efemernosti i što će da pretraje u vremenu, za radost i na radost generacija koje dolaze. Ne počiva li, uostalom, cela naša civilizacija upravo na neprolaznim duhovnim i umetničkim uzletima svojih najvećih pojedinaca, nastajalim kroz vekove i neretko u vremenima težim i siromašnijim od naših, a kojima se svi i danas divimo?
Pojedine oblasti umetničkog stvaralaštva realno su već godinama na margini: filmovi se gotovo uopšte ne snimaju, mladi kompozitori stvaraju ali se njihova dela retko izvode, književna produkcija opstaje zahvaljujući entuzijazmu autora a ne tiražima knjiga... Može li se i kako to promeniti?
– Sve što radimo i što ćemo da radimo, ima cilj da se to promeni. Zato smo tri oblasti – književnost, muzičko stvaralaštvo i likovnu umetnost – označili kao tri ključna polja našeg delovanja, zato su već jasno definisani i, u meri u kojoj je to sada moguće, počeli i da se realizuju ti prioriteti, poput neuporedivo značajnije podrške izdavačkoj delatnosti, podrške izdavaštvu u muzici, koje gotovo da nije ni postojalo, te otkupu dela iz oblasti likovne umetnosti sa pozivnih konkursa koje ćemo raspisivati... Ali, sve to će biti rađeno po jasnim i isključivo umetničkim kriterijumima, mnogo višim od onih koji su važili do sada. I u jednom, rekao bih, potpuno novom okviru, sa jednim novim usmerenjem, a to je svojevrsna reafirmacija srpskog kulturnog identiteta u Vojvodini. Jer, zar nije baš ovaj deo našeg nacionalnog korpusa, naročito u 19. veku, ali i docnije, bio temelj gotovo celokupnog srpskog kulturnog, pa i nacionalnog identiteta? I zar nije, decenijama, u našoj Pokrajini najviše zanemarivan upravo kulturni identitet većinskog, srpskog naroda? Jeste i to je jedno neprirodno stanje, to je svojevrstan, veštački napravljen paradoks, koji prosto ne može da traje. Ali, da ni ovde ne bude nikakve zabune: to ne znači da mi nećemo maksimalno podržavati negovanje i razvoj drugih identiteta, koji grade ceo vojvođanski kulturni spektar i daju mu dodatne, raskošne nijanse. Naprotiv, budite sigurni da ćemo to činiti više, a rekao bih i iskrenije nego što je to činjeno do sada.
Srpsko narodno pozorište u novu sezonu kreće sa novom upravom, a vi ste izjavili da očekujete i značajan pomak u repertoarskoj politici. Postoje li u tom smislu i neke smernice?
– To je upravo novi okvir o kojem sam govorio u odgovoru na vaše prethodno pitanje. Uz Narodno pozorište u Beogradu, SNP je jedan od dva nacionalna teatra u našoj zemlji i to, u sva tri segmenta koji ga čine – drami, baletu i operi - treba da bude u punom smislu tih reči, što, naravno, ne isključuje otvorenost za sve savremene pozorišne tendencije. Ali, suština i osnovno utemeljenje tih tendencija treba da bude umetnost, a ne politika i druge, nadam se da to nije prejaka reč, prizemne stvari. Politika je umetnosti nepotrebna, umetnost se bavi sobom i samo tako nastaju nenadmašna i neprolazna ostvarenja o kojima sam već govorio. Zbog značaja SNP, mi smo i pokrenuli inicijativu o donošenju novog zakona o nacionalnim pozorištima, u skladu sa programskim opredelenjima nove Pokrajinske vlade i u toj ustanovi, kao i u Vojvođanskom simfonijskom orkestru, Zavodu za kulturu Vojvodine i drugim institucijama kulture čiji osnivač je AP Vojvodina, započet je proces reorganizacije i racionalizacije, kao i redefinisanja programskih koncepata.
Beogradska filharmonija je od domaćih kompozitora za ovu sezonu poručila pet dela. Može li to biti putokaz Vojvođanskog simfonijskog orkestra u nekoj perspektivi, ali i za SNP kada su u pitanju opera, balet i drama? Ili su ograničene finansije ipak prevelika prepreka?
– Naše generalno opredelenje, koje podrazumeva negovanje i afirmisanje pre svega nacionalnog stvaralaštva će, razume se, važiti i u ovoj oblasti. Na tome smo, zapravo, već počeli da radimo, a prvi korak je bio dogovor da u programu svakog budućeg koncerta Vojvođanskog simfonijskog orkestra bude bar jedno delo nekog od naših kompozitora. Naredni korak biće pozivni konkursi koje ćemo raspisavati već od naredne, 2017. godine, i koji će, uveren sam, biti ne samo podsticaj našim kompozitorima, nego i potvrda da je podrška muzičkom stvaralaštvu strateško i trajno opredelenje i našeg Sekretarijata, i Pokrajinske vlade.
Pokrajinska vlada je kao jedan od svojih prioriteta zacrtala izgradnju nove zgrade RTV-a. Da li je planirani rok od tri godine preoptimističan, kada se ima u vidu činjenica da je izgradnja potpuno novog objekta, a pogotovo njegovo opremanje savremenom tehnikom, objektivno potrebno dosta para?
– Mislim da je rok realan i da će biti ispoštovan. U to me uverava studioznost sa kojom je Pokrajinska vlada pristupila tom zaista velikom, ali i izuzetno važnom poduhvatu, kao i odlučnost da možda najznačajniji stub informativnog sistema Pokrajine konačno dobije svoju zgradu. Uostalom, prvi konkretni koraci su već preduzeti: za uklanjanje ostataka srušene zgrade na Mišeluku su obezbeđena 193 miliona dinara, sledi izrada projektne dokumentacije za novu, a potom i njena gradnja. Konačno, o ozbiljnosti pristupa rešavanja nečega što, budimo objektivni, nije trebalo ni da čeka 19 godina da bude rešeno, govori i činjenica da se u to uključila i Vlada Republike Srbije, kao i Grad Novi Sad. Verujem da će upravo nova zgrada RTV biti prava potvrda ispravnosti i važnosti ideje o okupljanju oko projekata na kojem predsednik Mirović toliko insistira i koje je, na štetu građana Vojvodine, u prethodnim godinama nedostajalo.
Mediji u manjim sredinama suočavaju se sa ozbiljnim problemima. Može li se i kako izaći iz začaranog kruga u kojem bi, s jedne strane, država (dakle i opštine) morala da izađe iz medija, s druge strane izostaje komercijalan interes privatnog kapitala za ove medije, a sa treće je evidentna potreba tih sredina da budu informisani o za lokal značajnim događajima?
– Nije zainteresovanost privatnog kapitala uvek nedostajala, ali nije uvek dala pravi rezultat, nije unapređivala nivo informisanja u lokalnim samoupravama, mada ima i suprotnih primera, ali oni, nažalost, nisu preovlađujući. Ono što, u sadašnjim okvirima, mi kao sekretarijat možemo da učinimo jeste da preko konkursa koje raspisujemo finansijski podržimo proizvodnju medijskih sadržaja i na lokalnom nivou, naravno ako oni zaista doprinose unapređenju javnog informisanja. Konkursi za to biće raspisani već početkom naredne godine.
Generalno, da li se planiraju drugačiji modeli dodele sredstava na konkursima?
– To je jedini okvir u kojem sada može, a samim tim i mora da se funkcioniše. Ono o čemu ćemo mi posebno voditi računa jeste da se pri raspodeli sredstava u ma kojoj od oblasti koju sufunansiramo to, kako sam već naglasio, čini po najvišim profesionalnim kriterijumima. Mislim da, kada je o ovome reč, valja mnogo više razmišljati i raditi na povezivanju na lokalnom i regionalnom, ali i na širem planu.
Miroslav Stajić
Briga o verskim objektima
Kada je reč o verskim zajednicama, da li su markirani neki problemi koje bi iziskivali hitne mere i Sekretarijata i Vlade?
– Tu je praktično sve hitno, jer veliki broj izuzetno značajnih verskih objekata je u lošem stanju i rekonstrukcija im je neophodna. U toku je popis takvih objekata, a samo ilustracije radi pravoslavni hram u Martonošu kod Kanjiže datira još s kraja 14. veka, najstariji je na teritoriji Eparhije bačke i njegovo propadanje mora da se zaustavi. Naše aktivnosti u toj oblasti će, dakle, biti usmerene pre svega na rekonstrukciju postojećih verskih objekata, posebno onih čiji kulturno-istorijski značaj je veći. To, razume se, važi za objekte svih tradicionalnih verskih zajednica.