Marković odbacio tvrdnje Ulemeka; Simovići zbog pretnji ne svedoče
Nekadašnji šef DB-a Radomir Marković danas je na suđenju kao lažne i netačne odbacio sve tvrdnje koje je pred sudom izneo Milorad Ulemek Legija tokom jučerašnjeg svedočenja pred Specijalnim sudom,
poručivši mu da je svojim postupkom “izgubio čast”.
Marković, koji je prvooptuženi za ubistvo Ćuruvije, negirao je Ulemkove navode, tvrdeći da nekadašnji komadant JSO ne govori istinu.
Izlažući detaljno primedbe na Ulemekov iskaz, Marković je naglasio da sastanka u njegovoj kancelariji, koji je Ulemek opisao u svedočenju, nikada nije ni bilo.
Bivši šef DB-a je napomenuo da ovo nije prvi put da je Ulemek nudi svoje usluge vlasti i da ga ona koristi.
A na Ulemekovo objašenje da je rešio da priča da bi povratio oduzetu čast, Marković je naveo: “Moram da mu poručim da čast niko ne može da mu oduzme - može samo da je izgubi, što se upravo dogodilo”.
Primedbe na Ulemekov iskaz daju i ostali optuženi i njihovi avdokati, a suđenje će biti nastavljeno svedočenjem nekadašnjeg pripadnika “zemunskog klana” Miloša Simovića.
Ulemek je u jučerašnjem svedočenju rekao da nema neposrednja saznanja o ubistvu novinara osim onoga što je saznao iz razgovora sa tadašnjim načelnikom DB-a prvooptuženim u postupku za ubistvo Ćuruvije - Radomirom Markovićem u njegovoj kancelariji.
Ulemek je ispričao da je Marković u tom razogovoru Romića i Kuraka nazvao "Radonjinim ljudima koji su ubili Ćuruviju".
Navodeći da mu je prećeno zbog svedočenja protiv DB-ovaca, Ulemek je u više navrata je odbio da kaže ko mu je, gde i kada uputio pretnje, navodeći da će to sam da reši.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnici tog centra Ratko Romić i Milan Kurak - koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.
Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo, a svima im preti kazna od 30 do 40 godina zatvora.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, a radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
(Tanjug)
Braća Simović odbila da svedoče zbog pretnji
Nekadašnji pripadnici "zemunskog klana" braća Miloš i Aleksandar Simović odbili su danas da svedoče na suđenju optuženima za ubistvo novinara Slavja Ćuruvije, navodeći da strahuju za svoju i bezbednost svojih porodica.
Miloš Simović je rekao da ostaje pri iskazu iz istrage koji je dao 10. januara 2014. godine i odbio da odgovara na bilo čija pitanja.
U tom iskazu, kako su preneli neki mediji, on je ispričao da mu je Milorad Ulemek Legija pokazao u diskoteci "Bombaj" u Beogradu Miroslava Kuraka, koji je sada optužen kao neposredni ubica, i Ratka Romića, koji se sada tereti kao saizvršilac, navodeći da su "oni ubili Ćuruviju, i da sada treba da nestanu".
Simović je tada posvedočio da su pripadnici "zemunskog klana" pratili optužene Kuraka i Romića sa ciljem da ih likvidiraju, ali da su kasnije odustali od te namere.
Govoreći o pretnjama Miloš Simović je naveo da brat i on preko porodica dobijaju pretnje i da se od njih traži da odustanu od svedočenja.
"Ne znam ko nam je pretio", rekao je Miloš Simović.
Kako se na pretnje juče požalio i Ulemek, zamenik tužioca za organizovani kriminal Milenko Mandić rekao je da će tužilaštvo ispitati navode Ulemeka i Simovića da im je prećeno zbog svedočenja u ovom postupku.
Miloš Simović je danas iskoristio priliku da kaže kako je još 2011. rekao tužilaštvu za organizovani kriminal ime i prezime političara koji je naručio ubistvo Zorana Đinđića i da su ga tužioci tada pitali i za ubistvo Slavka Ćuruvije.
"Na televiziji sam video premijera Vučića na konferenciji kada je rekao da hoće da rasvetli sve zločine iz prošlosti. Poverovao sam da će tako biti, posle toga kod mene su došli tužioci da me pitaju za ubistvo Ćuruvije, rekli su mi da sada postoji politička volja da se razreši i ubistvo Zorana Đinđića i zato sam pristao da svedočim. Međutim, tužilaštvo je tek posle tri godine pokrenulo postupak za ubistvo Ćuruvije, a godinama čekam da se pokrene postupak za ubistvo premijera Đinđića", rekao je Miloš Simović.
Aleksandar Simović, Milošev stariji brat, takođe je rekao da ne želi da svedoči i da ne može da se izjasni o tome da li ostaje pri ranijem iskazu.
"Danas ne mogu da svedočim u ovom procesu", rekao je kratko Aleksandar Simović, navodeći da ne želi da porodicu dovodi u problem zbog svog iskaza.
Tužilaštvo i punomoćnik porodice Ćuruvija tražili su čitanje njihovih iskaza iz istrage, dok su advokati odbrane tražili da se oni izuzmu iz spisa predmeta.
Odluku će doneti sud.
(Tanjug)