Na referendumu u RS do 17 sati glasalo 51,17 odsto građana
Izlaznost na referendumu o Danu RS do 17 casova bila je 51,17 odsto, odnosno pravo glasa iskoristilo je 624.190 glasača.
Do sada je obračunato 94,08 glasackih mjesta.
Predsednik Republicke komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan rekao je da je najveća izlaznost zabeležena u Donjem abaru (73,23 posto), ekovićima (72,08 posto), Berkovićima (70,13 posto), Kalinoviku (67,06 posto), Istočnom Mostaru (65,33 posto).
Karan kaže da je "najlošija" izlaznost u Bosanskom Brodu (36,41 posto), Derventi (36 posto), Pelagićevu (32,64 posto), Srebrenici (31,24 posto) i Vukosavlju (18,38 posto).
Izlaznost građana iz Brčko Distrikta koji glasaju u Donjem abaru i Bijeljni do 17 sati je 63,77 posto.
U Banjaluci je do 17 sati glasalo 46,36 posto od ukupno registrovanih za izjašnjavanje na referendumu, u Bijeljini 38,70 posto, u Prijedoru 37,64 posto, u Zvorniku 50,17 posto, u Trebinju 53,80 posto, a u Doboju je izlaznost 41,59 posto.
Karan je rekao i da se danas izjasnio veliki broj građana na nepotvrđenim glasačkim listićima.
Naveo je da dosad "nisu registrirane nepravilnosti tokom referendumskog izjašnjavanja".
U Republici Srpskoj se održava referendum na kojem 1.219.399 građana Srpske odgovara na pitanje "Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske?".
(Tanjug)
Karan: Sjajna izlaznost, glasanje u tolerantnoj atmosferi
Predsednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma u RS Siniša Karan rekao je Tanjugu da glasanje o Danu RS protiče po planu i u tolerantnoj atmosferi.
Karan je istakao da ukupna izlaznost od 31 odsto do 13 sati predstavlja sjajan rezultat.
"Nismo poredili sa nekim ranijim izbornim procesima, ali se može reći da je ta izlaznost mnogo bolja", kazao je Karan, izrazivši očekivanje da će izlaznost do zatvaranja glasačkih mesta, do 19 sati biti još veća.
On je dodao da su se mala nesnalaženja na pojedinim glasačkim mestima otklanjala u hodu sa opštinskim i gradskim komisijama.
"Mogu konstatovati da glasanje na svim mestima protiče po planu u jednoj sjajnoj tolerantnoj atmosferi svih građana RS", rekao je Karan.
On je istakao da su takvo ponašanje pokazali i oni koji ne izlaze na referendum i koji imaju drugačiji stav o tome, te da se iz Banjaluke danas šalje sjajna poruka.
"Nadamo se da će svi oni koji su bili protivnici referenduma shvatiti da ovaj referndum nije ništa drugo nego praznik demokratije i da na ovaj način i RS i BIH ulaze u red zemalja koje imaju sposobnost i kapacitet da konzumiraju najveće demokratske domete čovečanstva 21. veka", zaključio je Karan.
Svetske agencije: Referendum u RS, uprkos odluci Ustavnog suda
Svetske agencije izvestile su danas da se u Republici Srpskoj održava referendum o spornom nacionalnom prazniku, uprkos odluci najvišeg suda Bosne i Hercegovine i zapadnom pritisku da se otkaže proces koji, kako ocenjuju, rizikuje da raspiri etničke tenzije u toj balkanskoj zemlji.
AFP navodi da je Dan Republike, koji je predmet glasanja, vezan za rat vođen 1990-ih u podeljenoj BiH i da ostaje sporan za druge etničke zajednice u toj zemlji.
Francuska agencija ističe da je referendum ideja predsednika RS Milorada Dodika, za koga navodi da je danas pozdravio veliku izlaznost i "svečanu atmosferu", ali i da je "ignorisao zabranu Ustavnog suda BiH, neodobravanje od strane SAD i EU i rezervisanost Srbije, svog velikog saveznika".
Datum obeležavanja praznika, 9. januar, ima ogroman emocionalni ođek u podeljenoj Bosni i "dira u sećanja na nacionalistički žar, traume i krvoproliće", zaključuje AFP.
AP navodi da RS održavanjem referenduma rizikuje da bude podvrgnuta zapadnim sankcijama i da njeni lideri budu krivično gonjeni.
Današnje glasanje, dodaje američka agencija, podiže tenzije i jača strahove od novih sukoba pošto Bošnjaci i Hrvati vide referendum kao pokušaj uzdizanja srpskog regiona iznad Ustavnog suda BiH, a takođe je test za ozbiljniji referendum koji lideri RS najavljuju za 2018. o nezavisnosti od Bosne.
Rojters navodi da je današnji referendum prvi otkako je 1992. godine održano glasanje o otcepljenju od tadašnje Jugoslavije nakon čega je usledio trogodišnji etnički sukob u kojem je ubijeno 100.000 ljudi.
I britanska agencija podseća da je 9. januar datum kada su bosanski Srbi proglasili nezavisnost od Bosne 1992. i navodi da je "time ubrzan pogubni rat u zemlji koji je bio obeležen masovnim ubijanjem, kao najkrvaviji sukob u Evropi posle Drugog svetskog rata".
Britanska agencija primećuje da je, dok su SAD i EU pozvale RS da otkaže glasanje u strahu od nestabilnosti, Rusija podržala današnje glasanje.
MUP: Stanje bezbednosti u RS povoljno
Stanje bezbednosti na području Republike Srpske je povoljno i sve aktivnosti u vezi sa referendumom o Danu Republike u RS odvijaju se planiranom dinamikom.
Kako je saopšteno iz MUP RS, na glasačkim mestima u Republici Srpskoj danas, do 14 časova nije zabležen nijedan incident, niti je bilo intervencija policijskih službenika.
Štab "Izbori 2016 prati i preduzima mere i radnje u cilju održavanja povoljne bezbednosne situacije u Republici Srpskoj zbog održavanja referenduma o Danu Republike Srpske, navodi MUP RS u saopštenju
Podseća se da, zbog održavanja referenduma lokacije za izdavanje ličnih dokumenata MUP-a Republike Srpske rade danas, 25. septembra do 19,00 časova. Dokumenti kojima se dokazuje identitet glasača su: lična karta, putna isprava i vozačka dozvola.
U cilju nesmetanog i bezbednog odvijanja svih aktivnosti povodom održavanja referenduma o Danu Republike Srpske, ministar unutrašnjih poslova doneo je naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju i zabrani saobraćaja za teretna vozila preko 3,5 tona ukupne mase.
Zabrana o prevozu eksplozivnih materija na području Republike Srpske primenjuje se od 24. Septembra od 00,00 časova do sutradan do 24,00 časova.
Ministar unutrašnjih poslova doneo je danas naredbu i o zabrani teretnog saobraćaja za vozila ukupne mase preko 3,5 tona do 19,00 časova, na svim javnim putevima u Republici Srpskoj.
Navedenom naredbom stavl?a se van snage naredba o zabrani saobraćaja za ova vozila koja je bila na snazi do 24,00 časa.
U Novom Sadu do 11 sati glasalo 400 državljana RS
U Novom Sadu vlada veliko interesovanje za glasanje na referendum o Danu Republike u RS, a o tome svedoči i red u kome je stajalo pedesetak državljana Srpske.
Glasanje se obavlja u prostorijama Saveza krajiških udruženja, a član Komisije Ranka Srdić Milić izjavila je da je do 11 sati glasalo 400 državljana Reublike Srpske, što je, kako je rekla, izuzetno dobar odziv.