Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za svadbu potrebno malo bogatstvo

17.09.2016. 21:18 09:06
Piše:

Septembar simboliše nove početke posle letnje pauze, vraćanje školskim klupama i radnim obavezama. Neretko ga i parovi biraju kao mesec u kojem će krunisati svoju vezu.

Bilo da žele tradicionalnu svadbu, malo venčanje u krugu najbližih ili nešto nesvakidašnje, potrebni su novac i dobra organizacija. Raspitali smo se koliki budžet mladenci moraju imati na raspolaganju da realizuju svoje ideje.

Kada se suoči s organizacijom predstojećeg venčanja, par je najčešće iznenađen time šta je sve potrebno. osim zakazivanja matičara, muzike i usluga šminke i frizure, odabira dekoracije i pozivnica, kupovine obuće, ne treba zaboraviti da je neophodno prikupiti svu potrebnu dokumentaciju, da cela ceremonija venčanja ne bi prošla uzaludno, a brak bio ilegalan.

Buduća mlada Vanja Pavlov rekla nam je da visoke cene, ali i najraznovrsnija ponuda, ne olakšavaju posao.

– Najviše me je iznenadila cena cvetnih aranžmana, ali i dimnih efekata, koji su strašno skupi – kaže Vanja. – Da ne pominjem koliko se novca mora izdvojiti za venčanicu, koja se nosi tu jednu noć.

Najvažnije je na vreme obezbediti prostor, da ne bi bilo neprijatnog iznenađenja prilikom saznanja da je sve rezervisano godinu unapred. Osim u salama i restoranima, venčanja na otvorenom su sve češća pojava. Unajmljuju se i šatori, koji, klimatizoavni, s crvenim tepihom i satenskim presvlakama, igraju vernu ulogu restorana.

Svi pogledi se ipak najduže zadržavaju na venčanici i njenom izboru se posvećuje posebna pažnja. U vreme kada su se udavale naše majke, bilo je uobičajeno da se haljina kupi ili sašije. Danas, ko želi da ima uspomenu u svom ormaru, mora izdvojiti od 1.500 evra pa naviše, a tu su i cipele, koje koštaju od 20 pa i do 150 evra. Uz to, za frizuru i šminku treba izdvojiti oko 40 evra. 

Da je kupovina venčanica prava retkost, potvrdili su nam u jednom novosadskom salonu.

– Haljine se gotovo uvek iznajmljuju – potvrdila nam je prodavačica u jednom butiku. – Cene se kreću od 250 do 500 evra. Devojke najčešće izaberu one od oko 300 i ne smeta im što to ponekad premašuje njihov budžet.

Nešto jeftinije prolaze mladoženje, koje svoja odela kupuju za sumu koju buduće neveste izdvajaju za najjeftiniju iznajmljenu venčanicu, odnosno za 200 do 300 evra. Pošteđeni su i mnogih drugih stvari koje mlade obavljaju da bi tog dana zablistale.

Jutro posle, odelo je vraćeno u ormar, restoran je povratio svoj prvobitni izgled, a venčanica je spremna za hemijsko čišćenje i susret s novom devojkom. Fotografije i burme su ono što ostaje kod i oživljava uspomene na taj poseban dan.

– Iako su gužve velike, uz dobru organizaciju sve može teći svojim tokom – istakla je Vanja, i dodala da je dobro imati nekog ko vas može u sve uputiti.

Organizator venčanja je zanimanje koje je sve popularnije u današnje vreme. Ko želi da izbegne sav stres oko pripreme svadbe, može angažovati nekog ko će o svemu brinuti umesto njega. Agencije za organizovanje venčanja imaju u svojoj ponudi kompletnu organizaciju i koordinaciju venčanja, obuku za parove i slično.  Osim strpljenja, vremena i energije kojom se mora naoružati onaj ko priprema svoje venčanje, za prosečnu svadbu za 150 gostiju potrebno je oko 5.000 evra, što je u današnjevreme pravo malo bogatstvo.

K. Lazarević – D. Grubišić – N. Adžić

Od ušteđevine do kredita

Kada se sve sabere, budući mladenci i njihove porodice suočene su sa sledećim troškovima: za restoran je potrebno izdvojiti oko 20 evra po osobi, cvetni aranžmani su 20 evra po stolu, ako matičar izlazi na teren plaća se 9.000 dinara, a ako se venčava u opštini, to je svega 500 dinara. Za burme treba izdvojiti od 150 do čak 1.000 evra, bidermajer je 45 evra, torta košta 200 evra. Za muziku se mora izdvojiti 500 evra.

Stoga ne čudi što mnogi podižu kredite da bi finansirali svadbu, koju posle otplaćuju godinama. Poneko se zaduži pa novac vraća nakon slavlja od novca, koji je u većini slučajeva poklon koji mladenci najviše priželjkuju. Pojedini porodice godinama štede da bi mogle svojim naslednicima prirediti svadbu kakvu požele, ali je to sve ređi slučaj.

 

Piše:
Pošaljite komentar