Podsticanje dečjeg samopoštovanja
Za realizaciju projekata kojima se doprinosi promociji javnog zdravlja i prevenciji bolesti, kao i za prevenciju zloupotrebe droga, a koje finansira Grad Novi Sad,
Crvenom krstu Novog Sada je odobreno pet projekata: „Obuka vaspitačica PU ’Radosno detinjstvo’ u pružanju prve pomoći”, „Obuka dece starijeg osnovnoškolskog uzrasta u pružanju prve pomoći”, „Tematski roditeljski sastanci o ulozi mentalnog zdravlja, porodice, škole i drugih institucija u prevenciji nasilja u osnovnoj školi”, „Zdravo odrastanje” i „Tematski roditeljski sastanci o zloupotrebi droga”. Gradska uprava za zdravstvo za te projekte izdvojila je nepunih 820.000 dinara, a biće realizovani do kraja decembra tekuće godine.
– Osnovni cilj navedenih projekata je prevencija bolesti zavisnosti i podsticanje dečjeg samopoštovanja, jačanje zdravih snaga dečje ličnosti i resursa u njenom okruženju, edukacija roditelja o zloupotrebi droga, o načinima reagovanja na nasilje i načinima ostvarivanje saradnje sa svim institucijama bitnim u prevenciji nasilja – navodi sekretar Crvenog krsta Dragan Lazić, dodajući da se pod pomenutim institucijama misli na školu, Ministarstvo prosvete, Ministarstvo unutrašnjih poslova kao i Centar za socijalni rad. – U organizaciji Crvenog krsta postoje stručni timovi za projekte, koji će raditi kroz predavanja i radionice a predviđeno je da njima bude obuhvaćeno oko 4.500 građana svih uzrasnih kategorija.
Od pomenutih pet projekata, prvi put će biti realizovani „Tematski roditeljski sastanci o ulozi porodice, škole i drugih institucija u prevenciji nasilja u osnovnoj školi”. Do sada su projekti afirmativno ocenjivani od stručnih tela Grada Novog Sada, te i ove godine očekuju da će uspešno podići zdravstvenu kulturu građana kroz bolju informisanost, edukaciju i stečena znanja i veštine. Ti projekti su ujedno i vid motivacije mladih da se priključe Crvenom krstu Novog Sada.
– Za realizaciju programskih aktivnosti neophodni su volonteri. Važno je napomenuti da, kroz te projekte, CK NS radi selekciju i regrutaciju novih mladih volontera, koji dobijaju osnovna znanja i veštine o Organizaciji – kaže Lazić, navodeći da tim, koji će realizovati svih pet projekata, broji 26 stručnjaka iz svojih oblasti. – Napominjemo da volonter nije amater i da naši volonteri daju nemerljiv doprinos lokalnoj zajednici, i to kroz besplatan rad.
L. Radlovački
Zdravo odrastanje
Program „Zdravo odrastanje”, čija realizacija je počela 1998. godine, bavi se prevencijom narkomanije i bolesti zavisnosti, a uključuje decu od pet do deset godina, i njihove roditelje. Tim projektom je potvrđeno da je rano preventivno delovanje na decu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta i njihove porodice efikasnije kada se izvodi, kao što to ovaj program čini, u pravcu osnaživanja mentalnog zdravlja, nego delovanjem u obliku upozoravanja na prirodu opasnosti od bolesti zavisnosti i obučavanja strategija zaštite od njih. Sadržaj tog projekta čini šest najbitnijih tema u oblasti mentalnog zdravlja: dobra razmena i uspešna komunikacija, doživljavanje i izražavanje osećanja poverenja, socijalizacija, konflikti i tolerancija, psihološka prva pomoć, kao i integracija, odnosno pregled realizovanih aktivnosti, stečenih iskustava i veština.