Zalihe krvi pri kraju zbog godišnjih odmora
neophodna je krv B i nulte grupe i to i pozitivnog i negativnog faktora. Nestašice krvi nisu svojstvene za Novi Sad i Vojvodinu, ali je leto period kada su ljudi na odmorima i u gradu nema ni zaposlenih, niti studenata i nema ko da donira krv. Najteža posledica nedostatka krvi je otkazivanje operacija, a kako navode naši sagovornici, do toga je dolazilo u drugim centrima u Srbiji, ali ne i u Novom Sadu.
- Trenutno su nam “tanke” rezerve krvi, što je normalno budući da je leto, i pozivamo sve dobrovoljne davaoce krvi, a naročito one koji su B i 0 krvna grupa, da daju krv - apeluje stručna saradnica za organizaciju i motivaciju dobrovoljnog davanja krvi iz Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine Jelena Ćulić. Iako je uvek traženiji Rh negativan faktor, što je i trenutno slučaj, manjka i krvi Rh pozitivne grupe.
Kako navodi predsednik Udruženja dobrovoljnih davalaca “Novi Sad” Stevan Požega, zatvorene su mnoge fabrike, nema više toliko zaposlenih u državnom i društvenom sektoru, nema vojske, zaposleni su na odmorima, a studenti se u grad vraćaju u oktobru, te nema potencijala za prikupljanje jedinica krvi.
- Novosadski zavod za transfuziju pomaže i zavodima u Beogradu i Nišu kada oni više nemaju rezerve krvi, jer se tako ljudima spasavaju životi. Kada se objavi da nema nulte krvne grupe, poznavaocima je jasno da nema zaliha krvi, jer je nulta grupa opšti davalac. Bilo je ranije apela za davanje krvi u Beogradu, kada je objavljeno da imaju rezerve za pola dana. To znači da nemaju krvi. U takvim situacijma se otkazuju operacije, što je najteža posledica nedostatka krvi - kaže Požega za “Dnevnik”.
Neophodno je da se zavodi i služba transfuziologije osavremene, smatra on, kako bi moglo da se čuva više jedinica krvi. Požega napominje da novosadski Zavod za transfuziju radi dobro i da stalno imaju dobro isplanirane akcije organizovanog prikupljanja krvi, ali postoji i nešto što ne može da se isplanira.
- Nekada se očekuje da se u jednoj akciji prikupi, na primer, od 50 do 100 jedinica krvi, a ispostavi se da ih bude 30. Zato bi bilo dobro da se osavremeni tranfuzija i isplanira i uzimanje, ali i čuvanje veće količine krvi - zaključuje Požega.
LJ. Petrović
L. Radlovački
Davaoci mogu imati od 15 do 65 godina
Davalac krvi može da bude svaka psiho-fizički zdrava osoba, stara od 15 do 65 godina, kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, ni osobu kojoj bi se ta krv primenila. Svi zainteresovani mogu donirati krv svakog radnog dana od 7 do 14 časova, prvog utorka u mesecu od 7 do 18, a prve subote u mesecu od 8 do 12 sati u Ulici Hajduk Veljka 9a. Davaocima krvi preporučuje se lagani doručak.