Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srpski sprint za nordijski standard

06.09.2016. 22:14 15:28
Piše:

možemo samo da se potrudimo  da u narednom periodu smanjimo ogromnu razliku između njih i nas – poručio je premijer Aleksandar Vučić.

Učestvujući na konferenciji „Nordijski inovativni biznis u Srbiji” u rezidenciji ambasadora Finske, predsednik Vlade je poručio da su vrata njegovog kabineta i svih ljudi u Srbiji otvorena za investitore iz svih zemalja, posebno iz nordijskih, jer njih karakteriše odgovornost, ozbiljnost i posvećenost u radu.



– Srbija danas bira svoju budućnost, u narednih 20, 30, 50 godina, kojem delu sveta i Evrope želi da pripada, da li želimo da čekamo, da se oslanjamo na socijalnu pomoć, ili ćemo se svojim radom približiti zemljama Centralne Evrope, a da jednog dana, posle mnogo godina zaostajanja za severnoevropskim zemljama, tu razliku u razvoju počnemo da smanjujemo – rekao je Vučić, ističući da nam je u ostvarivanju prosečne stope rasta veće od tri odsto potrebna podrška svih nordijskih zemalja, pre svega u prenošenju znanja i učenju radnih navika. – Biće potrebno nekoliko decenija, ali ako budemo trčali sprint, uspećemo.



Ambasador Finske Perti Ikonen je, otvarajući skup, poručio: 

– Srbija dobro posluje, uložila je mnogo napora u reformu društva i rezultati se mogu videti, ako vi, gospodine premijeru, nastavite ovako, Srbija će postati još jedna dosadna nordijska zemlja.

Ikonen je istakao da je Svetski ekonomski forum pre dve nedelje objavio da su nordijske zemlje najbolje rangirane za život.



Premijer je rekao da mu je drago što i strani investitori vide da i Srbi mogu postići rezultate, i u tom smislu pomenuo da su konsolidovane javne finansije, da Srbija trenutno nema deficit u buyetu, da je deficit konsolidovane države, kako je naveo, četvorostruko manji od očekivanog, te da i dalje napredujemo na svetskoj „Duing biznis” listi.



Uz zahvalnost ambasadoru Finske na tome što primećuje napredak Srbije, Vučić je pomenuo da u Srbiji to baš nije praksa te da se loše ocene Fiskalnog saveta danima „ne skidaju s naslovnih strana”, ali da, s druge strane, kada Fiskalni savet kaže da je rezultat izuzetan, „postoji bezmalo zavera ćutanja”. Naše javne finansije su, međutim, stabilne, što, kako je rekao, i za investitore iz nordijskih zemalja predstavlja pozitivan znak jer neće da dolaze u zemlje koje imaju nesiguran poslovni ambijent.



Premijer je konstatovao da se ipak menjamo jer smo posle 25 godina uspeli da u Srbiju dovedemo „Ikeu”, istina, kako je rekao, to je naša sramota što je toliko trajalo, kao i to što će „Lidl” doći tek 2018, a pre 20 godina je bio u zemljama od kojih smo mi nekada davno bili napredniji. Naveo i da su nam, takođe, i dalje problem lokalne samouprave.



– One delom loše funkcionišu jer ne postavljaju visoke ciljeve već se bave dnevnom politikom i time kako da zaposle nekoga svoga – priznao je Vučić.

Predsednik Vlade je najavio da će Srbija u narednom periodu, u saradnji s Nordijskom poslovnom alijansom, raditi na nacrtu zakona o elektronskom poslovanju i elektronskim komunikacijama.



– Dokaz za to da Srbija napreduje je i činjenica da danas s nordijskim partnerima pričamo o generičkim lekovima, a ne o bankrotstvu.  Za našu zemlju važno je da trgovinska razmena s nordijskim državama raste, da je u prvih pet meseci ove godine to dvocifren procenat, a očekujemo veći rast dolaskom novih nordijskih investitora. Kada je reč o inovativnim tehnologijama, Srbija je spremna da uradi mnogo toga da bi se unapredio poslovni ambijent- rekao je Vučić i konstatovao da nam nedostaje znanje.



On je poručio i da se kompetitivnost može postići samo većim radom i naporima, a da su priče o blagostanju kada se radi po šest sati četiri dana nedeljno – „bajke za malu decu”. Istakao je i da Srbija nije idealna zemlja jer kao društvo imamo mnogo nedostataka, navodeći kao primer raspravu u Skupštini Srbije prilikom izbora nove vlade, o tome ko je za a ko protiv stranih investicija, ističući da je mislio da je rasprava o tome okončana krajem 18. veka.



S. Stanković

 

Poslednji voz i „mobilni” porez



– Mnogo mi se sviđa ideja o plaćanju poreza putem mobilnog telefona – prokomentarisao je premijer Vučić temu digitalizacije o kojoj je između ostalog bilo reči na skupu Nordijske poslovne alijanse.

Primetio je da na planu digitalizacije Srbija zaista mnogo zaostaje, ali je najavio da će učiniti sve da se „ukrcamo na poslednji voz” i da u narednih nekoliko godina stignemo bar neke zemlje Centralne Evrope.

Najmanja regionalna neodgovornost



Govoreći o odnosima u regionu, Vučić je kazao da će tu uvek postojati primedbe, ali je naglasio da će Srbija nastaviti i u budućnosti da gleda da se, „ako ne uvek najodgovornije, ponaša najmanje neodgovorno”.

– To mogu da obećam jer mi želimo auto-put Beograd–Niš–Priština–Tirana–Drač do 2020. Hoćemo da investiramo tamo na obali, njihove investitore da vidimo u našoj zemlji, da imamo najbolje odnose i s BiH, s Crnom Gorom, s Makedonijom... S Hrvatskom menjamo odnos našeg izvoza i uvoza, sve više ide nama u korist, i zato nama najviše odgovaraju dobri i stabilni regionalni odnosi i na tome ćemo raditi i ubuduće – poručio je Vučić.

 

Piše:
Pošaljite komentar