Savremena umetnost i globalna nesigurnost
Prema dosadašnjoj praksi da Festival otvara eminentni umetnik iz Novog Sada, sinoć je to nastavljeno učešćem kompozitorke Aleksandre Vrebalov koja živi u Njujorku. Predstavljena i kao ambasadorka projekta Novi Sad Evropska prestonica kulture 2021, Aleksandra Vrebalov je angažovala publiku i povela je u svojevrsnu avanturu podele identiteta i manevara, sa umetničkim pristupom temi festivala - “Umetnost u okruženju globalne nesigurnosti”.
Na izložbi u Poklon zbirci Rajka Mamuzića postavljeni su radovi Ane Petrović (Hrvatska), Đerđija Olajoša (Mađarska), Radovana Čerevenke (Slovačka), Venelina Šurelova (Bugarska), Urlike Kesl (Nemačka), Lukasa Kelnera (Češka), Denisa Simona, Davida Jankua (Rumunija) i Velimira Žernovskog (Rumunija).
U ponedeljak, otvorene su izložbe Uroša Vajnbergera (Slovenija) u Galeriji “Bel art”, Milene Jovičević (Crna Gora) u Malom likovnom salonu, Nele Hasanbegović i Danijela Premeca (Bosna i Hercegovina) u Galeriji SULUV-a, Franca Štefana Kola, Kristijana Kapa i Mihaela Endlihera (Austrija) u Galeriji Kulturnog centra Novog Sada, i “Distrukture”, Žolta Kovača, Ivane Ivković, “Škarta” kao predstavnika Srbije u Arhivu Vojvodine. Sve izložbe otvorio je kritičar u fokusu “Dunavskih dijaloga”, Mladen Lučić (Hrvatska), koji je i sinoć vodio kroz izložbu u Poklon zbirci Rajka Mamuzića.
Izložbe umetnika iz 14 zemalja podunavskog makro regiona biće otvorene do 15. septembra, a u okviru Festivala, pored radionica, 6. septembra biće održan simpozijum sa naslovnom temom “Umetnost u okruženju globalne nesigurnosti”.
Festival savremene umetnosti “Dunavski dijalozi” organizuje novosadska Galerija “Bel art”.
I. B.