Kevin Kostner i Šumaher lovili u vojvođanskim šumama
pa i lov na barsku divljač na Dunavu, razlog su što mnoge svetski poznate ličnosti dolaze baš u vojvođanske šume da love. Pod velom diskrecije, podrazumeva se. Tako javnost nikada i ne zna kada nam u Srbiju u goste dolaze holivudski glumci, svetski poznati sportisti, engleski lordovi, bogati šeici, vlasnici multinacionalnih kompanija, a ugošćeni su, na svega nekoliko desetina kilometara od Novog Sada, glumac Kevin Kostner, bivši vozač Formule 1 Ralf Šumaher, vlasnik „Roleksa”, predsednik OBI-ja, vlasnici „Šela”, „Britiš petrola”, „Adidasa”...
Iako je posle raspada Jugoslavije, ratova i sankcija, ekskluzivni, odnosno VIP lovni turizam bio zamro u Srbiji, u poslednjih pet godina ponovo je u usponu. I to baš u Vojvodini, jer JP „Vojvodinašume“ gazduje najreprezentativnijim lovištima krupne divljači posebne namene u Srbiji.
– Lovni turizam u Srbiji ima dugu tradiciju, a zlatnim periodom smatra se onaj između sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, kada je u nekadašnju SFRJ dolazilo godišnje više od 10.000 inostranih lovaca-turista s direktnim prihodom većim od deset miliona dolara – kaže pomoćnik direktora za lovstvo i ribarstvo u JP „Vojvodinašume“ Branislav Stankov. – U tom periodu Jugoslavija je na lovno-turističkoj mapi Evrope bila poznata po vrhunskim trofejima jelena, veprova i srndaća iz Baranje i Vojvodine, trofejnim medvedima iz Bosne, divokozama iz Slovenije, veprovima iz Makedonije. Bogata svetska i evropska klijentela je u velikoj diskreciji dolazila i lovila u našim najpoznatijim lovištima.
Nakon stabilizacije i finansijskog oporavka preduzeća, u JP „Vojvodinašume“ počeli su intenzivno da ulažu u razvoj VIP lovnog turizma da bi se približili aktuelnim svetskim trendovima. Danas, prihodi od VIP lovnog turizma u lovištima „Kozara“, „Apatinski rit“, „Karakuša“, „Bosutske šume“ i „Deliblatska peščara“ iznosi više od 30 odsto od ukupnih prihoda lovnog turizma, koji se meri u milionskim iznosima u evrima.
– Značajne svote iz sopstvenih prihoda sada ulažemo u elitni lovni turizam. U skladu s visokim zahtevima bogate klijentele, ove godine smo renovirali lovačke kuće i sad su kategorisane kao lovačke vile, nabavili smo nova višenamenska terenska vozila visokih performansi za potrebe lova i transfera VIP klijenata od aerodroma/heliodroma do lovišta. Najnovije vozilo, „Tojotin” yip, jedna je od skupljih investicija za VIP klijente. Takođe, mnogo ulažemo i u edukaciju zaposlenih u sektoru lovstva JP „Vojvodinašume“ jer svi moraju da znaju najmanje dva strana jezika – objašnjava Stankov, koji potvrđuje da VIP klijenti često imaju neobične zahteve.
Kevin Kostner je, na primer, tražio da se oproba u lovu lukom i strelom. Bogati vlasnik multionacionalne kompanije tražio je spisak vozila koja bi ga mogla dočekati na aerodromu, ali pošto u JP „Vojvodinašume“tada nisu imali u vlasništvu nikakvo luksuzno vozilo, iznajmili su ga za tih nekoliko dana da bi udovoljili potrebama VIP klijenta. Ipak, bogati lovci ostavljaju i do 40.000 evra za trofejni odstrel. Stankov kaže da su svima omiljeni vrhunski specijaliteti od mesa divljači koji se nalaze na meniju lovačkih vila JP „Vojvodinašume“.
S. Kr.
Ispunjenje zahteva elite donosi zaradu
Diskrecija i vrhunski trofeji jelena, veprova, lovovi za pamćenje na fazane i barsku divljač, visok nivo organizacije izvođenja lova, luksuzan smeštaj, luksuzna vozila, asistenti u lovu, profesionalni školovani vodiči u lovu i prevodioci, uslov su za razvijanje VIP lovnog turizma i njegovo izdvajanje iz standarnog lovnog turizma, kažu u JP „Vojvodinašume”.