Balkanu treba više posla, radnih mesta i pameti
neophodno je da se poveže s privredom država u regionu, da se otklone postojeće carinske barijere koje predstavljaju smetnju privrednicima u svakodnevnom poslovanju, ali sve to potrebno je i privredi zemalja u regionu. To je razlog zbog kojeg predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež proteklih dana obilazi privredne komore u regionu da bi sa njihovim čelnicima, ali i predsednicima država, dogovorio otklanjanje barijera, ugovorio jačanje ekonomskih veza i zajedničko prikupljanje investitotora.
Čadež je razgovarao sa čelnicima privrednih komora i predsednicima Kosova, Makedonije, Albanije i Crne Gore i zajednička ocena je da povezivanje privrede nema alternativu za ekonomsko jačanje Zapadnog Balkana. U tome značajnu ulogu ima saradnja privrednih komora regiona kroz Komorski investicioni forum u okviru Berlinskog procesa.
Posmatrano iz ugla privrede, suština Berlinskog procesa je, po Čadeževom mišljenju, upravo u unapređenju kapaciteta, konsolidaciji svih resursa i potencijala privrede zemalja u regionu da bi se obezbedio održiv rast, razvoj i uspešnija integracija regiona u evropske i svetske ekonomske tokove.
Albanski premijer Edi Rama, s kim je Čadež razgovarao o saradnji Srbije i Albanije, obećao je da će podržati osnivanje srpsko-albanske komore koja će približiti poslovne zajednice dveju država, obezbediti efikasniju komunikaciju i saradnju privrednika i doprineti aktiviranju velikog neiskorišćenog potencijala za unapređenje trgovine, investicija i ekonomskih veza Srbije i Albanije. Osnivanje te mešovite poslovne asocijacije, koja će kao takva jedina biti priznata od obe države, inicirali su albanski i srpski privrednici, a podržale Privredna komora Srbije i Unija privrednih komora Albanije jer su svesne da nema oblasti u kojoj poslovne zajednice ne mogu sarađivati.
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov podržao je takođe ideju da susrete najviših državnih zvaničnika prate i poslovni forumi i direktni razgovori privrednika i da se u bilateralne susrete koje organizuju komore pojedinačno s partnerima iz inostranstva uključe i privrednici ostalih zemalja regiona. To će, kako se čulo u susretu sa Čadežom, omogućiti da pred potencijalne investitore i kupce proizvoda zemlje iz regiona izađu s objedinjenom, konkurentnijom regionalnom ponudom i zajednički, organizovani u konzorcijume, predstavljaju izvozne i investicione potencijale privrede regiona, ali i svake države pojedinačno.
LJ. Malešević
Bela knjiga za sve države
– Komorska saradnja je važna za kreiranje regionalnih lanaca vrednosti i imaće nesagledivu ulogu u realizaciji najavljenih infrastrukturnih projekata koji će dati snažan impuls razvoju regiona. U narednom periodu, fokus naših aktivnosti biće na unapređenju regionalnih usluga za mala i srednja preduzeća, formiranju zajedničke turističke ponude i ustanovljavanju „bele knjige” preporuka za poboljšanje uslova poslovanja u regionu, koji ćemo predstaviti već u oktobru na međuvladinoj konferenciji u Budvi – objasnio je Čadež.