Socijalno ugroženi neće biti oštećeni ni za dinar
Novi pokrajinski sekretarijat za socijalna pitanja, demografiju i ravnopravnost polova vodiće računa o tome da narednim budžetom ni za dinar ne budu oštećeni socijalno ugroženi kojima je svaki dinar potreban,
kaže za „Dnevnik” Predrag Vuletić, koji predvodi sekretarijat. U Pokrajinskoj vladi se intenzivno radi na rebalansu ovogodišnjeg budžeta, koji će se naći pred Skupštinom Vojvodinom u septembru, kako bi se mogli uraditi najhitniji poslovi u zdravstvu i nastavilo sa isplatom novčane pomoći za treće dete. Reč je o 4.100 porodica u Vojvodini, kojima se mesečno isplaćuje po 12.000 dinara. Za tu svrhu mesečno treba obezbediti oko 50 miliona dinara. Prethodna Pokrajinska vlada je u buyetu obezbedila novac da se pomoć isplati do avgusta.
– Za jul i avust obezbeđeno je 97.600.000 dinara, rebalansom buyeta neophodno je obezbediti još 198.192.000 dinara da bi se novčana pomoć isplatila do kraja godine – kaže pokrajinski sekretar za „Dnevnik”. – Porodice sa troje dece poslednji put su dobili novac za treće dete 8. jula. Isplata je kasnila samo zbog formalno-pravnih i finansijskih poslova nastalih formiranjem Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova.
Upitan koji su prioritetni poslovi do kraja godine, Vuletić navodi da Sekretarijat još nije u potpunosti konstituisan, treba da se izaberu pomoćnici sekretara, a nakon nove sistematizacije planira se otvaranje kancelarije za brze odgovore, kao što to ima i Ministarstvo na čijem čelu je Aleksandar Vulin.
– Vodimo sekretarijat koji se bavi pitanjima najugroženije populacije društva. Vrata su otvorena svima, ovde može da uđe svako, kome je nešto potrebno u okviru sektora za koji smo zaduženi. Kad može prvi čovek Republičke vlade Aleksandar Vučić da ima dan za primanje građana, ne postoji nijedan ministar, nijedan sekretar, ni direktor bilo koje ustanove koji ne može učiniti isto. Znamo koliko premijer radi, naša je obaveza da ga pratimo u tome – ističe Vuletić.
Sagovornik „Dnevnika” kaže da će Sekretarijat raditi po ugledu na Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, sa kojim su, kaže, već po svim pitanjima - i kad je reč o borcima, socijali, demografiji, ravnopravnosti polova i položaju Roma - potpuno pronašli vertikalnu nit saradnje. Po potpunom konstituisanju Sekretarijata, kada budu izabrani i svi pomoćnici, biće organizovani redovni sastanci sa resornim državnim sekretarima, a ogranizovaće se i okrugli stolovi na zajedničke teme.
– Svi smo mi jedna država, imamo potpuno iste potrebe, probleme, zahteve – ukazuje pokrajinski sekretar. – Zaposleni u sekretarijatu nemaju radno vreme. Ono što rade predstavnici republičkog ministarstva, ono što radi ministar Vulin obaveza je, ali i ljudska potreba, da se sledi i ovde.
Za ovih mesec dana, od kada je formirana nova Pokrajinska vlada, sekretar Vuletić je obišao mnoge ustanove, fondove i udruženja. I uvek je išao sa svojim saradnicima zbog, kako objašnjava, što boljeg protoka informacija.
– Bili smo nekoliko puta i u „Kolevci” u Subotici, gde su smeštena deca sa posebnim potrebama. Nažalost, u toj ustanovi, kao i mnogim drugima unazad četiri godine, negde čak i više godina, pokrajinski sekretar, koji je bio zadužen za socijalna pitanja, nije se ni jednom pojavio.
Na pretprošloj sednici Pokrajinske vlade doneta je odluka o izmenama u sastavu Pokrajinskog saveta za migracije. Predrag Vuletić je izabran za predsednika Saveta, koji je formiran avgusta 2015, ali je, po njegovim rečima, bio samo mrtvo slovo na papiru.
– Pokrajinska vlada je donela i prve mere pomoći pre svega da se odgovori na potrebe lokalnih saveta za migracije kako bi pomoć što pre stiglo do migranata – kaže naš sagovornik. – U Vojvodini trenutno ima oko 2.000 migranata. U Suboticu dnevno stiže između 200 i 300 ljudi, koji se zadržavaju od dva do 25 dana, u Kanjižu između 100 i 200, od kojih granicu sa Mađarskom dnevno pređe između 15 i 25.
Vuletić sa svojim saradnicima već je više puta obišao prihvatne centre na severu APV.
– U Subotici se nalazi prihvatni centar za migrante površine 580 kvadratnih metara sa smeštajnim kapacitetima od 150 ležajeva uz oko 350 alternativnih. O migrantima trenutno vodi brigu 12 ljudi. Prihvatni centar je dobro opremljen i posebno treba istaći da ima dobru saradnju sa nevladinim sektorom – navodi pokrajinski sekretar. – U Subotici se takođe nalaze i dva neformalna kampa na graničnim prelazima Horgoš, gde trenutno ima oko 600 migranata, i Kelebiji gde boravi još oko 200 ljudi. S obzirom na to da se broj migranata povećava u poslednjih 15 dana, i ukoliko bude stalnog priliva novih, prihvatni centar u Subotici će imati potrebu za povećanim brojem ljudi koji se brinu o njima, za povećanjem smeštajnih kapaciteta kao i većim količinama hrane, higijenskih sredstava i opreme. U Kanjiži, pak, ukoliko bude nastavljen priliv novih migranata, osim smeštajnih kapaciteta, opština će imati problem i zbog neopremljenosti privremenih kampova.
Eržebet Marjanov