Kasa puna, slede investicije
Skupština grada je usvojila, prvo izveštaj o izvršenju budžeta Grada u prvoj polovini ove godine, a zatim i prvi rebalans gradske kase.
Osim toga, usvojen je i niz izmena odluka o poslovanju gradskih preduzeća, ustanova i uprava proisteklih iz rebalansa, određena je Vidovdanska nagrada za učenike srednjih i osnovnih škola i osnivački akti gradskih preduzeća usklađeni s novim Zakonom o javnim i komunalnim preduzećima. Pet tačaka, od ukupno 96, bavilo se urbanističkim planovima i sve su usvojene, kao i izveštaji o poslovanju gradskih preduzeća i ustanova kulture u prethodnoj godini.
Početak zasedanja obeležilo je, sad već tradicionalno, nezadovoljstvo opozicije time što se dnevni red dopunjava po hitnom postupku skupštinskim materijalom čija dostava kasni. Kad se povela rasprava o rebalansu, Đurađ Jakšić iz SRS-a kazao je da Grad nema problema s prihodima, već s tim da potroši taj novac. On je pozvao vladajuću koaliciju da je krajnje vreme da se urade ozbiljne stvari za Novi Sad, kad je vlast stabilna, a budžet pun.
Po njemu, razlog za rebalans leži u pokušaju gradske vlasti da pomogne JKP „Put“ koje je u teškoj situaciji. Za Gorana Radojeva iz DS-a, prihodi grada su uglavnom zadovoljavajući, ali brine pad zakupa gradskog poslovnog prostora od 15 odsto i izvršenje taksi od 72 odsto.
Na sednici se moglo čuti i da formiranje poljočuvarske službe kasni jer će u njoj raditi zaposleni u Upravi za inspekcijske poslove, a da je u toku nabavka opreme za taj posao.
Kada se povela diskusija o izmeni osnivačkih akata javnih gradskih preduzeća, predstavnici opozicije zamerili su da su uslovi za direktora uopšteni i da ostavljaju prostora za političku zloupotrebu. Takođe, iz Pokreta „Dosta je bilo“ zatražili su da se preduzećima oduzme mogućnost da uzimaju komercijalne kredite, dok je iz SRS-a zatraženo da, kad već politika bira direktore, to ne budu oni „s visokim večernjim školama“.
Iz redova opozicije upućene su kritike na račun stanja puteva u gradu, a na zamerku da se mnogo novca ulaže u Turističku organizaciju Novog Sada, a da nema analize efekata toga, član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević kazao je da Novi Sad prihoduje godišnje između 80 i 90 miliona dolara, te da se ta ulaganja isplate.
Usledila je zatim četvorosatna rasprava o izveštajima o radu preduzeća u prethodnoj godini, gde su se na opozicionom tapetu našli najviše „Informatika“, „Čistoća“, „Urbanizam“, „Lisje“, „Vodovod i kanalizacija“, JGSP „Novi Sad“ i „Put“, dok su „"Novosadska toplana“ i „Parking-servis“ ocenjeni pozitivno. Odbornici iz redova DS-a, SRS-a i DJB-a ukazivali su na to da se novac preduzeća troši na reklamu, nerezonsko zapošljavanje, dok se investicije realizuju veoma slabo.
Za Aleksandra Bujića iz DJB-a, „Vodovod“ ima nekoliko „čudnih“ načina za trošenje novca te uplaćuje dodatno osiguranje za zaposlene, izdvaja velike svote za marketing i kratkoročno pozajmljuje novac. Za to vreme, kako je rekao, „Čistoća“ popravlja veš-mašinu za milion dinara, za šta se može kupiti 40 novih. Izveštaju „Zoohigijene i veterine“ najžešću kritiku uptili su upravo iz ĐB-a, nazvavši ga fingiranim, dok je iz SRS-a napomenuto da su preduzeća pokazala dobitak jer u suprotnom članovi nadzornih odbora ne bi dobili naknade za rad.
Skupština je u vreme zaključenja teksta ušla u 11. sat zasedanja, a na dnevnom redu bili su izveštaji o radu ustanova kulture u prošloj godini. Do kraja sednice odbornici je trebalo da usvoje i odluke kojima se izdvaja novac za subvencionisanje boravka dece u privatnim vrtićima tokom leta, te da se sporvede javni konkurs za direktora Zavoda za izgradnju grada.
Takođe, trebalo je da usvoje i odluke kojima se formira komisija za sprovođenje konkursa za izbor direktora, koja će se time baviti za sva gradska preduzeća. Od kadrovskih rešenja, Skupština je trebalo da za direktora Kulturnog centra Novog Sada postavi Bojana Panaotovića, dosadašnjeg vršioca dužnosti, te da na čelo Agencije za energetiku dovede Aleksandra Ašonju. U isto vreme, niz upravnih i nadzornih odbora dobio je nove članove i predsednike, a Radovan Latinović trebalo je da bude postavljen za v. d. direktora Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika.
S. Krstić
Vučević: Veći prihod od poreza na zarade potvrda dobrog smera
Iako nije govorio za skupštinskom govornicom, gradonačelnik Miloš Vučević novinarima je izjavio da problemi u komunalnom sistemu grada postoje, ali da su pokazatelji iz ove godine ohrabrujući, pogotovo rast prihoda od poreza na zarade od sedam odsto.
– Izveštaj o izvršenju buyeta u prvoj polovini ove godine pokazuje da su svi podaci bolji nego 2015. godine – rekao je Vučević. – Napadani smo često za podsticaje za zapošljavanje, za podršku investitorima, a Novi Sad je za prvih šest meseci ove godine ostvario sedam odsto više prihoda od poreza na zarade nego u istom periodu lane. To vam je najbolji pokazatelj da li se dešavaju promene i da li su one pozitivne u smislu jačanja privrede, otvaranja novih radnih mesta i zapošljavanju građana. Na to utiče veći broj radnih mesta, veća disciplina, prijava dela zaposlenih na crno, što pokazuje dobar rad poreskih organa. Pet odsto je veća naplata poreza na prenos apsolutnih prava, što znači da je i tržište nekretnina aktivnije. Sve u svemu, buyet se realizuje četiri odsto bolje nego u istom periodu prošle godine, i to kada ne računamo prodaju zemljišta, gde smo godišnji plan već premašili 33 odsto. Zakon određuje kako ćemo taj novac utrošiti: na pribavljanje novog zemljišta, na komunalno opremanje zemljišta i na rešavanje imovinskopravnih odnosa. Bolje da imamo suficit u buyetu, da nas optužuju da ne znamo da potrošimo novac, nego da Grad troši pare kako je to radio do 2012. godine. Potrebno je da poboljšamo realizaciju kapitalnih investicija, a ove godine planiramo da povećamo kapitalnu potrošnju.
On je ukratko predstavio rebalans, kojim se raspoređuje 612 miliona dinara, najviše preko Uprave za komunalne poslove.
– Za putnu infrastrukturu dajemo 400 miliona dinara, a 100 miliona dinara za kazne i penale. Stižu rešenja za pravne odnose iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, moramo to da isplatimo na osnovu sudskih i upravnih akata. Pojačava se pozicija Turističke organizacije Novog Sada i nešto novca ide za inspekcijske poslove za popis imovine, odnosno njeno ozakonjenje. Ima poboljšanja i u radu komunalnih preduzeća, ona iskazuju dobit posle dužeg vremena. Ali, to i dalje nije ono što očekujemo od njih jer nije poenta da javna komunalna preduzeća ostvaruju ekstremne dobiti. To bi značilo da cene usluga nisu dobro izbalansirane, da nemaju socijalnu kategoriju, koja je uvek komponenta cene usluge komunalnog preduzeća. Želimo još veću disciplinu, želimo da ne odstupaju od programa koje usvoji osnivač, odnosno Skupština grada, i nadam se da ćemo zajedno, kao gradska vlast, na tome istrajati. Priča se da su preduzeća u gubitku, ali taj gubitak postoji ako se oduzmu subvencije, a javna komunalna preduzeća ne bi mogla postojati bez subvencija – zaključio je gradonačelnik Vučević.