Doskač: Od bačkih silosa do odžačkog igrališta
Uskoro planiramo izgradnju silosa i skladišnih kapaciteta u Bačkoj, kako bismo mogli da
koncentrišemo robu za svoje poslovne potrebe, da zaposlimo mlade ljude, i preko direktnih investicija učestvujemo u razvoju kooperacije. Ovim ulaganjem pružićemo i maksimalnu podršku našim dobavljačima i partnerima - kaže u intervjuu „Dnevniku”, direktor predstavništva komanije „Vimeksim” u Srbiji Sergej Doskač. Kompanija” Vimeksim”, koja je za svoje sedište izabrala Novi Sad, posluje na tržištu žitarica i uljarica i predstavljena je širom sveta. Osnovna delatnost” Vimeksima” je primarna proizvodnja, prerada, izvoz i pružanje logističkih usluga za žitarice i uljarice.
- Godišnji promet kompanije premašuje pola milijarde evra, mi godišnje izvozimo više od milion tona robe kroz naše podružnice, obrađujemo više od 24 hiljade hektara sopstvene zemlje, posedujumo luku “Kilija” na Dunavu, kao i 200 hiljada tona skladišnih kapaciteta u luci Odesi. Naše poslovne aktivnosti i plasman kapitala dotiču se i biogasnih postrojenja, proizvodnje jogurta i konsaltinga za upravljanje u poljoprivredi - objašnjava Doskač.
* Od prošle godine poslujete na našem tržištu na kom ste se očito već pozicionirali kao prepoznatljiv biznis - igrač.
- Kompanija zasniva svoje aktivnosti na principima poštenog, otvorenog i uzajamno korisnog partnerstva. U Srbiji smo imlementirali iste stubove poslovanja, kao što ih imamo po Evropi i svetu. Na osnovu toga, a i zbog ukazanog poverenja i podrške od strane matične kuće, stvorili smo “hemiju” i izuzetno dobru radnu atmosferu u timu, koji je i napravio efikasnu mrežu dobavljača, logistike, administracije i plasmana.
* Kakvi su Vaši utisci o stanju poljoprivrede u Srbiji, a posebno u ovom vojvođanskom delu, obzirom na iskustva iz Ukrajine, jedne od top tri, iza SAD i Rusije, najveće izvoznice žitarica na svetu?
- Agrobiznis u Srbiji je izuzetno specifičan ima svoj prepoznatljiv inat, agresivnost i opuštenost, ali u isto vreme poseduje određenu dozu čarolije, koja ga čini slobodnim i toliko privlačnim, posebno za nas Slovene, zbog sličnog mentaliteta, i privatno i poslovno. Svako jutro počinje uz laganu kafu praćenjem berzanskih spekulacija pa “čekiranjem” cena kod firmi trgovaca, a do stvarne realizcije robe, dolazi se tek kad zatrebaju sredstva za pokriće kratkoročnih ili dugoročnih obaveza, a novca u poljoprivredi ima. Svaki gazda, dobro poznaje svoj posao, prati kretanje svetskih cena na Čikagu, Euronetu, berzi u Budimpešti i na Konstanci, odlično zna koji kvalitet robe poseduje, sve mogućnosti isporuke i skladištenja, dok srpske žitarice i uljarice putuju širom sveta, od stare dame Italije, preko ostalih država članica EU, put Sueckog kanala i Azije do daleke Koreje i Japana. Hvalimo se malim pobedama i ćutimo u pravim trenucima, uvek čekamo veću cenu, a sutradan želimo da nam daju bar onu od juče… Nigde nema skupljeg hektara zemlje, gde se investiranje vraća za 20 godina, uz dobru sreću i vremenske uslove, ali opet nema zemlje za prodaju.
Kocka, rizik, odluke od danas do sutra, teško sve to padne, ali su tu i velika uzdizanja, odnosno poslovni uspesi, čak na nivou svetskih…Sve ovo je, u kratkim opisima, deo biznisa koji prati poljoprivredu Srbije.
* A sama perspektiva kompanije?
- „Vimeksim” gleda tržište Srbije kroz prizmu velikog potencijala u razvoju, plodna zemlja, strateški položaj, vredni ljudi, napredak kako političkog, tako i ekonomskog ambijenta, otvara dobre mogućnosti za plasman kapitala. U ovom trenutku naš osnovni cilj je izlazak na Dunav sa pretovarnim kapacitetima, kako bismo povezali luku u Ukrajini, preko luke u Srbiji, uzvodno sa našim partnerima širom EU, ali i podržali ekspanziju na Dalekom i Bliskom Istoku kroz Konstancu i Crno more. Kompanija je u užem krugu zainteresovanih za privatizaciju Luke Novi Sad, za koju smatramo da ima perspektivu, mogućnost uspešnog poslovanja i proširenja.Ova luka je zapravo deo našeg investicionog program.
* Ime „Vimeksima” su prošle sezone na dresovima nosili fudbaleri FK Odžaci, koji su ušli u prvu ligu?
- Svaka poslovna aktivnost bazira se pre svega na ljudskim odnosima, jer ljudi prave posao. Sa produbljivanjem našeg poslovanja, postali smo svesniji i uloge koju imamo i koju ćemo da pratimo, podrška FK Odžaci je samo jedan primer naših donacija i podrške lokalnim samoupravama i pre svega našim partnerima. Naravno, postoji puno problema, i mi sami nismo u mogućnosti da ih sve rešimo. U ovom trenutku se borimo da FK Odžaci dobiju renoviran fudbalski stadion u gradu, kako bi pružali zadovaljstvo posmatranja pravih derbija za svoje mnogobrojne navijače, a ne igrali u nekom drugom mestu sa ovakvim imenom. Očekujemo da se u ovaj projekat uključi i opštinska uprava Odžaka, kao i pokrajinski Sekretarijat za sport. No bez obzira na to mi ostajemo u našoj misiji vezano za stadion. Sigurno da ovaj angažman neće biti usamljen primer naših društvenih aktivnosti i da ćemo ih imati i dalje, kako u sportu, tako i u pomoći najugroženijim slojevima, a posebno deci.
Ljubinka Malešević
Zaljubio sam se u Novi Sad
* S obzirom da ste postali i stanovnik Novog Sada, kakav je život u našem gradu za jednog stranca?
- Zaljubio sam se u zemlju, grad i srpsku kulturu od prvog trenutka kad sam stigao u Srbiju, kao deo tima Gazprom-a. Iskreno, više puta sam odlazio i čak u nekim periodima mislio da se zbog poslovnih obaveza neću vraćati u Srbiju, ali put me je uvek navadio ovde. I, nekako našao sam mir i ljubav u Novom Sadu, gradu koji ima sve što je potrebno za lep život….