Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Boris Džonson novi šef diplomatije Velike Britanije

13.07.2016. 21:35 11:39
Piše:

LONDON: Boris Džonson, novi šef britanske diplomatije, važi za najistaknutijeg pripadnika Konzervativne stranke nakon dosadašnjeg premijera Džejmsa Kamerona.

Agencija AP podseća da je Džonson slovio i za vodećeg kandidata za novog stanara Dauning strita.

Poslanik vladajuće Konzervativne stranke bio je glavni promoter kampanje za izlazak Britanije iz EU.

Na samom startu kampanje rekao je da mu je bilo „teško" da donese takvu odluku, jer lično voli i Evropu i Brisel, gde je jedno vreme živeo, ali je naglasio da ne treba mešati „čudesa i godišnje odmore" u Evropi s političkim odlukama i projektima „koji decenijama prete da izmaknu demokratskoj kontroli".

Prvi čovek britanske prestonice bio je u dva mandata, od 2008, a reizabran je 2012.

Iako je u krugovima konzervativnih aktivista cenjen zbog britkog jezika, evroskepticizma i neposrednosti, neretko se isticao ispadima i gafovima u javnosti.

Tako je 2006. na konferenciji Konzervativne stranke kritikovao kuvara Džejmija Olivera zbog njegovih saveta o zdravoj ishrani. Džonson je tada rekao da bi voleo da „ga se otarasi i kaže ljudima da jedu šta hoće".

Papuu Novu Gvineju je povezao s kanabalizmom, a za grad Portsmut je jednom rekao da u njemu „ima previše droge, gojaznosti, neproduktivnosti i laburističkih poslanika".     

Pre nego što je ušao u političke vode, bavio se novinarstvom.

U "Tajmsu" je, prema pisanju medija, dobio otkaz, jer je izmislio izjavu.

Radio je i za "Star" i "Dejli telegraf", čiji je bio dopisnik iz Brisela. Poznatiji u javnosti je postao kao urednik „Spektejtora".

Godine 2001. je izabran za predstavnika Henlija na Temzi u Parlamentu, a tri godine kasnije je imenovan za ministra vlade u senci za kulturu, a 2005. za prosvetu.

Aleksandar Boris de Fefel Džonson je rođen 1964. u Njujorku, ali se svojevremeno odrekao američkog državljanstva.

U sebi ima i turske, francuske i nemačke krvi.

Njegov čukundeda Ali Kemal je nakratko bio ministar unutrašnjih poslova u Otomanskom carstvu.

Džonson je pohađao Iton koledž kao i Kameron i studirao na Oksfordu klasične nauke.

Autor je više knjiga.

Oženjen je Marinom, s kojom ima dve kćerke i tri sina.

Mej - pragmatična političarka u cipelama sa šarom leoparda

Tereza Mej zvanično je danas postala nova premijerka Velike Britanije, kao prva žena na čelu Velike Britanije posle Margaret Tačer.

Tereza Mej je pragmatična političarka koja je izašla neozleđena iz haosa prouzrokovanog referendumskom odlukom o Bregzitu, predstavljajući se kao lider koji će povesti zemlju iz EU iako je zvanično, premda ne i mnogo entuzijastično, bila za ostanak u Uniji.

Ona sada insisitira da "Bregzit znači Bregzit", ali kaže da neće pokrenuti proces izlaska pre kraja godine i dok pregovaračka strategija ne bude jasna.

Pred njom je naporna borba da ujedini zemlju i Konzervativnu stranku podeljenu referendumom. Jedan od značajnijih konzervativaca, Kenet Klark, svojevremeno ju je nazvao "veoma teškom ženom", ali ona kaže da joj upravo to ide u prilog u borbama koje predstoje.

"Sledeća osoba koja će to otkriti je Žan Klod Junker", rekla je Mej navodno članovima parlamenta, povodom predstojećih pregovora o Bregzitu sa predsednikom Evropske komisije.

Rođena je 1956. godine kao Tereza Brasijer u Isburnu, primorskog gradu na jugu Engleske u porodici anglikanskog sveštenika.

Školovala sa u ne mnogo poznatim državnim i privatnim školama, za razliku od Dejvida Kamerona i mnogih iz njegovog kruga koji su išli u prestižni Iton, ali je kao i on univerzitetsko obrazovanje stekla na Oksfordu.

U Oksfordu je upoznala i svog muža Filipa, bankara, a navodno ih je upoznala pokojna pakistanska premijerka Benazir Buto.

Venčali su se 1980. godine, ali nisu mogli da imaju decu.

Mejova je radila u finansijskom sektoru, uključujući Banku Engleske, pre nego što je izabrana za poslanika 1997. godine. Zalagala se za promenu lošeg imidža Konzervativne stranke, a nakon pobede te stranke ne izborima 2010. godine, imenovana je za ministarku unutrašnjih poslova, što važi za najteži posao u vladi.

Mej je tom "tvrdom poslu" izdržala šest godina, duže od bilo kog drugog ministra unutrašnjih poslova od 1892. godine.

Prema navodima medija, iako poštovana, ona nije deo ni jedne "klike" u Vestminsteru i sama priznaje da ne pije u barovima parlamenta, niti tračari o ljudima na ručkovima.

Izvori navode da je jako vredna i da dolazi na posao tri sata pre bilo kog drugog, da nije sklona rizicima i da nema mnogo vremena za hobi.

Voli da kuva, ide sa mužem na odmor i nosi cipele sa šarom leoparda, kakve je imala i kada je danas u kniksu dobila blagoslov od kraljice Elizabete Druge da bude britanska premijerka.

Kod nas je posebno skrenula pažnju kada je izjavila, kako je preneo BBC,  da "Albanija, Srbija i Turska imaju siromašno stanovništvo i ozbiljne probleme sa organizovanim kriminalom, korupcijom, ponekad čak i terorizmom," i da zato treba da se upitamo "da li EU treba da nastavi da se širi, i daje svim novim članicama sva prava koja podrazumeva članstvo".

Izgraditi novu ulogu Velike Britanije

Tereza Mej, u prvom obraćanju po preuzimanju dužnosti, obećala je danas da će izgraditi novu ulogu zemlje nakon odluke o napuštanju EU i da će vlada biti vođena potrebama običnih ljudi.

"Nakon referenduma suočavamo se sa periodom velikih nacionalnih promena", rekla je Mej pre ulaska u rezidenciju premijera u Dauning stritu 10.

"Znam da je Velika Britanija dorasla izazovu. Nakon što smo ostavili EU, izgradićemo novu ulogu naše države na globalnom nivou, i napravićemo od Britanije državu u kojoj se ne radi samo za nekolicinu privilegovanih, već za svakoga od nas", kazale je Mej, preneo je Rojters.

Mej imenovala Hamonda za ministra finansija

Tereza Mej je imenovala bivšeg ministra spoljnih poslova Filipa Hamonda za novog ministra finansija.

Imenovanje Hamonda za ministra finansija je prvi korak u formiranju vlade koji je preduzela Mej samo nekoliko sati posle nakon preuzimanja dužnosti premijerke.

Dosadašnji ministar finansija Džordž Ozborn, koji ovu funkciju obavlja od 2010. godine i bio je bliski saradnik dosadašnjeg premijera Dejvida Kamerona,  podneo je ostavku, prenosi Rojters.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar