Za brigu o žrtvama trafikinga nedostaju kadrovi
Američki Stejt department objavio je krajem juna Izveštaj o trgovini ljudima, takozvani TIP izveštaj za 2016. godinu.
Prema njemu, Srbija se ove godine našla na „listi za posmatranje“. U izveštaju se, između ostalog, navodi da je Srbija zemlja porekla, tranzita i destinacije za muškarce, žene i decu izloženu trgovini ljudima, koji su izloženi seksualnoj eksploataciji i prinudnom radu, uključujući i rad u kući i prinudnu prošnju.
- Žene iz Srbije izložene su trgovini ljudima u cilju seksualne eksploatacije od strane srpskih kriminalnih grupa u susednim zemljama i u Evropi, posebno u Austriji i Nemačkoj – navodi se u izveštaju. - Srpski državljani, posebno muškarci, izloženi su radnoj eksploataciji, u radno intenzivnim sektorima, kao što je građevinarstvo, u evropskim zemljama (uključujući Azerbejdžan, Sloveniju i Rusiju) i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Deca iz Srbije, posebno romska deca, izložena su trgovini ljudima zbog seksualne eksploatacije, prinudnog rada i prinudne prošnje na teritoriji Srbije. Migranti i izbeglice iz Avganistana, Iraka, Sirije i okolnih zemalja podložni su trgovini ljudima u Srbiji. Vlada Srbije ne ispunjava u potpunosti minimum standarda za eliminaciju trgovine ljudima, ali čini značajne napore u tom pravcu, zaključak je Stejt departmenta.
„Iako je Vlada Srbije osnovala novu kancelariju, u okviru policije, kako bi koordinisala i organizovala svoje napore u borbi protiv trgovine ljudima, nije obezbedila kadrove niti novac za ovo novo telo, te su postojeće strukture za koordinaciju manjkale resursima, nisu bile angažovane puno radno vremeili su bile nefunkcionalne. Identifikacija žrtava je znatno smanjena“, navodi se u izveštaju i dodaje da se sve ovo dešava delimično i zbog toga što je borba protiv trgovine ljudima postala niži prioritet dok se Vlada bavila problemom povećanih iregularnih migracija kroz zemlju u 2015. godini.
Kao još jedan razlog za nedovoljnu brigu o žrtvama sačinioci Izveštaja navode i nedostatak koordinacije države sa nevladinim sektorom, kao i zbog toga što državni centri za socijalni rad nisu imali dovoljno specijalizovanih programa i obučenog osoblja za rad sa žrtvama trgovine ljudima.
- Broj istraga, suđenja i presuda je smanjen, a država žrtvama nije obezbedila dovoljnu zaštitu tokom krivičnih postupaka, zbog čega su bile izložene zastrašivanju i sekundarnoj traumatizaciji - kaže se, između ostalog, u Izveštaju o trgovini ljudima američkog Stejt departmenta za ovu godinu.
B. O.