Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nakit od minerala i kristala ostavlja bez daha

03.07.2016. 20:58 13:33
Piše:

U Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode otvorena je, može se reći, izuzetno egzotična izložba. Društvo ljubitelja minerala, stena i fosila „Geo–Pan” iz Novog Sada

organizovalo je jedanaestu godišnju izložbu minerala, kristala i nakita iz privatnih zbirki svojih članova. U to društvo ljude dovode čisto interesovanje i ljubav, bili oni stručnjaci, gemolozi, ili nešto sasvim drugačije po struci.

Svaki kolekcionar u svojoj zbirci poseduje daleko veći broj minerala i kristala, a ovde se našao jedan mali, ali dragoceni deo. Minerali i kristali na izložbi najviše su zastupljeni u vidu nakita, ali su tu i obrađene i manje obrađene figure. Izloženi su ahati i ahatne geode, jaspisi i mermerisani oniksi s Fruške gore, amazonit, kojeg najviše ima u Brazilu, fluorit, koji se može pojaviti u svim bojama i oblicima, a tu je i mineral-stena oniks, pronađen u Lozoviku. Veliki kalcit, težak oko 400 kilograma, meštanin Ležimira poklonio je Zavodu za zaštitu prirode pa se tako i taj primerak našao na izložbi. Posetioci, koji su obišli izložbu, saglsni su da su izloženi eksponati jedinstveni, plene pažnju, a dame ističu da nakit od minerala ostavlja bez daha, te bi ga svaka žena poželela za sebe.

– Nas kao kolekcionare i ljubitelje intersuje i boja i oblik i lepota minerala – ističe članica i bivša predsednica Društva „Geo–Pan” Kristina Čobanović. – Jedan naš dugogodišnji član u svojoj kolekciji ima formacije koje se nazivaju lesne lutkice, pronađene na lokalitetu Titela i okoline. Rezultat su eolskih dejstava, dejstava vetra na pesak i druge materije pa na taj način nastaju oblici koji podsećaju, recimo, na biljke, životinje i slično, te se zato nazivaju „lutkice”. Sve je to načinila priroda.

Sadašnja predsednica Društva „Geo–Pan” prof. Dragica Stoiljković sakupljala je primerke po rudnicima Srbije. Kako je rekla, uzela je u obzir da će izložbu možda posetiti i turisti i ekskurzije pa uvek nešto tematski postavi. Ovaj put želela je da prikaže kako mineral koji se koristi za izradu bižuterije izgleda u sirovom stanju, a kako obrađen. Izložila je kvarc i njegove varijetete: gorski kristal, mlečni kvarc, kalcedon i opal u različitim bojama, providan ljubičasti ametist-kvarc, tamnosivo-crni mineral hematit oblikovan u loptice od kojih se prave ogrlice, pirit u vidu zlatnih kockica pretvorenih u priveske za lančiće, zatim „tigrovo oko” i njegove varijetete, kao i prave bisere. Pokazala je i deo kolekcije članice iz Trebinja Tatjane Dražić, koja u prirodi pronalazi zanimljive oblike i malo ih umetnički dorađuje. Tu su „bigrovite kadice” koje nastaju prelivanjem vode preko krečnjačkih stena. Ona ih je načinila minijaturnim, inače su tako nastale čuvene Pamukkale u Turskoj, koje su zapravo veće od čoveka.

Društvo ljubitelja minerala, stena i fosila „Geo–Pan” pre 11 godina osnovao je zlatar i jedan od retkih gemologa u Srbiji Srboljub Srba  Janković. Društvo, kako vidimo, živi već više od decenije i organizuje na desetine predavanja i obilazaka lokaliteta na kojima se minerali mogu naći.

– O tome bi trebalo i u školi da se uči – kaže Srba Janković. – Manje deca imaju prostora u glavi za neke dekadentne stvari kad imaju ljubav prema nečemu što je lepo i što se može naći. Uvek im kažem – kada idete plažom, gledajte i sigurno ćete naći neki mineral, koji je zaista jedno divno ostvarenje prirode. U prirodi sada ima više od 4.800 minerala, a oko 80 dragulja – dragog kamenja, sve ostalo je dekorativno i industrijsko.

I Janković ističe Frušku goru kao naše najbliže nalazište minerala, ali saznajemo da je planina Cer izuzetno interesantna za akvamarine, a oni imaju juvelirski kvalitet.

Iz njegove kolekcije trenutno su izloženi biser, citrin, labradorit, australijski opal, rutil, plavi safir i brilijanti. Sve uvozi i kupuje, kod nas toga nema. Brilijanti se, konkretno, mogu naći u vulkanskim područjima.

– Putem izložbi i predavanja trudimo se da ljudima ispričamo nešto zanimljivo i korisno, da saznaju na šta da obrate pažnju pri kupovini dragocenih primeraka i nakita. Trudimo se da to bude miks svega, i za ljude iz struke – da malo prošire znanja, i za one koji prvi put o tome slušaju. To je koncepcija naših predavanja jer pričati nije isto što i reći – kaže ovaj izuzetan stručnjak i poznavalac dragocenosti koje nam priroda nudi.

B. Pavković

Vredni jadarit

– Pre desetak godina u Jadru, kod Loznice, pronađen je veoma vredan mineral kojeg nema u svetu i prema lokalitetu nazvan je jadarit. Jadarit se procenjuje na stotine miliona evra i dolara, tu država može imati veliku korist, ali treba nešto i uložiti u istraživanja – kaže Srboljub Srba Janković.

Piše:
Pošaljite komentar