Linta pozvao LDP, SDA i LSV da povuku rezoluciju o Srebrenici
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocenio je neprihvatljivom i nerazumnom inicijativu poslaničkih grupa LDP-SDA i LSV-Zeleni da parlament razmatra predlog rezoluciju
o genocidu u Srebrenici i pozvao ih da povuku, kako navodi, taj destruktivni dokument iz procedure.Poslanička grupa je predloženim aktom zatražila da parlament osudi, kako se navodi, genocid u Srebrenici, svako poricanje genocida i proglašavanje 11. jula za Dan sećanja na genocid u Srebrenici.
Linta smatra da takva inicijativa ima za cilj da Srbija proglasi Republiku Srpsku genocidnom tvorevinom i da ospori njeno postojanje, te da srpskom narodu prikači "etiketu genocida".
"Zahtev da se zločin u Srebrenici okvalifikuje kao genocid duboko vređa srpske žrtve u srednjem Podrinju, drugim delovima BiH, Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji i predstavlja nepremostivu prepreku pomirenju i uspostavi međusobnog povrenja", navodi Linta u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.Takav pristup će, smatra Linta, dovesti samo do daljih podela i izazvaće dodatne tenzije u Bosni i Hercegovini i regionu.
"Žalosna je činjenica da u Srbiji postoje političari koji zastupaju apsurdnu i lažnu tezu dela međunarodne zajednice da su Srbi bili agresori i zločinci u oružanim sukobima devedesetih godina prošlog veka, a Bošnjaci, Hrvati i Albanci žrtve koji su tobože vodili oslobodilačke ratove", naveo je Linta i dodao da bez stvarnog suočavanja bošnjačkog naroda sa pogrešnom politikom Alije Izetbegovića neće biti moguće uspostaviti trajni mir na području BiH.
(Tanjug)
LDP, LSV i SDA predložile rezoluciju o genocidu u Srebrenici
Poslaničke grupe LDP-SDA Sanyaka i LSV - Zelena stranka uputile su u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, s predlogom da republički parlament taj akt donese po hitnom postupku.
Predloženim aktom, kako se navodi, osuđuje se genocid u Srebrenici, osuđuje se svako poricanje genocida i proglašava 11. jul za Dan sećanja na genocid u Srebrenici. Poslanici tih poslaničkih grupa su u obrazloženju naveli da donošenje tog akta ima za cilj da se u Skupštini Srbije napravi važan korak u pravcu rešavanja otvorenih pitanja između Srbije i BiH, te srpskog i bošnjačkog naroda.
„Priznavanje genocida u Srebrenici je civilizacijski korak koji je potreban Srbiji kako bi potvrdila ozbiljnost u nameri za izgradnju dijaloga, saradnje, poverenja i trajnog mira u regionu, zasnovanom na prihvatanju dela iz prošlosti, suočavanju sa prošlošću i posvećenosti pravdi, podršci žrtvama kao osnovi za jačanje bezbednosti, stabilnosti i prosperiteta u regionu„, navedeno je u predloženom aktu.
U njemu se, pored ostalog, izražava saosećanje za sve žrtve u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i za njihove porodice i pozivaju se sve susedne države da nastave da obezbeđuju pravdu i dugoročnu podršku preživelima, uključujući po potrebi one koji su bili žrtve seksualnog nasilja.
Potvrđuje se i rešenost države da spreči genocid i druge ozbiljne zločine, podupiru se napori na sprovođenju istrage i procesuiranju optuženih za genocid u Srebrenici, a obavezuje se da će iskoristiti sva raspoloživa sredstva i mehanizme da sprovede istragu i procesuira odgovorne.
V. Đ.