Marku Milićevu pravosnažno četiri i po godine zatvora
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio Marka Milićeva na četiri i po godine zatvora zbog saobraćajne nesreće 25. jula 2014.godine
na beogradskom Brankovom mostu u kojoj je nastradao Luka Jovanović (21).
Odlukom u apelaciji, pravosnažno je potvrđena presuda beogradskog Trećeg osnovnog suda od 28. oktobra prošle godine, kojom je Milićev kao vozač automobila marke „kantrimen“ koji je izazvao udes, osuđen za dva krivična dela: teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i zbog nepružanja pomoći licu povređenom u nesreći, objavljno je na sajtu Apelacionog suda.
Istom drugostepenom presudom pravosnažno je osuđen i Bratislav Vesović na kaznu zatvora u trajanju godinu dana po optužbi da je skrivao Milićeva, inače svog kuma, nakon što mu se on obratio za pomoć posle udesa,kao i da mu je pomogao da sakrije automobil „kantrimen“ koji do danas nije pronađen.
Ukinuta je osuđujuća prvostepena presuda u odnosu na Sašu Jankovića, beogradskog taksistu optuženog za delo neotklanjanje opasnosti neprijavljivanjem nesreće o kojoj je navodno imao saznanja jer je ujutro 25. jula 2014, od beogradske železničke stanice, gde ga je Milićev zaustavio posle udesa, prevezao do Zvezdare putnike iz „kantrimena“. Taksisti Jankoviću će se ponovo suditi,a ukinutom presudom bio je osuđen uslovno na sedam meseci zatvora.
U delu presude koji se odnosi na Marka Milićeva i optužbu za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, po nalaženju Apelacionog suda, pravilno je prvostepeni sud postupio kada je u potpunosti prihvatio nalaz i mišenje saobraćajno-tehničkog veštačenja udesa koji je obavljen primenom posebne metodologije.
Kako je navedeno, prihvatanjem nalaza i mišljenja sudskog veštaka saobraćajne struke, prvostepeni sud je pravilno našao da je uzrok saobraćajne nezgode nebezbedna vožnja automobila “kantrimen“ koje se kretalo brzinom znatno većom od propisane. Zauzet je stav da je prvostepeni sud pravilno postupio kada je prihvatio primenu posebne metodologije veštačenja u ovom slučaju kao neophodnu, s obzirom na nepostojanje podataka o mestu zaustavljanja „kantrimena“ ni o njegovom oštećenju.
Po Apelacionom sudu, pravilno je, na osnovu izvedenih dokaza, prvostepeni sud zaključio da je Bratislav Vesović izvršio krivično delo pomoć učiniocu posle počinjenog krivičnog dela na način kako mu je to stavljeno na teret.
Prvostepena presuda je ukinuta u delu koji se odnosi na okrivljenog Sašu Jankovića zbog toga što je, po nalaženju Apelacionog suda, obuhvaćena bitnom povredom odredaba krivičnog postupka, jer nisu dati razlozi o činjenicama koje su predmet dokazivanja, a oni navedeni su nejasni.
Naloženo je Trećem osnovnom sudu da u ponovnom postupku ponovo ceni sve relevantne okolnosti kako bi utvrdio da li je u momentu Jankovićevog angažovanja postojala opasnost uzročno – posledična vezana za saobraćajnu nezgodu u kojoj je učestvovalo vozilo „kantrimen“.
Po činjenicama utvrđenim presudom, nesreća na Brankovom mostu dogodila se 25. jula 2014. godine oko četiri sata, kad je Milićev vozeći automobil „kantrimen” preko dozvoljene brzine za naseljeno mesta, u srednjoj kolovoznoj traci naleteo na Luku Jovanovića koji je s drugovima gurao njihovu pokvarenu „ladu“, da bi je preterali u krajnju desnu traku.
Milićev se nije zaustavio na mestu nesreće, a potom je bio u bekstvu, ali je mesec dana kasnije uhapšen u Kini i u kratkom roku je izručen Srbiji
Petoro drugara Marka Milićeva, saputnika iz „kantrimena“, takođe su bili pod istragom kao okrivljeni za neprijavljivanje saobraćajne nesreće, a presudama po zaključenim sporazumima o priznanju krivice, osuđeni su na višemesečne kazne kućnog zatvora koje su u međuvremenu izdržali.
J. Jakovljević