Pupovac: Posle susreta Vučić-Kitarović svima jasno šta valja činiti
Nakon što je HDZ srušio vlastitu vladu, a potom nije uspeo da napabirči većinu za formiranje nove,
hrvatski Sabor praktično se samoraspustio, s tim što će ta odluka stupiti na snagu 15. jula, nakon čega će biti poznat i tačan datum prevremenih izbora – trenutno je u opticaju početak septembra. Potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke i predsednik Srpskog narodnog veća dr Milorad Pupovac, međutim, ne očekuje nakon tih izbora nekakva dramatična pomeranja na hrvatskoj političkoj sceni, ali da će do promena u dosadašnjem odnosu snaga biti - to je gotovo izvesno.
– Intenzitet tih promena umnogome zavisi od toga koje će i kakvo vođstvo izabrati HDZ – analizira Pupovac za „Dnevnik”. – Ako ono bude sveže, ako se pojave nova lica, onda ima šanse da utakmica između glavnih rivala, koalicija oko SDP-a i HDZ-a, bude neizvesna, dok se ostali takmaci mogu naću u puno većim teškoćama no što se sada čini. No, ako na čelu HDZ-a ostane ekipa bliska dosadašnjem šefu Tomislavu Karamarku, onda SDP može nastaviti sa građenjem prednosti.
Ukoliko „nova lica“ preuzmu HDZ, očekujete li da će se oni otarasiti ultradesnih, proustaških stranaka, koje je Karamarko uveo u tzv. Domoljubnu koaliciju, a potom i u vlast?
– Već sada u HDZ-u čujemo ocene da je ovakva koalicija u konačnici bila loša za stranku. Drugim rečima, postoji svest o tome da je uvođenje stranaka ekstremno desne provinijencije u glavnu struju hrvatske politike teško kompromitovalo i HDZ, ali i nanelo veliku štetu Hrvatskoj kao državi. Stoga se mogu čuti glasovi da HDZ namerava da drugačije rasporedi svoj koalicioni potencijal, a i pojedini članovi Domoljubne koalicije, poput Hrvatske seljačke stranke, jasno kažu da će sa HDZ-om ići samo pod pretpostavkom da u toj koaliciji ne budu i ekstremni desničari.
Kada je reč o SDSS-u, nakon prethodnih izbora je sa tri poslanika brzo pao na dva, jer je Mirko Rašković ubrzo prišao HDZ-u a kasnije se ispostavilo da je na taj način vraćao dug Karamarku?
– Sasvim je sigurno da je to bila ozbiljna lekcija iz koje smo naučili da se takva iskustva više ne smeju ponavljati. Stoga niko ko je na bilo koji način nesamostalan, ko je nedovoljno pouzdan, ko nema političku i psihološku stabilnost.. ne bi trebalo da se nađe u najužem krugu kandidata za poslanika SDSS u hrvatskom Saboru.
Ocene o nedavnom susretu premijera Aleksandra Vučića i predsednice Kolinde Grabar Kitarović prilično su oprečne?
– Najpre, simboličko-politički je veoma značajno da su se susreli predsednica i premijer, jer ozbiljnog razgovora između rukovodstava Srbije i Hrvatske nije bilo već godinama i stanje odnosa između naših dveju zemalja zbog toga je ozbiljno trpelo, a trpele su i srpska zajednica u Hrvatskoj, kao i hrvatska u Srbiji. Budući da su u fokusu bila prava manjina i pitanje granica, te pogranična saradnja i korišćenje evropskih fondova, to su veoma važne teme za Srbiju na njenom putu ka EU, a za Hrvatsku za popravljanje lošeg imiya koji je stekla posebno u proteklih pola godine kada je postala meta kritika međunarodnih organizacija jednako zbog nepoštovanja prava Srba u Hrvatskoj i nedovoljne saradnje sa zemljama u regionu.
E sad, drugo je pitanje koliko tu ko može uraditi. I u to ne bih ovog trenutka ni ulazio, jer je najvažnije da je predsednica Grabar Kitarović mogla čuti vrlo otvorene i jasne poruke Srba iz Hrvatske u veoma dugom razgovoru koji smo imali u prisustvu premijera Vučića. Kao i da je premijer Vučić u prisustvu predsednice Grabar Kitarović mogao čuti vrlo jasne poruke predstavnika Hrvata u Srbiji. To je veoma značajna stvar. A mislim i da po sistemu zajedničke odgovornosti za rezultate sastanka niko na koncu ne bi trebalo previše da zaostaje u realizaciji onoga što je sa obe strane preuzeto kao obaveza...
A hoće li to biti i obaveza buduće hrvatske vlade?
– Sasvim sigurno. Zato ćemo mi i dalje graditi odnose sa predsednicom, kao što ćemo graditi i sa političkim strankama koje će presudno uticati na politički život u zemlji nakon izbora početkom septembra. I to nesumnjivo predstavlja dobre osnove i dobre smernice. Uostalom, ko bude prednjačio u realizaciji tih smernica, taj će zapravo diktirati tempo ukupne realizacije dogovorenog. Jer, nakon ovog susreta Aleksandra Vučića i Kolinde Grabar Kitarović, niko ne može reći „nisam znao, nisam čuo“ ili će naći neki treći razlog zbog kojeg nešto ne može da realizuje.
Lara Brandibur
Izvlačenje Hrvatske iz zagrljaja filoustaštva
– Ranije su se iz Hrvatske često čuli glasovi kako neke zemlje u susedstvu nisu doživele istorijsku katarzu i nisu se suočile sa iskustvom ratova iz četrdesetih i devedesetih godina prošlog veka. A onda se u proteklih pola godine pokazalo da se to nije dogodilo ni u samoj Hrvatskoj. Ispod relativno uljuđene površine ođedanput je nahrupio neprorađeni i neraspravljeni istorijski sukob ideja, pokreta i snaga – kaže Popovac. – Međutim, pokazalo se da Hrvatska ipak ima kapaciteta za tu raspravu. Pri tome su oni koji su poveli kulturkant, koji su krenuli u umivanje ustaškog pokreta, umivanje NDH i reviziju istorije uključujući i zločine iz tog perioda i aktere tih zločina, potcenili ove druge snage koje u Hrvatskoj postoje, kao što su potcenili i pretnju i opasnost koju revizionizam predstavlja za samu Hrvatsku. Ali posao izvlačenja Hrvatske iz zagrljaja vrlo opakog istorijskog revizionizma i veoma opasnih tendencija filoustaštva i ustaštva, koje i dalje postoji u hrvatskom javnom prostoru, još ni izbliza nije završen. I on u velikoj meri zavisi od pojedinih političkih stranaka, u ovom slučaju pre svega od HDZ-a, koliko će doprineti tome da se taj posao na pravi način završi, a u nekim stvarima će zavisiti i od predstavnika Katoličke crkve...