Kanali idealni za druženje s ljudima i vodom
Prolaskom osamdesetak brodova i čamaca kroz prevodnicu na kanalu DTD u Novom Sadu je počela osma regata „Voda Vojvodine“, u kojoj će ove godine do 3. jula
nautičari preploviti 300 kilometara kanala i Dunava. Ljubitelji plovidbe, među kojima je i pet stranih državljana uključujući i starog povratnika i dragog gosta regate Janeza iz Slovenije, brodiće kanalima od Novog Sada do Bačkog Petrovca, pa zatim ka Oyacima, Srpskom Miletiću, Somboru, Bezdanu, pa nazad ka Somboru i Karavukovu, gde izlaze na Dunav i od Bačkog Novog Sela plove za Novi Sad.
- Na ovaj način promovišemo plovne puteve u Vojvodini, kao i život i boravak na vodi. Naša kanalska mreža od 600 kilometara ima veliki potencijal za nautički turizam, jer pored kanala svuda se nalaze naseljena mesta sa svojom kulturom i tradicijom. Kanali su plovni, prevodnice su svuda u funkciji, samo nedojstaje infrastruktura u vidu pristana, sidrišta i sličnih sadržaja - rekao je tom prilikom pomoćnik direktora „Voda Vojvodine“ za Hidrosistem DTD Stevan Ilinčić.
Njegova koleginica i glavni inženjer za plovidbu Mirjana Živković, koja je i organizatorka regate, nada se da će ceo tok plovodbe proći u najboljem redu:
- Svi su puni duha, ljubavi prema prirodi i vodi i orni su za druženje. Što se tiče same plovidbe, dnevno prelazimo između 20 i 40 kilometara, a najkritičnija mesta, jesu prevodinice. Evo danas u Novom Sadu, vetar je bio jak i to je otežalo postavljanje brodova u prevodnicu. Što se tiče sadražaja, domaćini u Oyacima će nam prirediti turistički obilazak, a u Somboru nam spremaju vožnju fijakerima - kazala je Živković.
Među lađama koje su prve ušle u prevodnicu bila je i „Aždaha 2“, kojom upravlja Vojislav Marjanović iz Zemuna. Prekinuli smo mu kratkotrajni predah na ivici prevodnice, a on odmah naglašava da je jedini Zemunac među ostalim Beograđanima.
- Prvu „Aždahu“ potopio je Dunav, a ovom drugom plovimo već šesti put s „Vodama Vojvodine“. Supruga je za ovu priliku otišla u Ameriku po našu unuku Unu, kojoj se prošle godine regata toliko svidela da plovi ponovo s nama. Nama je plovidba kanalima jako zanimljiva. Kanali su čisti i lepi, druženje je perfektno i tokom tih 10 dana koje privedemo na regati uvek se lepo provedemo. Una ovde ima drugare, njih četrdesetak, a organizatori su obezbedili i animatore za njih. Pored toga, s nama ide i lekar, ali i mehaničar za brodove - kaže Marjanović.
Po njegovim rečima, do sada je najteže bilo doći do Novog Sada Dunavom, jer im je od Zemuna za to trebalo tri dana.
Brod Predraga Krstića iz Beograda nema istaknuto ime, ali zato se pred prozorom komandne kabine suši četiri para kobasica i slanina. Kapetan brodice kaže kroz šalu da je to kineski način i da je za dobro sušenje tim metodom potrebno oko dve godine.
- Od posade imam još samo jedno mače od mesec i kusur dana. Ime joj je Ćorava, jer nema jedno oko i jedina je mačka na regati, dok vidim da ima desetak kučića na brodovima - kaže Krstić.
I dok je košava gurala brodiće i čamce ka Rumenki, dobrog raspoloženja na regati nije manjkalo. Oko 200 regataša, od kojih su većina iskusni kanaloplovci, praćeno je muzikom s pojedinih brodova. Solarne ploče, butan boce, začinsko i ukrasno bilje krasili su skoro svako plovilo, a bilo je dosta i onih koji su poneli pecaroške štapove da meni dopune svežom ribom. Sve što je bilo potrebno da bi se uključili u ovu vodenu avanturu jeste prijava i dovoljno slobodnih dana.
Pored toga što će regataši posetiti sva mesta kroz koja prolaze, ove godine uz Dan Dunava, simbolično će biti obeleženo i 160 godina od izugradnje prevodnice kod Bezdana.
S. Krstić