Kod Grka bez provizije
Odlazak na letovanje za mnoge naše turiste ne može se ni zamisliti bez “krpljenja” novčanika. Finansijska konstrukcija se obično sklapa uz dozvoljeni minus,
čekove i sve druge finansijske gimnastike koje su na raspolaganju. Obavezan deo stajlinga srpskog turiste, koji se zaputio u neko od odmarališta s apartmanima u Grčkoj (najčešće na prvom ili drugom prstu) je i ručni frižider. Međutim, ove godine na ulazu u ovu zemlju mnogo se striktnije nego prethodnih sezona primenjuju i poštuju pravila o unosu namirnica. Šerpe i lonci sa sarmom i punjenim paprikama ostaju, dakle, na granici - mogu se unositi samo namirnice u foliji i one fabrički konzervirane.
Za one koji ipak odluče da reskiraju pa im nakrcan lonac ostane u Makedoniji, valjalo bi da na letovanje ponesu i više gotovine ili bar neku od međunarodno važećih platnih kartica. No, tu treba pre polaska proveriti uslove korišćenja, što važi za sve putnike bez obzira da li će letovati u Grčkoj ili im je izbor destinacija u drugoj zemlji.
Pre putovanja korisnik kartice trebalo bi da ode u banku gde ima račun i raspita se o o tome da li može da dotičnu “plastiku” koristi u inostranstvu. Ukoliko je odgovor potvrdan, sledeći korak je raspitivanje o uslovima. Jer, recimo, prilikom podizanja novca ili plaćanja u prodavnici tu je i trošak za proviziju. Kod podizanja novca na šalteru ta usuga se plaća od tri do pet odsto ili od tri do pet evra. Za plaćanja preko POS terminala trošak je obično oko jedan odsto. Dodatni trošak mogu da budu i kursne razlike. Zato je dobro da se kartica poveže sa računom na kojem su devize, jer će bar biti izbegnuti troškovi konverzije.
Nije zgoreg podsetiti i na to da najviše naših ljudi ima kartice kod banaka koje su osnovane stranim kapitalom. Međutim, one se formalno vode kao srpske banke, te su čak i u matičnim državama, zapravo, strana pravna lica, pa se i klijenti tako i tretiraju, odnosno plaćaju provizije. Srećom, izuzetaka ima. Erste banka, recimo, ne naplaćuje klijenitma provizije u zemljama u okviru svoje grupe, a od onih koje su mad našim građanima popularne kao letnje destinacije su Crna Gora i Hrvatska.
I Telenor banka omogućuje svojim klijentima da u inostranstvu plaćaju robu i usluge bez provizije. Novac mogu razmeniti putem aplikacija a tako mogu videti i stanje na računu. Pored evra, ova banka prima štednju i u britanskim funtama, američkim dolarima, švajcarskim francima i norveškim krunama - ovo potonje jer je i osnovana kapitalom iz te skandinavske zemlje. Dakle, ukoliko klijent ima te valute na računu u pomenutim zemljama, štedi i na konverziji.
Najviše popusta daju banke osnovane kapitalom koji ima poreklo u Grčkoj. One su pokrenule i čitav niz akcije tokom lets. Tako Vojvođanska banka, članica grupe Nacionalne banke Grčke, omogućuje svojim klijentima da od 1. juna do 30. septembra novac na bankomatima od Soluna do Atine, od Sredozemnog do Egejskog mora, podižu bez provizije. Pokrili su tako i pred i post sezonu.
U istom terminu Pireus banka omogućuje to isto svojim klijentima uz “Trevel smajl viza karticu”. Oni nude još i određene pogodnosti, pa se tako kod kupovine u supermarketima i na benzinskim stanicama u Grčkoj potrošačima vraća po pet odsto od svakog računa. A na plaćanja ovom kreditnom karticom će kupac platiti samo kamatu u skladu sa ugovorom koji ima sa bankom. Alfa banka, pak, za sva plaćanja u inostranstvu od 1. juna do 31. avgusta obračunavaće transakcije u evrima po srednjem kursu NBS, a ovaj je uvek bar za dva-tri dinara povoljniji od onog kod poslovnih banaka
Jedna od lošijih stvari koja može da se desi turisti jeste da mu karticu ukradu ili da je izgubi. O tome odmah treba obavestiti banku u Srbiji koja će je blokirati. Prilikom podizanja novca na bankomatu treba znati jezik zemlje u kojoj se to radi ili engleski, jer ga svi bankomati imaju u ponudi.
Naravno, posebno je važno biti vrlo precizan kod unošenja podataka u bankomat. Jer, akko on, iz bilo kog razloga, “proguta” karticu, klijent će je dobiti od svoje banke tek kada se vrati u Srbiju. Tada neće imati problema ni sa provizijom ni sa krađom, ali može da ima more drugih. Između ostalog, većina na letovanju nije spremna na drži nultu dijetu, a baš to bi moglo da im se dogodi.
Dušanka Vujošević
Putno osiguranje
Sve je više banka koje u saradnji sa svojim partnerima -osiguravajućim kućama, nude pogodnosti i za putno zdravstveno osiguranje. Tako, recimo, Kredi Agrikol nudi putno osiguranje na 90 dana preko” Aksa” osiguravajuće kuće. Pogodnost važi za sve evropske zemlje plus Tursku. Kod plaćanja u inostranstvu nema konverzije i plaćanje ide direktno sa deviznog računa, sve u okviru Maestro trevel paketa.