Miroslavu Miškoviću presuda 20. juna
- Ništa od onoga što se u optužnici navodi nisam uradio. Ovaj proces će naći mesto u istoriji pravosuđa zato što se optužnica zasniva na fikcijama,
prividima i pretpostavkama - kazao je optuženi Miroslav Mišković, vlasnik „Delta holdinga“, u završnici suđenja za putarska preduzeća pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Nijedan svedok, kako je naveo okrivljeni biznismen, „nije rekao ništa što potvrđuje optužbe, nijedan dokaz, papir, ničeg nije bilo“. Isto su u završnim rečima isticali i njegovi branioci, tražeći oslobađajuću presudu.
Posle iznetih završnih reči odbrane, sud je zakazao za 20. jun objavljivanje presude po optužnici koja tereti Miroslava Miškovića da je svom sinu Marku, vlasniku firme „Mera invest“,savetima pomagao da utaji porez, kao i da su spornim poslovima sa Milom Đuraškovićem, vlasnikom „Nibensa“, izvlačili novac iz preduzeća za puteve koje je u procesu privatizacije kupio Đurašković.
U završnoj odbrani, Miroslav Mišković je naveo da se „optužbe, osim odsustva dokaza, kose elementarnoj logici i da se tri godine raspravlja o potpunim apsurdima“, dok istovremeno trpe njegova porodica i kompanija „Delta holding“.
Kako je naveo okrivljeni, ne samo da „nije dokazana utaja poreza, već nije dokazano da je takav porez postojao“. Po Miškoviću, u prilog „apsurdnosti optužbe“ za navodno izvlačenje para iz putarskih firmi, govori sama činjenica da je u njih Milo Đurašković uložio 80 miliona evra, založivši i svu svoju privatnu imovinu.
Mišković je rekao da su nakon pokretanja procesa, njegovoj kompaniji propali mnogi poslovi, da su i njemu i Marku oduzeti pasoši iako je još pre tri godine za odbranu sa slobode, položio jemstvo u iznosu od 12 miliona evra, kao i da mu je pod blokadom imovina, „Deltina“ i lična, u vrednosti 45 miliona evra.
- Najveća uvreda je optužba da sam učio sina da krši zakon -rekao je Mišković.
Tokom tri godine trajanja procesa, promenio je, kaže, mišljenje da je za Srbiju najvažnije da privreda radi.
- Sada mislim da je za budućnost Srbije najvažnije da ima slobodno nezavisno pravosuđe, kao i bezbednost poslovanja - rekao je Mišković.
Advokati odbrane Zdenko Tomanović i Nenad Popović zatražili su oslobađajuću presudu tvrdeći da je Mišković u svemu postupao u okviru propisanih zakonskih procedura, i da Tužilaštvo nije dokazalo navode optužnice.
Osvrćući se na završnu reč optužbe kojom je zatraženo da Miroslav Mišković bude osuđen na ukupno 12 godina zatvora, po optužbama za pomaganje u utaji poreza i krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica, advokat Tomanović je naveo da „Tužilaštvo to traži na osnovu svog utiska, uverenja, mišljenja, bez dokaza, a pati od netačnosti i neobjektivnosti“.
- Uverenje bez dokaza - napomenuo je Tomanović - ne može dovesti do osuđujuće presude, jer je dokaz mera svake sudske odluke.
- Putem medija, raznim napisima i izjavama naše političke elite oblikovan je utisak u javnosti o krivici Miškovića - ocenio je Tomanović i dodao da je “veoma teško obarati pretpostavku krivice“.
Govoreći o optužbi protiv Miškovića za pomaganje u utaji poreza, branilac je izneo stav da je „Tužilaštvo napravilo privid da postoji predmet krivičnog dela, da postoje radnje krivičnog dela i pretpostavka krivice“.
Po rečima branioca, Mišković je optužen da je navodno „dao poslovne savete svom sinu, da njegova strana firma ’Mera’ unese kapital u domaće pravno lice koje je osnovala, i da proda akcije strane firme koje su unete u Srbiju“.
- Sve i da je dao te savete, a nije, pravno je dozvoljeno savetovati da se akcije unesu u Srbiju i da se te akcije kasnije prodaju - kazao je Tomanović.
Suđenje Miroslavu Miškoviću je, u novembru 2015. godine, zbog njegovih zdravstvenih problema, razdvojeno od objedinjenog postupka, u kojem je njegov njegov sin Marko Mišković u međuvremenu prvostepeno osuđen na tri i po godine zatvora za krivično delo poreska utaja, a vlasnik „Nibensa“ Milo Đurašković na sedam godina zatvora po optužbama za zloupotrebu položaja odgovornog lica i za utaju poreza.
J. Jakovljević
Tomanović: Nijedan dokaz krivice
Advokat Zdenko Tomanović izjavio je novinarima da smatra da je s obzirom na stanje dokaza u predmetu „oslobađajuća presuda jedina moguća, jer Tužilaštvo nije dalo nijedan jedini dokaz kojim bi potkrepilo svoju tvrdnju da je Miroslav Mišković izvršio krivično delo, a nameće stav da se porazumeva krivica Miškovića i da je ne treba dokazivati“.
Upitan da pojasni navode u svojoj završnoj reči, o izjavama političke elite i oblikovanju javnog mnjenja, Tomanović je rekao da je mislio „na sve ono zbog čega je podnosio žalbe i tužbe, obraćao se Ustavnom sudu zbog povrede pretpostavke nevinosti“.
- Navodio sam da je Miroslav Mišković dobar primer da organi krivičnog gonjenja nisu želeli da budu objektivni, a nisu želeli jer je to bila potreba političkgog marketinga. Tvrdio sam da je slučaj Miroslava Miškovića nabolji dokaz da u Srbiji ne morate da izvršite krivično delo da bi bili u pritvoru. Upravo sam tvrdio s na one nedopuštene izjave raznih predstavnika izvršne vlasti, predstavnika Ministarstva pravde koje ni u jednoj pravnoj državi ne bi smele da se daju, a zbog kojih sam se i obraćao Ustavnom sudu zbog kršenja pretpostavke nevinosti - odgovorio je Zdenko Tomanović.