Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dve decenije srpskog Ajaksa

05.06.2016. 22:06 13:33
Piše:

Fudbalski klub Ajaks iz Amsterdama je poznat po tome što ima najbolju i najprestižniju fudbalsku školu na svetu.

Osnovan je daleke 1900. godine. Bio je četiri puta prvak Evrope(1971, 1972, 1973, 1995.) i dva puta prvak sveta(1972,1995.). Ono što su univerziteti Oksford, Kembridž i Sorbona u školstvu, to je Ajaks iz Amsterdama u fudbalu, računajući njegovu celokupnu istoriju, bez obzira na njegove uspone i padove. Prvi fudbaler u istoriji Ajaksa koji je kao kapiten 1971. godine podigao pehar prvaka Evrope  bio je legendarni srpski igrač Velibor Vasović. On je, podižući pehar na Vembliju, ujedno bio i prvi fudbaler u istoriji Srbije kojem je to pošlo za rukom. Velibor Vasović je jedinstven po mnogo čemu. Stigao je, u karijeri, da bude uspešan fudbaler,kao i trener, Partizana i Crvene zvezde. Legendarni Vaske je, pre dve decenije (8. juna 1996), u Novom Sadu otvorio i pustio u rad Fudbalsku školu Ajaks, danas, zbog izmena Zakona o sportu, Fudbalski klub Ajaks.

Idejni pokretač osnivanja srpskog Ajaksa je Svetozar Čiča, trener neograničene stvaralačke i životne energije, što je i Velibor Vasović (počasni predsednik kluba) prepoznao i svojim potpisom potvrdio, poklanjajući klubu i njemu, repliku ličnog pehara osvojenog na Vembliju. Da legendarni fudbaler nije pogrešio najbolje potvrđuju uspesi i rezultati koje je Svetozar Čiča, za protekle dve decenije, ostvario, zajedno sa svojim stručnim timom koji je formirao. Mnogo je mladih naraštaja protekle dve decenije prošlo i stasavalo u Ajaksu. Mnogi od njih su postali profesionalni fudbaleri, a svi drugi koji nisu, postali su korisni članovi društva, što i jeste osnovna misija svakog sporta. Evo samo nekih imena: Đorđe Šušnjar (Lugano, Švajcarska), Nemanja Stanković (Žilina, Slovačka), Ivan Rogač (Bačka Palanka), Marko Zečević (Javor, Ivanjica), Uglješa Radinović (Borac, Banja Luka). U FK Vojvodina je poduži spisak igrača koji su ponikli u Ajaksu: Radovan Pankov, Uroš Stamenić, Aleksandar Desančić, Srđan Vukaljević, Marko Ilić, Luka Miljević, Nikola Gajić, Aljoša Lončar, Vukašin Pilipović, Strahinja Krstevski, Luka Đurović...Neki od njih su reprezentativci mlađih selekcija Srbije (Pankov se okitio titulom prvaka sveta), a Krstevski je trenutno kapiten omladinskog tima i najbolji strelac Srbije u omladinskoj kategoriji. Kad se pogleda spisak samo ovih fudbalera, onda nije ni čudno što je i Fudbalski savez Srbije, u posebnoj formi pisma, pohvalio rad Ajaksa i opravdanost njegovog daljeg opstanka i postojanja.

Kao što je i u mitologiji ostalo zapisano, slavni junak Ajaks je prolazio najteži i najveći put. Tako je i sa fudbalskim klubovima imena Ajaks. Amsterdamski Ajaks je, u svojoj 116. godina dugoj istoriji, čak šest puta morao da se seli sa svog igrališta, da bi se tek 1996. godine uselio u velelepnu Amsterdam Arenu, svoj trajni dom. Ovaj naš, srpski Ajaks prolazi sličnu sudbinu i od ove godine se formalno-pravno iz Novog Sada preselio u Beograd, gde takođe čeka svoje trajno rešenje i igralište. I u tom neobičnom putu ima neke simbolike. Evo i kakve. Veliki Ajaks iz Amsterdama (sa Krojfom na čelu) je svoju treću (uzastopnu) titulu prvaka Evrope osvojio 1973. godine u Beogradu, pobedivši, na stadionu Crvene zvezde, Juventus 1:0. Pred tu utakmicu, ekipa Ajaksa je boravila u karantinu u Novom Sadu, na Petrovaradinskoj tvrđavi. Istorija beleži i podatak da je još 1934. u Beogradu gostovao slavni klub iz Amsterdama (Ajaks) i da je odigrao prijateljsku utakmicu sa predratnim klubom BSK (današnji OFK Beograd). Tada su i spontano uspostavljene trajne sportske veze između Amsterdama i Beograda, Srbije i Holandije.

Velibor Vasović je najveći simbol te saradnje, poštovanja i prijateljstva. U njegovu čast je grad Amsterdam i dao jednom mostu njegovo ime. Nije mali broj onih koji smatraju da je slično obeležje Vaske zaslužio i u svom Beogradu. Dok se to ne dogodi, srpski Ajaks, kad je god u prilici, održava Memorijalni turnir „Velibor Vasović”, na kojem su učestvovali i naši najveći klubovi Crvena zvezda, Partizan i Vojvodina. Na turnirima su dragi gosti bili: Milutin Šoškić, Radomir Antić, Josip Pirmajer, Ilija Pantelić i mnogi drugi, na čelu sa svim ambasadorima Holandije u Beogradu.

Holandija je oduvek bila meka za fudbalere iz Srbije, a taj podatak takođe ide u prilog opstanka i daljeg rada Ajaksa u Srbiji, kao i daljem negovanju prijateljskih sporstkih, ekonomskih i kulturnih odnosa dve države.

Samo da se podsetimo nekih imena srpskih fudbalera, osim Vasovića, koji su igrali u Holandiji: Lazar Radović, Spasoje Samardžić, Rajko Kovačević, Petar Ađanski, Slobodan Dutina, Nikola Golijanin, Blagoje Paunović, Nikola Budišić, Krsto Mitrović, Radoslav Samardžić, Dejan Govedarica, Dragoljub Samardžić, Milko Đurovski, Mitar Mrkela, Mateja Kežman, Goran Lovre, Miodrag Božović, Danko Lazović, Ivica Vukov, Filip Kostić, Slobodan Rajković, Nemanja Matić, Jagoš Vuković, Miralem Sulejmani, Uroš Đurđević, Filip Đuričić, Marko Pantelić, Dušan Tadić, Dejan Čurović, Igor Đurić, Rajko Brežančić, Aleksandar Bjelica, Dejan Meleg, Danilo Pantić, Andrija Luković, Nemanja Gudelj...

S. Jakovljević

 

Ko je bio Ajaks

Ajaks je bio najbolji i najhrabriji ratnik antičke Grčke. Figurativno: Ajaks je čovek koji  čvrstinom svoje volje i karaktera odoleva svim nevoljama i na veličanstven način pobeđuje sve svoje protivnike

Piše:
Pošaljite komentar