Praškovi vredniji od imovine
ZRENJANIN: Preduzeće „Beohemija - Inhem“ je, odlukom zrenjaninskog Privrednog suda, otišlo u stečaj, a razlog za otvaranje stečajnog postupka je nepostupanje po unapred
pripremljenom planu reorganizacije. Dalja sudbina radnika je neizvesna, a da ipak nije sve crno, najavljuje stečajni upravnik Vasilije Jovanović.
- Očekujem da će proizvodnja u zrenjaninskom pogonu biti obnovljena i da će se uskoro proizvoditi „duel“ i „spin“. Brendovi su ustvari i najveća vrednost ove kompanije – kaže Jovanović.Ovim se delimično rešava i sudbina dela radnika - neki će ostati jer postoji potreba za njihovim radom, a drugi će na biro.- I taj deo radnika koji završi na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, biće pozivan po potrebi. Sve zavisi od daljeg razvoja situacije i od toga u kom obimu će se poizvodnja odvijati – naglašava Jovanović.
U Nacionalnoj službi kažu da još nema prijava radnika iz „Beohemjie“. Uglavnom čekaju da im se papirologija završi, ali se neki od njih već raspituju za način prijavljivanja na biro. Inače, samo nekoliko dana pre otvaranja stečaja, zaposleni su stupili u štrajk. Proizvodnju su isprva potpuno obustavili, a kasnije su radili tek toliko da linije ne stoje.- Zapretili smo štrajkom i onda nam je isplaćeno 10.000 dinara od februarske plate, iako je obećana cela. Već mesecima nam niko ništa ne govori - govore radnici.
Radnici kažu da im je pre nekoliko meseci rukovodstvo u neformalnom razgovoru saopštilo da je za firmu zaintresovan Miodrag Kostić. Poslednjih dana, međutim, u medijima se kao potencijalni spasilac pominje Investicioni fond KKR na čijem je čelu Dejvid Petreus, bivši prvi čovek CIA-e. Inače, stručnjaci kažu da je „Beohemiju”, ali i fabrike slične njoj potrebno rešavati pod hitno. A rešenje postoji jer, kako kažu, neuporedivo više ljudi kupuje proizvode te firme nego što je u njoj zaposleno. „Beohemija” koja proizvodi deteryente za pranje veša i sudova, te druge proizvode iz palete kućne hemije nema problema sa prodajom nego sa prezaduženošću.
Posrnuli proizvođač praškastih i tečnih deteryenata, koji je sa dve inostrane kompanije i svojim poznatim brendovima dugo bio lider na srpskom tržištu kućne hemije, dubiozu u koju je zapao 2013. godine, a koja je iznosila 28,7 milijardi dinara, pokušao je da prevaziđe unapred pripremljenim planom reorganizacije. Poverioci, među kojima su najbrojnije banke, prihvatili su plan, uvereni da je on bolje rešenje od stečaja. Jer, celokupna imovina „Beohemije – Inhem” vredi tek nešto više od 1,3 milijarde i jasno je da bi u slučaju bankrota poverioci ostali „kratkih rukava”.
Menaymentu kompanije dat je predah u vraćanju dugova od deset godina. Kako je izjavljivao vlasnik i direktor Željko Žunić, za uspešno sprovođenje unapred pripremljenog plana reorganizacije, firmi je, pored reprograma dugova, bilo potrebno oko 15 miliona evra svežih para za obrtni kapital.
Ž. Balaban