Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Privući investitore i završiti započeto

29.05.2016. 18:08 13:33
Piše:

BAČKA PALANKA: Diplomirani ekonomista Branislav Šušnica zamenio je na mestu predsednika opštine Bačka Palanka stranačkog kolegu iz SNS Aleksandra Đedovca.

Kako će u naredne četiri godine voditi ovu relativno veliku lokalnu samoupravu  govori za „Dnevnik“, samo desetak dana po izboru. Na mesto prvog čoveka vlasti u Bačkoj Palanci i 13 pripadajućih sela došao je sa mesta direktora Direkcije za razvoj opštine i dobro je upoznat sa problemima ali i prednostima ove sredine kada je reč o razvoju i boljem životu u ovom delu bačkog priobalja Dunava.

- Nekoliko je strateških poslova koji nam predstoje, a pre svega stvaranje uslova za opremanje industrijskih zona, privlačenje investotora kojima morate nešto da ponudite, otvaranje novih proizvodnih kapaciteta i zapošljavanje, jer u opštini je na tržištu rada zvanično oko 6.000 nezaposlenih – kaže Šušnica. - Naša Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj već je dobila zadatak da spremi program za opremanje radne zone u Bačkoj Palanci.

U većem broju sela godinama postoje proizvodne hale, koje nisu legalizovane, odnosno nisu u proizvodnoj funkciji iako su izgrađene u poslednjoj deceniji prošlog veka. Moramo ih aktivirati i otvarati više radnih mesta u selima. I u tom delu treba završiti pravno-imovinske poslove, odnosno spremiti „papirologiju“ kako bi konačno hale bile u funkciji.

Šušnica dodaje da je dobro što danas u lokalnom parlamentu postoji većinska koalicija sa 31 odbornikom od ukupno 41, koliko broji  Skupština.  - Nećemo više raditi i odlučivati na osnovu tesne većine kakvu smo imali u protekle četiri godine – dodaje predsednik opštine. – Predstoji nam rebalans budžeta i to krajem juna ili početkom jula, a to nam je prilika da donesemo realan buyet, jer do sada je planiran kroz kompromise unutar skupštinske većine.

Predstoji nam i reorganizacija Opštinske uprave kako bi u pravom smislu reči bila na usluzi građanima. Rezultati izbora pokazuju da su očikavanja naših građana velika i da žele da se što pre uradi što je obećano, odnosno što je davno početo, a nije završeno. Pre svega mislim na završetak otvorenog olimpijskog bazena, zgradu pozorišta, industrijsku zonu.



Puno je toga što treba uraditi, a para malo. Šušnica najavljuje da će ovo biti teška godina, ali se vreme mora iskoristiti kako bi se pripremili za narednu godinu kada su planirane veće investicije.

- Bio sam iznenađen kada sam nedavno saznao da, na primer, opština Temerin sa duplo manje stanovnika od Bačke Palanke ima godišnji buyet od 1,1 milijardu dinara, a naš planirani buyet je 1,35 milijardi. To je zato što su velike kompanije koje rade na našem području registrovane u drugim gradovima i tamo plaćaju veći deo obaveza koje ostaju lokalu, a nama ostaje samo deo od zarada zaposlenih.

Palanka se spominje po velikim primanjima zaposlenih, ali moram reći da taj prosek značajno podižu kompanije kao što su „Tarket“, odnosno „Sintelon“, „Nektar“, „Karlsberg“. Tako dolazimo u situaciju da se priča o velikim platama, a da imamo puno socijalno ugroženih sa malim primanjima u drugim firmama.



Novoizabrani predsednik najavljuje i da će pojedina javna preduzeća do 1. decembra pretrpeti reorganizaciju. JP Sportsko rekreacioni centar „Tikvara“, na primer, u skladu sa Zakonom o javnim službama treba da postane ustanova. Direkcija za izgradnju opštine po Zakonu o buyetskom sistemu moraće se tako organizovati da će se finansirati iz dobiti, odnosno, zaposleni će morati da zarade svoje plate.

M. Sudžum



Seoske komunalije pod kapom opštine

- Moramo završiti i ono što smo počeli u sferi komunalne infrastrukture, odnosno po Zakonu o komunalnim delatnostima opštinsko JKP trebalo je davno da preuzme ovu delatnost u potpunosti od seoskih mesnih zajednica, a to u nekoliko sela nije urađeno - dodaje Šušnica. - Najavila nam se i Republička komunalnu inspekcija po tom pitanju. Spreman sam i na otvoren razgovor sa privrednicima i kada je reč o cenama komunalnih usluga, ali i drugim oblicima saradnje, a sve sa ciljem da im lokalna samouprava bude od koristi kako bi i postojeće fabrike investirale i zapošljavale.



 

Piše:
Pošaljite komentar