S našim pasošem na posao u Emirate, na brodove...
Nezaposlenost je jedan od značajnih problema koji muče Srbiju, a situaciju dodatno opterećuje to što je među
nezaposlenima mnogo mladih i obrazovanih ljudi. Ipak, oni koji su spremni da rade van naše zemlje, bilo da je reč o sezonskim poslovima ili onim koji traju duže, od sezone mogu posao potražiti, naći ponudu i dobiti ga. Po rečima vlasnice DOO „Agava” Jovanke Dragičević, posla za naše građane spremne da rade van Srbije ima, ali ima i nekoliko ograničavajućih faktora. Naime, za radni angažman u zemljama Evropske unije neophodan je pasoš zemalja EU, a potrebno je i znanje jezika.
– Ipak, u pečalbu se može i sa srpskim pasošem, ukoliko se odlazi u Dubai ili Ujedinjene Arapske Emirate – ukazuje Jovanka Dragičević. – Najtraženiji je ugostiteljski kadar svih usmerenja, a posao na tim destinacijama mogu dobiti mladi do 36 godina Građani Srbije s našim pasošem, stari do 36 godina, mogu se zaposliti u deluks hotelima svetskih lanaca hotela u Dubaiju i UAE. Najtraženiji je ugostiteljski kadar, a najviše kuvari internacionalne kuhinje, ali i konobari, šankeri, somelijei, kao i kompletno prateće pomoćno hotelsko osoblje. Osim toga, potrebno je znanje engleskog jezika, minimalno završena srednja škola, ali su najtraženiji visokoobrazovani kadrovi u oblasti hotelijerstva ili turizma.
Po njenim rečima, ugovori se potpisuju na dve godine, a obezbeđene su radne i boravišne vize za taj period, apartmanski smeštaj u hotelima za strance, prevoz, hrana, zarada, stimulacija. Uz to, imaju i mogućnost napredovanja i usavršavanja i ako dostignu potreban kvalitet u radu, veoma lako dobijaju posao u istom hotelskom lancu, ali na drugim destinacijama.
– Pokazalo se da naši mladi uguostitelji i hotelijeri imaju kvalitetno znanje i da su spremni da se usavršavaju jer su iskustva izuzetna. Mnogo naših mladih ljudi koji su krenuli put tih destinacija angažovano je već duže od pet godina, mnogi su i glavni menayeri, a mnogi su posao našli na drugim destinacijama. Osnovna zarada kreće od 600 dolara pa naviše, a u zavisnosti od kvaliteta rada. može se zaraditi daleko više, posebno kada se dodaju iznosi bakšiša i stimulacije, koji su mnogo viši od osnovne plate – ističe Jovanka Dragičević.
Po njenim rečima, interesovanje za te poslove je izuzetno, baš kao i sigurnost rada i zapošljavanja jer se poštuju svi propisi i klauzule ugovora. Ništa se ne radi napamet i slučajno jer menayeri hotela kojima su potrebni radnici dolaze u Novi Sad i razgovaraju s kandidatima čiju su radnu biografiju prethodno dobili. Oni dolaze spremni za razgovor s kandidatima za koje su se odlučili, a ugovori se potpisuju na licu mesta s radnicima koji prođu intervju.
– S našim pasošem može se dobiti posao i na brodovima, a kruzer kompanije koje angažuju radnike obezbeđuju vize i ugovore na šest meseci, koji se mogu produžiti. I za te poslove potrebno je znanje engleskog jezika, najtraženije su ugostiteljske struke, minimalna zarada je od oko 600 dolara za nekvalifikovana zanimanja, ali i do oko 2.000 dolara, koliko meečno može zaraditi vrhunski kuvar – kaže Jovanka Dragičević.
Aktuelni su i sezonski poslovi u turizmu, pre svega u Hrvatskoj, Grčkoj, Španiji, ali se mogu dobiti isključivo ukoliko kandidat poseduje pasoš EU. Najtraženije zanimanje je kuvar mediteranske i internacionalne kuhinje, kvalitetni majstori za pripremu pica, neophodno je imati najmanje B-1 znanje nemačkog, a traži se i dobro znanje italijanskog i engleskog. Oni koji dobiju posao, odmah budu i prijavljeni i ostvaruju sva prava kao i ostali građani EU, odnosno uplaćuje im se penziono, socijalno i zdravstveno osiguranje – kaže Jovanka Dragičević.
Sezonski radnici i za poslove u turizmu potrebni su i u Crnoj Gori, za koju nije potreban pasoš zemalja EU, a radne vize za sezonske radnike od tri do četiri meseca obezbeđuju poslodavci.
D. Mlađenović
Posao za deficitarne struke u Nemačkoj
Uskoro bi građani Srbije, koji nemaju pasoš zemalja EU, mogli naći posao u Nemačkoj, kojoj su potrebni radnici određenih struka.
– Imamo obavšetenje da će se od 1. juna izdavati radne vize za rad u Nemačkoj za deficitarna zanimalja. Potrebni su različiti profili – od nekvalifikovanih do visokokvalifikovanih kadrova. Veoma su traženi ugostitelji različitih struka, posebno kuvari, čija se mesečna primanja kreću od 1.200 do 1.600 evra, ali i radnici mašinske struke i građevinci, uz minimalnu satnicu od deset evra za posao nekvalifikovanog radnika, dok je za kvalifikovane radnike satnica 17 evra.
Veoma je traženo i medicinsko osoblje: medicinske sestre mesečno mogu zaraditi od 1.300 do 1.500 evra, geronto-domaćice i geronto-negovateljice od 800 evra mesečno naviše, kao i lekari svih specijalnosti, čija je zarada od 3.000 do 5.000 evra. Naravno, potebno je i bar B-1 znanje nemačkog jezika, a za kvalifikovane radnike B-2.